Reklama

Nadbytek proteinů může způsobovat neplodnost žen

Příliš mnoho proteinů ve stravě žen může být ohrožením početí dítěte. Vědci totiž zjistili, že pokud se ženy rozhodnou počít, nadbytek bílkovin v jejich potravě může tuto snahu vážně ohrozit. V americkém Coloradu totiž vědci u myší prokázali, že se jejich embryo přestane vyvíjet, pokud stravu těchto myších matek tvoří z pětadvaceti procent bílkoviny. Stejný efekt mohou mít podle vědců bílkoviny také u lidí.

"Ačkoli jsme výzkum uskutečnili na myších, data jsou použitelná také pro výzkum stravování a reprodukce lidí," tvrdí doktor Jim Gardner z Colorada.

Vědci sledovali vývoj embryí u dvou skupin myší. Jedna z nich dostávala potravu, v níž proteiny tvořily pětadvacet procent stravy a druhá zase takovou, v níž bylo proteinů jen čtrnáct procent.

"V samicích živených potravou bohatou na proteiny se začalo vyvíjet šestatřicet procent embryí, zatímco u samic přijímacích potravu chudší na proteiny se začalo vyvíjet sedmdesát procent embryí," uvedl Gardner.

Ale i další vývoj uhnízděných embryí se mezi oběma skupinami lišil. Zatímco ve skupině s potravou bohatou na proteiny se v plod vyvinulo pětašedesát procent embryí, u skupiny s potravou chudší to bylo jednaosmdesát procent.

Reklama

"Pro nás to znamená, že u žen majících problémy s početím dítěte, bychom se měli zaměřit také na skladbu jejich potravy. Zvláště na množství proteinů," vysvětlil Gardner.

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Carlos (Po, 26. 7. 2004 - 14:07)
Lidi nectete takove blaboly
viz http://www.sisyfos.cz/blb/balvany.html
MILLUS (Pá, 26. 1. 2007 - 11:01)
Pane CARLOS, nadbytek proteinů v potravě má skutečně mnoho nepříznivých zdravotních důsledků !
Martina (Čt, 10. 4. 2008 - 13:04)
Naopak, nadbytek sacharidů a uhlohydrátů vede k velkým problémům, Millusi
Mona (Čt, 10. 4. 2008 - 17:04)
Ale pouze nadměrná konzumace jednoduchých cukrů způsobuje problémy -tzn. bílého rafinovaného cukru a bílé mouky.
Reklama