Reklama

maniodepresivita

Lucie (Pá, 22. 6. 2007 - 00:06)

Milí přátelé,
nikdy by mne nenapadlo, že se budu muset tímto tématem zabývat.Ale život nás někdy prostě do takové situace postaví. Přečetla jsem si celou diskusi. Objevila se mi ve vyhledavači, když jsem se chtěla o této nemoci něco dozvědět.Mám 8 měsíců přítele - cizince, který touto nemocí trpí spoustu let. Situace je o něco jednodušší v tom, že o své nemoci ví, přiznává ji a bere pravidelně Lithium. Asi je to už mnohem lepší než to bývalo, ale já vím, že z toho zdaleka není venku, jak si myslí. Byla to mezi námi láska na první pohled a já jsem nikdy silnější a čistější cit nezažila. Po většinu času jsme na naprosto stejné vlně a je mezi námi dokonalé souznění. Začalo se ale stávat, že se občas bez jakéhokoliv důvodu najednou změnil, jak mávnutím zlatého proutku přede mnou stál cizí člověk, který mne začal naprosto iracionálně obviňovat - nejčastěji, že ho vůbec nemám ráda, že jsem sobecká a jen si s ním hraju - často býval i slovně zlý a arogantní a já jsem ho jen mlčky a nevěřícně pozorovala a naprosto nic nechápala. Pak tento stav pomalu odešel a zase bylo vše jako dřív. Tyto stavy se nepravidelně opakují. Zpočátku jsem si každou takovou situaci brala velmi osobně a moc mě jeho slova zraňovala. Pak jsem pochopila, že tyto situace mohou mít souvislost s jeho nemocí. V době, kdy je v pohodě se o nemoci bavíme, on mi vypráví o svém předchozím životě....Snažíme se připravit na krizové momenty, abychom je uměli zvládat co nejlépe. On aby mi v takové chvíli ubližoval co nejméně, a já se učím nebrat si jeho výpady osobně. Myslím, že mi jeho vyprávění moc pomohlo a možná že pár věcí z něj pomůže i někomu z vás, protože soužití s maniodepresivními lidmi opravdu není jednoduché. Je to asi i těmi kontrasty v jejich osobnosti. Když jsou v pohodě, často vybočují z normálu v dobrém slova smyslu, jsou pozorní, milí, vtipní, oslnivý a o to horší jsou pak ty propady. Přítel mi vyprávěl, že úplně nejhorší bylo si přiznat, že je nemocný. Jeho bývalá přítelkyně s ním prožila očistec a poté, co po několikáté v krizi zdemoloval byt, se jí podařilo přesvědčit ho, aby navštívil psychiatra. Udělal to prý z lásky k ní. Problém je, že tito lidé jsou často velmi inteligentní a mají problém s autoritami a pokud narazí na psychiatry, které za autoritu nepovažují, je hned od začátku problém. Můj přítel "uznal" až svého pátého psychiatra. Z těch předchozích prý měl pocit, že prý potřebují pomoc sami. To už měl za sebou druhý "skoropokus" o sebevraždu.Strávil skoro celou noc s nabitou pistolí položenou na stole před sebou. Neudělal to jen díky své lásce ke svým dvěma dospívajícím dcerám. Prý si byl ale vědom, že stojí na hraně propasti. V jeho minulosti jsou i drogy. Tento pátý psychiatr ho ale ustál, získal si jeho důvěru i respekt a společně překonali to nejhorší. Souhlasím s některými příspěvky v diskusi, že je pro lidi postižené touto nemocí rodinné zázemí často jedinou záchranou a stimulem. Musí ovšem pochopit, že jsou nemocní, musí sami chtít se léčit a musí spolupracovat.Jinak svou rodinu skutečně utrápí. Podle toho, co mi přítel vyprávěl, tito lidé skutečně neskutečně trpí a to jak fyzicky, tak psychicky. On sám trpí dodnes několikadenními migrénami.
Nevím, zda někdo z vás viděl film Čistá duše, není o maniodepresivitě, tuším, že o schizofrenii, aly přesně vystihuje to, co bych chtěla vyjádřit. Je důkazem, že i s takto těžkými nemocemi jako je maniodeprese nebo schizofrenie se dá žít šťastně i v partnerském svazku. Začátky nejsou jednoduché,chce to hodně síly a odhodlání, ale pokud lidi spojuje opravdová a silná láska, dá se zvládnout lecos. Naprosto jednoznačnou podmínkou ale je, že musí chtít i ten nemocný. I tak to není vůbec jednoduché.
Přiji vám i sobě i našim nemocným partnerům, abychom v sobě takovou sílu a odhodlání měli. Na obou stranách. Za pár týdnů se za přítelem stěhuju i se svým dvanáctliletým synem z prvního manželství. Vím do čeho jdu a také vím, že do toho jít chci. Vím, že mě to asi bude stát ještě nějaké slzy, ale věřím, že to společně ustojíme.Přítel mi říká: pomáhá mi tvoje racionalita a klid. Pomáhá mi naše láska. Budiž to povzbuzení i pro vás, nemocné, že s maniodepresí život nekončí a že to vůbec nemusí znamenat, že nemůžete žít šťastně.

