Reklama

Co může být příčinou opakovaných potratů

K potratům dochází mnohem častěji, než si lidé uvědomují. Většinou se odhaduje, že jedno ze šesti potvrzených těhotenství končí potratem.

Pokud jste prodělala jeden nebo dva potraty z neurčitých příčin, nemusíte se ještě obávat, že se to v budoucích těhotenstvích bude opakovat. Ale jestliže jste potratila třikrát nebo čtyřikrát po sobě, měla byste se po dohodě se svým lékařem pokusit najít příčinu.

K většině potratů dochází v prvním trimestru (první až dvanáctý týden). Nejčastěji jsou způsobeny hormonálními problémy (např. porucha luteální fáze, hormonální nerovnováha štítné žlázy nebo nadledvin) anebo genetickou vadou (jde o poruchu raného buněčného dělení, což je jistá záruka toho, že tato masa buněk nemůže přežít více než dvanáct týdnů). Potraty v druhém trimestru (dvanáctý až čtyřiadvacátý týden) mají většinou svou příčinu v strukturální poruše dělohy (např. vazivové nádory; zjizvení tkáně), další příčinou je nedostatečný cervix (hrdlo děložní), který se vahou rostoucího plodu samovolně otevírá.

Mezi 24 až 26 týdnem se plod stává životaschopným (očekává se, že je schopen přežít i mimo tělo matky). Dojde-li k vypuzení plodu po tomto období, hovoříme o narození mrtvého plodu nebo o předčasném porodu (jestli­že dítě žije).

Imunologické příčiny: Jsou teorie, které tvrdí, že některé potraty mohou mít imunologickou příčinu. Tělo matky reaguje na plod, jako kdyby to byla cizorodá bílkovina, nebo se v matčině těle nevytváří látka, která zabraňuje odmítnutí plodu.

Reklama

Infekce: Takové infekce jako zarděnky, prostý opar, infekce způsobená mykoplasmaty typu T (sexuálně přenosná nemoc), eventuálně i toxoplasmóza (na člověka se přenáší stykem s výkaly kočkovitých šelem) mohou ovlivnit vývoj plodu a zapříčinit potrat.

Vlivy životního prostředí: Zdá se, že styk s chemickými rozpouštědly, insekticidy, výrobky obsahujícími olovo, s benzenem a rtutí zvyšuje pravděpodobnost potratu. Studie dokazují, že nadměrné pití alkoholu, kouření cigaret a marihuany, a velké dávky kofeinu mohou mít vliv na vývoj plodu a mohou také zvyšovat riziko potratu.

Rizikové skupiny: U párů, které mají obtíže s početím dítěte, je podle některých výzkumů procento potratovosti vyšší. Pokud jste potratila třikrát a vícekrát po sobě, pravděpodobnost, že potratíte znovu, je asi 1:3 (pro srovnání: v běžné populaci je tento poměr 1:5 nebo 6). Riziko potratu u žen přes čtyřicet je větší než u mladších žen. Pokud patříte do jedné z těchto rizikových skupin a otěhotníte, ujistěte se, že si je váš gynekolog nebo porodník této skutečnosti plně vědom.

Zdroj: Co dělat při neplodnosti - Pragma

Reklama

Komentáře

jitka (St, 13. 11. 2002 - 19:11)
paní doktorko, mám na děloze 3cm myom a jsem v 5.týdnu těhotenství.Je možné v těh.pokračovat,jaké jsou statistiky takového těhotenství.Rodí se zdravé děti a co zdraví matky?Poslední dotaz,je mi 39let,jaké vyšetření plodu je nejpodrobnější-10,16, nebo až ve 20-tém týdnu těhotenství?Děkuji.
Návštěvník (Pá, 4. 5. 2007 - 10:05)
Musis se zeptat svojeho doktora,aneb nejakeho primare
MMM (Pá, 4. 5. 2007 - 10:05)
Ahoj.Potratila jsem 2x,bylo to pusobeno nervama,kazdy den se mi klepajy ruce atd.nejspis to tak melo byt,nebylo mi to souzeno,vse ma svuj cas.
Návštěvník (Pá, 4. 5. 2007 - 14:05)
potraty může také způsobovat toxoplazmóza
K (St, 9. 5. 2007 - 16:05)
Rada bych se dozvedela jak lecit "nedostatecny cervix" aneb jak zabranit potratu v tomto pripade.A hlavne, jak zjistim ze timto trpim??
Návštěvník (Čt, 10. 5. 2007 - 11:05)
toxoplazmozu nechat vyšetřit na gynekologii a proti potratu užívat 2 měsíce tinkturu s kontryhele ještě před otěhotněním
Návštěvník (So, 11. 8. 2007 - 14:08)
Ahoj.Potratila jsem ve 3 měsíci.Za rok a půl se mi podařilo otěhotnět,přestože jsem poslední 2 měsíce ležela v nemocnici,narodil se mi zdravý syn. Po 14 letech mně zjistili leidenskou mutaci-homozygot.Paní doktorka mně oznámila,že je zázrak,že jsem syna bez léčby donosila.Potraty jsou největší příčinou leiden.mutace,hlavně homozygot,tam je 25% na donošení,LM se zjistí z krve,moje matka má trombozu a je to dědičné,vše najdete na internetu.Všem přeji hodně štěstí.
Reklama