Reklama

Jak v těhotenství přivolat spánek

Problémy se spánkem, zejména s jeho nedostatkem, řeší asi většina nastávajících maminek. Jaká je ideální poloha? Jsou potraviny, které ho přivolají? A co nějaké tajné triky zkušených matek?

Jak spát, aby to bylo příjemné miminku i nastávající mamince, to je zcela zásadní téma. Složitou situaci s polohou při spánku mají maminky, které byly zvyklé spát na břiše nebo na zádech. S pokračujícím stupněm těhotenství zjistí, že tyto polohy pro spánek už opravdu nejsou možné a zbývá jediná poloha na boku s tím, že odborníci doporučují levý bok, protože hlavně v průběhu třetího trimestru nastávajícím maminkám bude v této poloze lépe cirkulovat krev a putovat k plodu i jejich ledvinám.
„Pro těhotné ženy rozhodně není dobrá poloha na zádech kvůli možnému nepohodlí pro dítě v děloze. Já osobně jsem volila variantu v polosedě, zejména nad ránem, když jsem nemohla spát. Na břiše je možné spát, dokud je to mamince příjemné, v prvních měsících to určitě nevadí, horší je to když začne překážet bříško. Z toho vyplývá jako nejlepší poloha na boku s tím, že je vhodné podložit si horní nohu polštářem - lépe se pak spí, hlavně v posledních měsících,“ říká Kristýna Přibylová, matka dvou chlapečků a nejmladší Verunky. V těhotenství téma poloh konzultovala i se svým týmem zkušených lektorů a fyzioterapeutů, kteří se věnují správnému fyzickému vývoji dětí ve speciálních tělocvičnách pro děti Monkey´s Gym.

Kojící polštář zpříjemní noci
O tom, že kojící polštář napomůže usínání, je přesvědčena i maminka hned čtyř dětí, Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík: „Kojící polštář je takovým multifunkčním pomocníkem. Při kojení i polohování miminka v nejútlejším věku, ale svoji výhodu má už i pro vaše těhotenské bříško. Pokud si jeho koupi dopřejete už v těhotenství, dohlédněte na to, aby se dal roztáhnout do delší žížaly. Budete velmi mile překvapena, jak se do něj se svým bříškem dokážete pohodlně proplést a najdete velmi lehce polohu, která vám i vašemu miminku v bříšku bude vyhovovat.“

Romantická kniha a sex pomáhají
Těhotným ženám odborníci doporučují chodit spát před půlnocí a nechat si na spánek dost času. Klidně si lehněte i během dne a kdykoli pocítíte únavu, hlavně v těch posledních týdnech. A pokud máte tu možnost, dopřejte si spánek i v průběhu dne. Samotnou vás překvapí, jak jedna intenzivní hodinka spánku může být energií nabíjející. „Něco jiného je, když spánek nepřichází. Mně se osvědčilo vzít pěknou, pozitivní, klidně i mírně romantickou knihu a chvíli si číst. Myšlenky se uklidní a spánek přijde sám. Dokonce pomáhá i jen knihu držet (nějakou tenčí raději), lehnout si na bok a zavřít oči... No a v neposlední radě je pro těhotné ženy dobré nevyhýbat se sexu, po kterém spánek přijde úplně sám,“ uzavírá Kristýna Přibylová.

Tip na rychlou úlevu: ajurvédská masáž
Speciálně pro těhotné ženy je určena ajurvédská masáž, která rychle zbaví mysl stresu a tělo - zejména svaly v oblasti namáhaných zad - napětí. “Při celkové masáži se uvolní lymfatické cesty, pomůže překonat nastřádanou únavu, zmírní bolesti hlavy i pocity nevolnosti a zároveň zlepší tok kyslíku a živin k dítěti,“ doporučuje ajurvédský lékař Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu.

Reklama

Reklama

Komentáře

Valmonta (Pá, 22. 6. 2018 - 22:06)
obávám se že nijak. Pokud bude tělo unavené, usne samo. Jen je potřebné o sebe a nenarozené miminko hodně starat. Hezky papat a brát vitaminy, aby bylo všechno v pořádku
Reklama