dita (Po, 11. 6. 2007 - 07:06)

Vladire, to co popisujete znám od svého manžela, také jsem se nedokázala vyrovnat s tím, že mi neustále "kazí náladu" ubližuje mi, chová se jinak, pak zase bylo období, kdy se choval normálně, miloval mě atd, následovali rozchody, ale stejně vždycky něco zůstalo, jediné co pomohlo, bylo si promluvit, překonat stud a vzít to jako věc, která patří k našemu životu, začít se postupně vyrovnávat s touto jeho stránkou povahy, navštívit lékaře, dneska bere léky, chodíme oba k lékaři, už né tak často a bereme život tak jak přichází, mluvit o všem, někdy to zabolí, ale né víc než když jsme byli každý sám. přeji hodně štěstí v řešení, ale určitě ho neodkládat.

alice (Pá, 8. 6. 2007 - 12:06)

Vladimíre, takové stavy má asi každý člověk, jen někteří s tím lépe bojují nebo se lépe ovládají, v takovém případě by bylo asi na místě si s přítelkyní promluvit, jak ti je, aby věděla, že to neděláš schválně, že je ti to líto, jestliže je přítelkyně tolerantní, tak to určitě pochopí, ale určitě to bude chtít otevřenost na obou stranách.

Romana (Út, 29. 5. 2007 - 21:05)

Zdravím, přečetla jsem si starší příspěvky, nové příspěvky a musím říct, že nevím,ke kterému názoru se přiklonit.Žiji s mužem, který má rok problémy s maniodepresí. Stalo se mu to ve 40letech z ničeho nic.Za celý rok se nedoslal do manického stavu. Spíše je neustále v mírné depresi.Musím uznat,že život se náhle změnil, nechci ho opustit,ale vím,že jestli to půjde takhle dál,tak se zblázním taky.Nikdo z vás nezmínil sexuální stránku.Nevím jak to jinde funguje,ale já s tím mám velký problém.Prostě mi to nejde.

Kombucha (St, 23. 5. 2007 - 23:05)

No a k tomu druhém, čtyři roky starému příspěvku - je to samozřejmě strašná blbost. Jasně, že život s člověk trpícím bipolární afektivní poruchou není lehký život, ale ten člověk nemusí být úplný magor. Také se to dnes dá poměrně dobře léčit. Dá se s tím docela normálně žít. Pouze je třeba, aby se partner naučil stavům nemocného rozumět a věděl, jak reagovat. V manické fázi je třeba, pokud se dotyčný začne "přiliš rozjíždět", ho vhodným způsobem tlumit. Z několika důvodů. Jednak má člověk v manická fázi snížený nebo naprosto potlačený pud sebezáchovy. Takže může snadno udělat něco, čím si způsobí úraz nebo se dokonce připraví o život. Za druhé je poměrně častým průvodním znakem mánie bezhlavé utrácení (takže není problém zruinovat rodinný rozpočet za jediný den) a za třetí - čím "výš" se člověk ve své mánii dostane, tím hlouběji pak zpravidla spadne. A hluboká deprese je, jak už bylo řečeno, vzhledem k sebevražedným tendencím opět velice nebezpečná.

