Reklama

Cviky proti křečovým žilám v těhotenství

Poradíme vám jednu dobrou a účinnou věc. Každý večer, když už víte, že můžete jít spát a nemusíte dělat nic dalšího, vlezte si do sprchy. Na nohy si pak asi 5 - 10 minut pouštějte střídavě teplou a studenou sprchu. Začínejte vždy teplou a končete vždy studenou vodou . Procvičujete tím elasticitu žilních stěn, která má na starosti vypuzování krve z vašich nohou. Pak běžte do ložnice, a tam si zacvičte speciální cvičení proti křečovým žilám:

Položte se na záda (na zem nebo do postele):
1. Zvednete nohy směrem ke stropu. Ohýbejte nohy v kotnících tzv. " pata, špička. To udělejte 20x.
2. Zůstaňte ležet na zádech, nohy skrčte v kolenou a plosky opřete o zem. Opět cvičte ohýbání v kotnících "pata, špička" - 20x.
3. Ležíte stále na zádech a nohy natáhněte po celé délce na zem. Jste tedy úplně natažená. Opět provádíte stejný cvik, tedy "pata, špička" a to 20x.
4. Nohy nechte natažené na zemi, ale posaďte se. Vaše tělo a nohy svírají pravý úhel. Opět cvičte cvik - ohýbání nohou v kotnících 20x.
5. Postavte se a opřete se (stačí o stěnu). Opět se střídavě zvedejte na špičky a paty 20x.

Při cvičení této sestavy proti křečovým žilám vás mohou pálit holenní kosti (přední část lýtka). Věřte, že je to velmi účinný a spolehlivý cvik. Začněte s ním hned od začátku těhotenství. Výrazně to zmenší riziko vzniku varixů. Ženám, které již těmito obtížemi trpí, tato cvičební sestava nedovolí, aby se křečové žíly dále zvětšovaly.

Zapomeňte na silonové ponožky a podkolenky. Jsou pro vás zcela nevhodné. Vytvářejí totiž ideální podmínky pro vznik křečových žil a mají minimální sací efekt. Nahraďte je bavlněnými ponožkami s volným okrajem. Také mateřské punčocháče poskytnou podobnou oporu a uleví od bolesti zad a nohou. Dnes je veliký výběr v provedení i barvě a přitom nemusíte slevit z kvality. Nepodceňujte problém křečových žil - varixů.

Nohy jsou v těhotenství velice namáhané. Tím, že se zvětšuje bříško a celkově i vaše hmotnost, je zátěž na dolní končetiny obrovská. Nohy jsou v podstatě stále dole, odtok krve z této části těla je velice pomalý a někdy i neúplný. Městnání krve v končetinách je poměrně velké. A tak je zapotřebí využít každé chvilky, kdy můžete dát si nohy vodorovné polohy. Také je dobře během dne několikrát procvičit nohy v kotníkovém kloubu - stačí pouze krouživými pohyby, ať už v sedě nebo v leže s nohama ke s tropu. Na rovné ploše byste neměla běhat naboso, zvyšujete tím riziko borcení nožní klenby, jelikož vaše váha se zvětšuje a tlak na klenbu je veliký. A na závěr opravdu není dobré chodit v těhotenství v jednom páru bot.

Reklama

Čerpáno z knihy Magdaleny Mikulandové Těhotenství a porod - průvodce české ženy od početí do šestinedělí

Reklama

Komentáře

Reklama