Reklama

Neléčená hyperaktivita u dětí se prodraží

Děti, které trpí hyperkinetickou poruchou (ADHD), bývají divoké, riskují, jsou nepozorné a neposedné. Kvůli tomu často přijdou k úrazu. Poskytovaná lékařská péče je u nich 2,5 krát dražší, než u sourozenců bez diagnózy ADHD. U hyperaktivních dětí se zaznamenává třikrát více otrav a čtyřikrát tolik úrazů, se zraněnou hlavou se děti léčí o 15 procent častěji, než jejich klidnější sourozenci. V aktuálním čísle Lékařských listů to napsala Eva Malá z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Prozatím léčba zraněných dětí stojí peníze pojišťovnu, od nového roku ale část nákladů ponesou i rodiče. Za návštěvu lékaře se bude platit 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Platit se bude také 30 korun za položku na receptu. Hyperkinetická porucha byla poprvé definovaná před 67 lety a za tu dobu se už několikrát přejmenovala. Je známá pod pojmy lehká dětská encefalopatie, minimální mozková dysfunkce nebo porucha pozornosti. Jde o "neurovýchovnou" poruchu, způsobenou částečně geneticky a biologicky, ale dílem ovlivněnou výchovou a stresem. K poruše často dochází u dětí, jejichž matky v těhotenství braly drogy, pily alkohol nebo kouřily.

Děti mívají problém udržet pozornost, třeba ve škole, proto se dostávají do potíží. Přestože mohou být velmi inteligentní, mnohdy nedokončí ani střední školu. V 70 až 80 procentech nastupují na nekvalifikovanou práci. Více než 60 procent z nich podle Malé v době dospívání kouří, pije alkohol, experimentuje s drogami a střídá sexuální partnery.

Porucha se dá léčit, ale musí být správně diagnostikovaná. Dítě musí užívat léky a zároveň se podrobit psychoterapii. Doporučuje se kombinace arteterapie, muzikoterapie a dramaterapie, tedy terapie malováním, zpěvem a hraním divadla. Důležitá jsou rodinná sezení a nácviky schopností a koncentrace pozornosti.

Lékařka zdůrazňuje nutnost týmové spolupráce mezi dětským psychiatrem, psychologem, pedagogem a výchovným poradcem. V ČR takové týmy podle ní moc nefungují. "Mnoho dětí tak uvízne v síti pedagogicko-psychologických poraden bez návazné spolupráce resortu školství a zdravotnictví," napsala Malá.

Reklama

Na světě má s diagnózou hyperkinetické poruchy zkušenost asi tři až šest procent populace.

V odborné literatuře se uvádí, že přibližně třetina hyperaktivních lidí časem dozraje a jejich dysfunkce se upraví, třetina dokáže svůj handicap kompenzovat například prací, v níž jsou velmi úspěšní. Zbytek patří do skupiny ohrožené sociálně patologickými jevy. Jsou mezi nimi alkoholici a závislí na drogách, ale i násilníci a zloději.