Kombucha (St, 23. 5. 2007 - 23:05)

Upřímnou soustrast, utmo. Taky trpím bipolární afektivní poruchou(maniodepresivní psychóza už se neříká). Takže k tomu, co píšeš v závěru, bych chtěl dodat: To nemusí být tak, že člověk "nechce rozpoznat, že je nemocný". Zákeřnost téhle poruchy je právě v těch cyklech - člověk třeba má depresi. Je to den ze dne horší, a on si říká, že už se to nedá vydržet, že tedy někam půjde, když v tom to najednou, jako mávnutím kouzelného proutku, přejde a člověka to naopak hodí do mánie - a najednou je svět strašně krásný, nic není problém, člověk si připadá jako mistr světa... nějaký čas to trvá, a zase žuch dolů... A čím rychleji se to střídá, tím je to nebezpečnější, protože to obvykle bývá také prudší - dlouhé období deprese obvykle začíná jen mírně skleslou náladou, která se pomalu zhoršuje. Člověk má čas si na to jednak zvyknout, jednak s tím něco udělat. Ale když to člověka hodí s hodně velké mánie rovnou do hluboké deprese, tak je to takový propad, že se to skutečně často nedá skoro vydržet. Něco takového se asi stalo Tvému synovi - deprese ho zastihla nepřipraveného. Ještě jednou upřímnou soustrat.

Vladimír (Ne, 20. 5. 2007 - 11:05)

Dobrý den. Trochu mám obavy že tím také trpím nebo možná nějakou lehčí formou (jstli existuje). Řekl bych že jsem velice společenský člověk a snad i vtipný a oblíbený, ale někdy mě přepadnou hrozné nálady. Nikoho v tu chvíli nechci vidět, každý je mi otravný a chci nýt sám. Přitom k těmto náladám nemívám vůbec důvod (přijdou zničeho nic, i když se mi třeba daří jak pracovně, tak v soukromém životě). Když mě to přepadne, tam mám potřebu být zlý na lidi, které mám rád. Hlavně to odnáší přítelkyně. Jsem odtažitý a říkám jí věci které jí jistě bolí a přitom se cítím jako že si to zaslouží a že já jsem ten ukřivděný a že jsem v právu. pak mě to za pár dní přejde a děsně mě to mrzí. hrozně mi je to pak líto a nejhorší je, že nevidím žádný rozumný důvod, proč se tak chovám. Přítelkyně je velice tolerantní, ale mám strach abych o ni jednou kvůli tomu nepřišel. Myslíte, že je to jen nějaká deprese nebo něco vážnějšího? Díky za odpověď

__utma=48467763 (Ne, 6. 5. 2007 - 00:05)

Leni,já zjistila až po smrti mého syna,že trpěl maniodepresivní psychozou.Letos par dnu po novem roce jsem brala telefon a řekli mi, že se můj syn oběsil. Měl 24 let.Měl těžké výkyvy nálad, od netečnosti k absolutní aktivitě.Já to brala tak,že je flink, že se mu nechce třeba vstanout a jít do práce.Nespočet hovorů na tohle téma jsme spolu měli.Vnímala jsem to jako jeho nezodpovědnost.Neměl zájem o nic.To údobí depresí bylo strašně dlouhé - měl taky výkyvy,kdy byl báječný, nabitý energií, zářil a byl sluníčko.Ale pak se zas nějak ztratil, nechtěl komunikovat,uzavřel se do toho svého strašidelného světa.My trpěli,čekali na něj,kdykoliv jsme se dohodli,třeba že se potkáme tehdy a v tolik,nikdy nepřišel.Vymýšlel si neuvěřitelná zdůvodnění,proč nemohl přijít.Zjistila jsem,že žije v jakémsi svém vymyšleném světě.Naprosto s přehledem lhal a věřil,že to je pravda.Tuším, že trpěl jako zvíře,ale navenek to skrýval.Netušila jsem,že se jedná o maniodepresi.Jen jsem věděla,že není něco v pořádku.Chtěla jsem mu pomoci,odmítal,zamluvila jsem mu nějaký čas s psychologem,nemělo to účinek.Až teď rozumím,že by mu (snad) pomohl psychiatr.Až teď chápu tu jeho ranní neschopnost vstát a jít do práce.Brala jsem to jako nezodpovědnost a nechápala,že to je nemoc...Teď z toho mám časté noční můry.No a poslední týdny lo?ského roku, byl úchvatný.Neskutečně z něj sršila energie, všechno chtěl předělat, zvelebit, vymalovat (to taky udělal) dodával energii a sílu všem ostatním.Byl se mnou na štědrý den, pak pár dnů poté a první lednový týden mi oznámili,že se oběsil.Nechápu nic.Lidé, kteří jsou poznamenáni touto chorobou,jsou nešťasní a hrozně trpí.Nevím, ale asi sami o tom neví a nerozumí,co se děje.Hlavně však nechtějí to rozpoznat,jít k odborníkům,kteří by jim mohli pomoci.řeknu ti,že to je neštěstí pro toho člověka a také pro lidi,vedle kterých žije.On se nevyzná ve svých pocitech a počínání a my, to okolí, je z toho zmateno dvojnásob.Mnoho síly a lásky ti přeji,nebude to jednoduché..

