Co nejíst během těhotenství
Alkohol: Jelikož není stanovena bezpečná dávka alkoholu během těhotenství, měla byste se ho raději úplně vyvarovat. Alkohol může způsobit mentální retardaci dítěte či problémy chování.
"Prázdné" kalorie: Potraviny nebo nápoje, které nemají velkou výživovou hodnotu, by měly být konzumovány v minimálním množství. Do této skupiny patří především sušenky, popcorn, cukroví, chipsy, instantní polévky, limonády, bílé pečivo a další na jednoduchý cukr bohatá jídla. "Prázdné" kalorie, které neobsahují vitamíny, minerály a další výživné látky vedou k velkému přírůstku na váze a nepřispívají rozvoji plodu.
Ryby: Mořské ryby mohou obsahovat rtuť, sladkovodní bývají kontaminovány pesticidy a dalšími toxiny. Toxiny bývají především akumulovány v tuku, takže je vhodné omezit především příjem tučných ryb.
Syrová vejce: Kvůli nebezpečí salmonelové infekce je doporučováno vyhýbat se všem jídlům ze syrových vajec.
Málo vařené či syrové maso: Obsahuje množství bakterií včetně pro plod velmi nebezpečné toxoplasmy. Smaženke či slinivkou.
Vnitřnosti hospodářsky chovaných zvířat: Často obsahují zbytkové hormony a toxické látky z přijatého krmiva.
Bylinkové čaje: Řada čajů není pro těhotné vhodná, proto vždy pečlivě přečtěte příbalový leták.
Kofein: Je obsažen v kávě, čaji, cole a čokoládě. Narušuje vstřebávání potřebného železa, působí pálení žáhy. Může negativně působit na vyvíjející se plod, zrychlovat jeho srdeční činnost.
Potraviny s "ušlechtilou plísní": Především sýry Niva a Hermelín: Podporují rozvoj kvasinek a mykóz v organismu.
Potraviny napadené plísněmi: Vždy dbejte na kvalitu potravin. K plísním jsou náchylné především ořechy, ovoce, zelenina, chléb, obiloviny, sýry či koření. Potraviny chemicky konzervované a obsahující umělá sladidla. Tyto potraviny by měly být omezeny na minimum.
Autor: mk
Komentáře
Ryby bych klidně nechala, jen bych se koukala z kterého moře jsou a nebrala ryby z Baltu. Maso kvalitní, ideálně bio kvalita, nemusí se ho jíst tuny. Ovoce, zelenina, znovu ideálně bio, ale přiznejme si, kdo na to má peníze, že? Takže bych to nedramatizovala, protože zeleniny a ovoce bychom měli jíst více než masa.
Mno a pak zbývá spousta dalších surovin a kombinací - rýže, brambory, kroupy, jáhly, těstoviny, pohanka, kuskus, různé druhy luštěnin - to vše na nespočet mnoho způsobů. Uvědomit si, že zelenina nejsou jen papriky a rajčata, ale i špenát, květák, ředkve, kapusta, mrkve, petržel, celer, zelí, atd. a s tím vším se dá parádně kouzlit. Na mlsání sladké kaše s ovocem i sušeným, med, müsli, vločky, oříšky,...
Koukat víc na složení, vařit z jednoduchých surovin, omezit smažení, upřednostnit dušení v páře. Není to o omezení, ale o posunutí jídelníčku.
A samozřejmě by to měl být celoživotní přístup. Myslím, že pokud by to byla změna pouze na dobu těhotenství, tak to nemá velký smysl už proto, že pro tělo je to šok, přejít takhle rychle na něco jiného.
Rozhodně bych to nedělala násilím, pokud člověk ke zdravé stravě vztah nemá a dlouhodobě mu to nechutná, pak je lepší být v klidu a snažit se alepsoň trochu, ale nezakazovat si a nedeptat se.
Karkulka: samozřejmě, že ženy mohly porodit zdravé děti, ale byly ty děti zdravé i v 5ti letech? V 10ti, ve 20ti, ve 30ti? Jde nám jen o zdravého novorozence a omluvu naší lenosti? Nebo o naše děti, které před sebou mají celá desetiletí dalšího života?
Reaguji na názor že vnitřnosti hospodářsky chovaných zvířat jsou kontaminované zbytky hormonů a toxinama......To jsi ale nejspíš mluvila o kuřatech z Polska ne????
Doma chovaná hospodářská zvířata si netrávíme takovým hnojem a pokud jsou kontaminovaná tak je to i v masu a né jenom ve vnitřnostech...
Proboha lidi přemýšlejte než napíšete nějaké hovadiny, každý se diví co prodávají za hnusy, ale každý je odpovědný sám za sebe, aby nekupoval a nejedl ten humus......papa
Pokud budou lidi kupovat ty srágorky co se nám neustále snaží podsouvat budeme plni jedů.........
Každý je odpovědný sám za sebe!!!
- Odpovědět
Pošli odkaz