Leona Heczková - ČTK

Reklama

Komentáře

Renata (So, 8. 12. 2007 - 23:12)
Blbost!!! Zase farmaceuticka reklama!!!
Mam syna s AD-HD od miminka je na sebe velmi opatrny a rozumi velmi dobre nebezpecnosti chemikalii. Pokud tyto deti maji uvedena rizika pak jen proto ze jim nebylo radne vysvetleno jak veci funguji. Nedivila bych se kdyby slo pouze o podporovanou studii - farmaceutika doporucena at uz obecne ci konkretne vydelavaji na jakekoliv reklame. A rodice cpou do svych deti nebezpecne chemikalie jenz je mohou o zivot i pripravit.
Jan (So, 22. 3. 2008 - 10:03)
Hyperaktivita je duševní, dědičná porucha podporovaná a spouštějící se špatnou výchovou. POtomci diskotékových dě/vek a bigorektických malopen/isáků nemohou být geneticky vpořádku. Ksi/ndl rodí zase ksi/ndl.
Návštěvník (So, 22. 3. 2008 - 12:03)
Jan
Slušně jsi se charakterizoval.
Milada22 (Čt, 1. 10. 2009 - 10:10)
Dobrý den všem, můj syn byl hyperaktivní. Nevěděli jsme si s nim dlouhodobě rady, a tak jsme se zeptali doktorky a ta nám doporučila jako doplněk stravy dětské bonbónky hvězdíky.Máme stále velmi živé dítě, ale je to mnohem lepší než dříve.Soustředí se lépe na domácí úkoly vůbec je celkově takový psychicky vyrovnanější.Doporučuji vyzkoušet, třeba to zabere:)
Dominika (Čt, 8. 10. 2009 - 12:10)
Dobrý den všem, můj syn byl...Ahojky, a co v těch hvězdících vlastně je? Rozhodně nechci mému dítěti dávat nějaké chemické slátaniny...
Rozmaril (Čt, 8. 10. 2009 - 18:10)
Co takhle harantovi vrazit pár facek? Chvíli bude řvát, ale příště už tak hyperaktivní nebude. Je to levnější a účinější.
_ (Čt, 8. 10. 2009 - 20:10)
Co mám dělat, když jsem hyperpasivní?
Milada22 (Po, 12. 10. 2009 - 11:10)
Ahojky, a co v těch...Ahoj, co se týče složení, tak by to mělo být ok - ptala jsem se doktorky. Obsahují omega3 mastné kyseliny a vitamíny. Ty omega3 pomáhají na soustředěnost, hyperaktivitu a paměť. Zkus je, nejsou drahé:)
peťka (Út, 13. 10. 2009 - 19:10)
co je to za blbost. tak za prvé hyperaktivita se věkem upraví . za druhé žádné léky se na to nedávají, možná tak nějaký tablety tlumící látky ,alepžece to nikdo nebude cpát do svých děté. Já mám syna , který je hyperaktivní nejhorší to bylo okolo 4 let a školky , od 11 let se začal sklidňovat dnes je mu 15 a je z něj hodnej kluk , zvládly jsme to bez léků a a bez jakýchkoliv reklamních taháků za nos. takže milé maminky vydržet to chce a hlavně pokud máte hyperaktivní děti dejte je na sport tam se spolehlivě vybijí.
Martina (Po, 9. 8. 2010 - 17:08)
Co takhle harantovi vrazit...Co to plácáš za blbosti? Parchantvi,jak nazíváš dítě ,můžeš vrazit třeba 5x ale bohužel si z toho nic nevezme .Jen ti bude třeba 5minut brečet pak se oklepe a za chvíli je to tady znova.Je vidět ,že takovéto dítě si ještě v životě asi nepotkal a buď rád.Ono to totiž není vůbec o trestu a o tom dávat mu facky ale o tom jít na tom podobrém
marketa (Út, 23. 11. 2010 - 20:11)
Koukám že někteří pánové mají názory že se nad tím jeden pozastaví!!!!je vidět jak Vás vychovali rodiče a že to asi moc dobře neprovedli!!!!lituji Vaše potomky!!!!
Veronika (Po, 3. 10. 2011 - 14:10)
Hyperaktivita je duševní,...Jane, tohle snad nemyslíte vážně? Když už na tom Internetu sedítě, tak si najděte něco k ADHD (jestli teda víte, co to je), a pak se nad svým příspěvkem zamyslete!!!!!
Darka (Út, 15. 1. 2013 - 15:01)
Dobrý den,
taky se vložím do vaší diskuze. Já mám hyperaktivní dceru. Má problémy i s učením. Taky nevím co s ní už. Hodně o tom čtu a dočetla jsem se, že to není napří o IQ, jak si někteří mohou myslet, ale že je problém ve velikosti jeji pracovní paměti. A že se to dá posilovat, jsou různé hry prý.
Petrak (Pá, 18. 1. 2013 - 13:01)
TO Darka: dobrý den, jsou na to hry, my máme doma CD. A opravdu to můžu doporučit. Našemu klukovi to strašně pomohlo. A i ho to bavilo. Fakt dobrá věc, taky jsem tomu ze začátku nevěřila, ale už jsem byla zoufalá.
Mary (Pá, 18. 1. 2013 - 21:01)
Na ADHD velmi dobře pomáhá dieta, což vám žádný doktor neřekne, protože by přišel o své ego. Ze začátku stačí vyhnout se průmyslově vyráběným potravinám (co se jen ohřejí v mikrovlnce nebo instantním jídlům a pitíčkům). Pak si zvykat na život bez rafinovaného cukru. Ta změna k lepšímu je úžasná.
Veronika P. (So, 16. 3. 2013 - 12:03)
Vážení rodiče, obracím se na vás s prosbou vyplnění krátkého dotazníku na téma Děti s ADHD. Studuji Střední Pedagogickou školu v Mostě a tato problematika mě velice zajímá. Vybrala jsem si proto na toto téma Ročníkovou práci a v budoucnu bych se chtěla dal problému ADHD věnovat. Myslím si, ze v dnešní době je třeba tomu věnovat vice pozornosti.
Dotazník můžete vyplnit zde: http://www.survio.com/survey/d/Q2X2H1S1Y9P7Q5D8Q
Děkuji Veronika P.
Doporučuji kni… (Ne, 28. 12. 2014 - 20:12)

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257
Psichonaut (Ne, 28. 12. 2014 - 21:12)
Já vyskoušel skoro všechny drogy kromě heroinu,morfiu a podobnejch sraček. Zdůrazňuju,že nic neužívám včetně "léků" a alkoholu. Metylfenidát(Ritalin,Concentra...) má účinek něco mezi MDMA(extází) a kokainem. To jsou spolu s konopim ty relativně bezpečné drogy. Rozhodně daleko bezpečnější,než alkohol,cigarety a většina ostatních léků. Benzodiazepiny a hipnotika jsou srovnatelný s Heroinem! Ale dětem bych to radši nedával. Znám sice plno lidí,co na tom vystudovaly a nejsou na tom závislí. Ale taky znám plno lidí,co časem na anfetaminech "ulítly". Metylfenidát je anfetamin stejně jako MDMA(MetylenDyoxyMetylAmfetamin),MDA(MetylenDyoxyAmfetamin)MDEA(MetylenDyoxyEtylAmfetamin)FEA(FenyEthylAlanyn),L-amfetamin,D-amfetamin a DMT.
Reklama