Návštěvník (So, 5. 5. 2007 - 23:05)

povídáš hlouposti, od takových lidí ruce pryč - já bych dala ruce pryč od tebe, jsi nesoucitná obluda - maniodeprese může potkat i tebe, kdykoliv, takže ruce pryč od tebe? jsi hloupá holka, která neví, co mluví

Leni (Po, 26. 2. 2007 - 22:02)

Děkuju moc,Moniko,za tvuj prispevek.Myslim,ze chapes me pocity - jsem tak daleko a ani nemuzu priteli pomoci.A pak,kdyz slysim,ze ke mne uz asi nic neciti,moc to boli a zamyslim se,zda jsem to nebyla ja sama,kdo nekde udelal chybu...Nekdy nevim,zda urcite veci zpusobuje pritelova porucha a nebo proste uz takovy je.Miva obdobi,kdy strasne utraci penize.Ted,kdyz nejsem s nim,ho bohuzel nemuzu korigovat a obavam se,ze se dostal do financnich problemu.Nekdy se mu take stava,ze ma ohromne plany a napady,ale kdyz pozdeji prijde na vec,vse si rozmysli.Nekdy sve nazory meni pres noc.Pres tohle vsechno ho mam moc rada a chybi mi.Je to moc fajn chlap.

Monika (Po, 26. 2. 2007 - 17:02)

Ahoj Leni,
je to možné. Také touto poruchou trpím, a stává se mi, že mám pocit, že vlastně přítele ani nemám ráda, dokonce je mi jeho přítomnost vysloveně protivná, když se pohádáme, což je stejně většinou kvůli mým náladám, tak ho až nenávidím. Nechápu to moc sama. Jindy cítím, jak moc ho miluju a nemohla bych bez něj být. Podobné střídání pocitů a nálad mám i k jiným lidem,včetně rodičů, jen on je mi nejbližší, tak tam nejvíc.Sama sebe se někdy bojím.Resp. právě těch nálad a změny názorů.Přítel mě , většinou nějakou banalitou, rozčílí, a má realce je: tak se rozejdeme. Kolikrát u mě slyšel už, že se zabiju, bych nespočítala. Měla jsem tři pokusy otravy léky,ale to jsem ho ještě neznala. Ta nemoc člověka opravdu ovlivňuje a mění, proto je možné, že Tvůj přítel byl, nebo je ve fázi deprese,a z toho výplývají jeho současné pocity. On to tak opravdu cítil, když Ti to říkal, ale myslím, že kdyby byl v pohodě, mluvil by jinak.

Leni (Po, 26. 2. 2007 - 14:02)

Ahoj, můj přítel trpí bipolární poruchou. Chodíme spolu 3 roky,ale ted jsme kvůli mým studiím na delší čas odloučeni. Chtěla jsem se zeptat,zda člověk s touto poruchou mění své názory stejně rychle jako nálady.Přítel bere léky a krom občasných problémů máme hezký vztah.Jenže teď mám pocit,že je v nějaké krizi a já mu nemůžu nijak pomoct.Přestává komunikovat.Chápu,že v tom může hrát roli naše odloučení,ale jsem z toho nějak zmatená.Před několika dny mi řekl,že vlastně neví ,co chce a že jeho city ke mně asi nejsou tak silné jako ty moje.Brala jsem to jako rozchod a jelikož jsem nebyla na telefonu, napsala jsem mu email,ve kterém jsem se s ním loučila.Příliš jsem nečekala odpověd´,ale on odepsal a tvrdil,že jsem to pochopila jinak,že by se se mnou nikdy takhle přes počítač nerozešel,že mě chce zas vidět,jen mu musím dát víc času a prostoru.Hrozně mi chybí,ale už nevím,jak být trpělivější.Prostor a čas mu dávám vždycky,nikdy jsem ho do ničeho netlačila.Je pravda,že se nám obdobná scéna stala, i když jsme byli spolu - jeden den si nebyl jist svými city,druhý den mě mohl sežrat láskou.Je ted´zároveň strašně zavalen prací a finančními starostmi a to mu na duševní pohodě asi taky moc nepřidá.Chtěla bych se zeptat,zda jeho časté střídání názorů a pocitů může být také způsobeno touto psychickou poruchou.Děkuju moc.

