Reklama

Co je to těhotenská preeklampsie

Preeklampsie je onemocnění v těhotenství, které vede u ženy k zvýšenému krevnímu tlaku a vylučování bílkovin močí. Preeklampsie je objevuje zhruba u šesti procent těhotných žen.

Příčina onemocnění není známá. Preeklampsií jsou ohroženy především ženy s následujícími onemocněními:

 • Cukrovka
 • Zvýšený tlak před těhotenstvím
 • Onemocnění srdce
 • Obezita
 • Autoimunitní onemocnění
 • Chronické onemocnění ledvin

  Rizikovým faktorem je též těhotenství v pokročilejším věku (přes 40 let) a prodělání této nemoci při dřívějším těhotenství.

Preeklamsie se většinou objevuje po šestém měsíci těhotenství.

Příznaky preeklamsie jsou:

Reklama
 • Zvýšený krevní tlak (více než 140/90)
 • Bílkoviny v moči
 • Oteklé nohy, ruce nebo obličej
 • Náhlý velký přírůstek na váze
 • Snížené vylučování moči
 • Bolesti hlavy
 • Poruchy zraku
 • Vnitřní neklid

  Mnoho žen v těhotenství trpí na edémy, při preeklamsii se otoky objevují současně s vysokým tlakem.

 • Po porodu odezní většinou akutní problémy během několika dní, krevní tlak a moč se většinou znormalizuje během čtyř až šesti týdnů.

  Pro těžkou preeklampsii svědčí příznaky:

 • Silné bolesti hlavy
 • Mžitky před očima
 • Celkový pocit nemoci
 • Bolesti v horní oblasti břicha

  Kvůli včasné diagnóze preeklampsie se u těhotných žen při pravidelných kontrolách u lékaře měří krevní tlak a stanovují se bílkoviny v moči. U lehčích případů preeklamsie stačí k normalizaci hodnot klid a odpočinek. U těžších případů, kdy je krevní tlak zvýšen nad hodnoty 150/95 by měla být žena hospitalizována v nemocnici.

 • V nejtěžších případech může preeklamsie přejít v eklamsii, kdy vznikají křeče, jež mohou ohrozit ženu i dítě.

  Dlouhodobě zvýšený krevní tlak též poškozuje cévy v placentě, což může mít za následek snížený přívod živin a kyslíku k plodu.

  V těžkých případech musí být těhotenství předčasně ukončeno císařským řezem.

  Autor: mk

  Reklama

  Komentáře

  zuzana (Ne, 6. 5. 2007 - 19:05)
  dobry den,jen se chci zeptat,kdy bude mozne znovu otehotnet kdyz jsem prodelala preemklapsii a prisla jsem o dite? jsem zoufala bylo to moje prvni dite
  k (Čt, 24. 1. 2008 - 13:01)
  Dobrý den ,
  chci jen říct , že jsem prodělala v prvním těhotenství těžkou preeklampsii holčička se narodila ve 34 týdnu, druhé těhotenství se vše opakovalo jen asi v lehčí formě a těhotenství trvalo do 36 týdne opět holčička. Další těhotenství mi není doporučeno, dokonce holky mohou toto onemocnění zdědit po mě je to smutné jen doufám v pokrok ve vědě :-)
  Aneta (Út, 24. 2. 2009 - 17:02)
  Dobrý den, píšu pro časopis Family Star článek o vysokém krevním tlaku v těhotenství a preeklampsii. Ráda bych znala některé vaše zkušenosti. Kontaktní email je: familystar"seznam.cz Děkuji
  Jarka (Čt, 28. 5. 2009 - 20:05)
  Dobrý den, jsem doma z porodnice 3 týdny. Ve 27.týdnu se mi císařským řezem narodila holčička, která po 6 dnech umřela. A to vše díky preeklampsii a nevčasné diagnoze. Proto včechny nastávající mamiky, které mají jeden z příznaků ať neváhají a navštíví svého gynekologa.
  Martina (Po, 22. 3. 2010 - 14:03)
  Prodělala jsem rovněž preeklampsii a bohužel mi dítě zemřelo ve 32tt. Chci se zeptat, vás co jste toto onemocnění prodělaly, jestli se preeklampsie při dalším těhotenství zopakovala a kdy jste znova otěhotněly.
  Simona (Po, 22. 8. 2011 - 09:08)
  dobry den,jen se chci...I ja mela tezkou preeklampsii a chlapecek mi umrel 12 dni pred porodem v brisku, bylo to moje prvni tehotenstvi,bohuzel nikdo se neobtezoval me hospitalizovat a vyvolat porod drive. muzu byt rada, ze mi pan doktor zachranil delohu a jsem po cisari za rok to pry mohu zkouset znovu, take by me zajimalo,zda se mi bude tato nemoc opakovat ci mam vubec sanci mit normalni tehotenstvi a prirozeny porod?
  Ivana (Čt, 1. 9. 2011 - 11:09)
  Taky jsem měla těžkou preeklampsii a rodila jsem v 37 týdnu. Chlapeček přesto zemřel. Teď to bude rok a chystáme se na další IVF a mám strach že se to bude opakovat.Může se preeklampsie opakovat?
  Lucka (Ne, 20. 1. 2013 - 17:01)
  Ahoj:) prodělala jsem velmi těškou těhotenskou preeklampisi,holčička se narodila ve 32. gestačním týdnu,byla naprosto v pořádku,měla jen ještě trošku nevivinuté orgány,ale dařilo se ji velmi skvěle. porodní váha 1400 g. ale já jsem na tom byla velmi špatně:( dostávala jsem se z vysokého tlaku asi 2 roky,nehledě na to,že jsem umírala já,ne miminko,bylo to mé 2. těhotenství,to první bylo bez komplikací. S novým přítelem jsem přišla do jiného stavu,je to 5 let od posledního těhoteství. Mám velký strach jak to dopadne,ale díky tomu vím,jaké příznkay hlídat...Držte mi palečky ať mi to dopadne dobře,moc o dětátko stojíme....
  amad (Ne, 13. 4. 2014 - 19:04)
  Zdravim vsechny.I ja jsem prisla o sve prvni dite v 32tt. diky tezke forme preeklampsie.Po vic jak roce jsem tehotna.Jen se modlim,aby se to nyni neopakovalo.
  nikol (Po, 24. 8. 2015 - 15:08)
  Ahoj i ja prisla o chlapecka ve 24tt kvuli preeklampsii,vysoky tlak nesel dolu a kvuli tomu bylo dite spatne vyzivovano a zasobeno kyslikem,prestalo mu bit srdce a me vyvolali porod.Nyni 5mesice po te jsem znova tehotna a modlim se at se to neopakuje.Nikdy jsem netusila jak muze byt vysoky tlak nebezpecny.zdravim Nikol
  Reklama