Návštěvník (Ne, 4. 2. 2007 - 19:02)

Alešovi.

Dokud Váš otec nevyvede něco nebezpečného sobě či ostatním, nebo nezpůsobí nějakou hrubou výtržnost či velkou škodu, nikdo ho proti jeho vůli do léčebny asi nepošle.
Mánie je obranou před depresí. Pokud tušíte důvod, zkuste mu pomoci se s depresí utkat. Buďte opatrný! Čím silnější mánie, tím větší riziko sebevraždy.

S mánií samotnou nic nenaděláte - je to příjemný stav, i když zničující. S depresí se bojovat dá: s lehkou psychoterapií, s těžkou, kdy je riziko sebevraždy, antidepresivy, aby se z ní stala lehká. Pak se chemie postupně vysadí a je možné zkusit psychoterapii. Jde to ambulantně. V léčebně se může, ale nemusí dostat do příznivého prostředí pro léčbu.

ada (Čt, 1. 2. 2007 - 21:02)

mám 27 a maniodepresiu. okolie si zvyklo, keď ma neni, neni ma, o 3-4 dni som plne v kole a makam za troch. lieky neberiem, radsej malujem - podotykam - uspesne. moje sinusy mi mozete zavidiet.

ALEŠ (Út, 30. 1. 2007 - 20:01)

kdo poradí,jak dostat tátu do léčebny?Existuje nějaký zákonný zpusob?Je v mánii a nechce se léčit.Vypadá fakt špatně a nevim jak skončí(nejspíš špatně).moc dík za radu....

Návštěvník (St, 24. 1. 2007 - 00:01)

Vzkaz pro Elushku:

Pokud je vám okolo 16 let, tak vás to časem nejspíše přejde samo, tak nějak od sebe, s životem. Budete jiná než vaši vrstevníci, což může být dobré i špatné. Být jiný často znamená být se svými pocity sám - ostatní jim nerozumějí. Šamani to vždy měli těžší, než lidé obyčejní.

Pokud je vám přes 25 a váš vnitřní život vás leká, zkuste si třeba vést potajmu deník a vracejte se ke svým dřívějším pocitům a vizím. Třeba v nich najdete smysl, který v nich nepochybně je. Až jej zahlédnete, ohmatáte a přiblížíte se k němu, můžete se utkat s jeho poselstvím.

Návštěvník (St, 24. 1. 2007 - 00:01)

"Maniodepresivní psychóza" je označení souboru příznaků, které se obvykle vyskytují u lidí nějak pospolu. Ty mohou mít různé příčiny. Podobně je tomu tak i u "schizofrenie", "deprese" a dalších "velkých" diagnóz.
To, že matka vašeho partnera trpí "schizofrenií" může značit jistý geneticky podmíněný handicap (který by mohl být účinně kompenzován dobře mířenými medikamenty), ale zrovna tak je možné, že matka, kvůli své (tehdy ne zjevné) chorobě, nebyla dostatečně vnímavá a čitelná pro svého syna, který tak v útlém věku neměl vodítko pro vstup do reálného světa a proto mu dodnes dělá problémy v něm žít. V takovém případě mohou být léky účinné pouze okrajově, neboť jde o životní těžkosti, s nimiž je nutné se poprat - léky je nevyřeší, nanejvýše zatlumí, zastřou: "Cesta jde do polí, kde nic už nebolí, však jabloně jsou plané." (Skácel)
S maniodepresivitou se lze utkat tím, že člověk dělá to, co má opravdu smysl: v létě štípe dřevo, aby mohl v zimě topit, jinak by bylo zima, atd. Nebo může napsat knihu pohádek pro děti, nebo psát písně. Musí se naučit vydržet odmítnutí a nepřízeň.
Maniodepresivní bývají často velmi kreativní. Pokud se jim dá příležitost a
!!!SKROMNÁ!!! podpora, mohou najít sami sebe. Nebo také ztrácet, pokud jejich ambice jsou příliš vysoké. Pak nastupuje deprese, která je zničující, často až smrtelně. Důležité je znovu (si) připomínat: je mi špatně, ale to mi bylo už mockrát a vždycky to nějak přešlo, tak to přejde i teď.
Důležité je mít spoustu malých drobných cílů dosažitelných brzy a radovat se z jejich dosažení. Zničující je mít cíle velkolepé.

Návštěvník (St, 22. 11. 2006 - 16:11)

Rada bych se zeptala, zda je naprosto jiste, ze tato choroba(MDP) je dedicna. Pritel ji trpi pres 3 roky, v poslednim roce si konecne uvedomil, ze leky opravdu brat musi(krize mel vzdy jen pokud je nebral).Byl pozdni dite a jeho matka-jiz hodne starsi pani-je dnes schizofrenicka.Velmi touzim po diteti, obetovala bych jiz temer vse.Dekuji moc za radu.

Návštěvník (St, 22. 11. 2006 - 16:11)

Rada bych se zeptala, zda je naprosto jiste, ze tato choroba(MDP) je dedicna. Pritel ji trpi pres 3 roky, v poslednim roce si konecne uvedomil, ze leky opravdu brat musi(krize mel vzdy jen pokud je nebral).Byl pozdni dite a jeho matka-jiz hodne starsi pani-je dnes schizofrenicka.Velmi touzim po diteti, obetovala bych jiz temer vse.Dekuji moc za radu.

dirty bastard (Čt, 31. 8. 2006 - 16:08)

jednou za tri roky se mi projevi nemoc podobna schizofrenii kombinovana s maniodepokou a paranoidni psychozou... poprve se to stalo v dusledku asi ctyrleteho abuzu tvrdych a lehkych drog.. podruhe to bylo stresem a alkoholem .. trvlo to rok a potom pul roku.. dostal jsem se z toho vzdycky nejak tak vlastni silou ale stoji to hodne usili... v tech chvilich mate telove halucinace, bludy, dezorientace, tlak v hlave, pocity svedeni na mozku, neschopnost rozlisit vjemy.. ztrata vlastni osobnosti ovsem ne na ukor inteligence, nejistota... tohle ted pisu ve stavu ktery se mi vratil jiz potreti.. nejspis v duseldku dvouleteho zneuzivani tvrdeho alkoholu a to ve vysokych davkach.. psychicky nestabilni clovek jsem byl vzdy, v mladi epilepsii ale nemoc dusevni je neco jineho.. vite ze jste v prdeli ale nedokazete to ovlivnit protoze to nejde.. navic jsem mel cely zivot afinitu k drogam nebo alkoholu jako prostredku zesileni svych snu a uniku do vlastniho sveta romantickych predstav.. muj zivot byl kolotoc abstinence a abuzu stale dokola.. ted zase abstinuji..a pokud se z techto sracek dostanu (a ja chci) nejspis si uz dosmrti zakazu vsechny drogy.. momentalne mi pomaha lek Oxazepam.. neni to na chorobu ale na stavy uzkosti.. nemam po nem takove krece a pocity ze moje ruce nepatri k memu telu taky zeslably.. sice stale casto nevim kde zrovna jsem a emoci si vyvolavam jen velmi tezko ale da se to prezit... ve vsech techto obdobich jsem zvladal studovat a jakz takz fungovat jako normalni clovek.. diky uzavreni do sebe a vnitrnimu dialogu a vyvolavani vzpominek ktere jsem se snazil zpatky tridit.. jde to i bez leku .. jsem vystudovany pravnik .. stale funguju jakz takz ale praci jsem ted musel vzdat.. byla by to prilis nejista zalezitost.. preju vsem silu a dostatek sebekontroly to je nejdulezitejsi.. ja mam to stesti ze se dokazi dokonale ovladat a ty picoviny co mi bezi v hlave dokazu stale dokola zabijet..ale aby to clovek dokazl musi poznat co je rozesrane... nashle

Reklama

Přidat komentář