Reklama

Video: Jak Japonci sklízejí milióny hub Shiitake v lese

Houby shiitake, známé také jako "lesní houby" či "hřiby shiitake," jsou jednou z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších hub v japonské kuchyni a stále více si získávají popularitu po celém světě. Tyto výjimečné houby jsou proslulé svými lahodnými chutěmi a unikátními vlastnostmi pro zdraví.

Umění pěstování hub shiitake 

Příprava surových polen 

Prvním krokem je pečlivá příprava surových polen. Tato polena, která obvykle měří mezi 90 cm až 120 cm, jsou rozřezána a následně převezena k úpatí hory. Právě zde začíná kouzlo, protože do polen jsou důkladně vrtány otvory, do kterých je vloženo houbové semeno. Tento složitý proces, který byl předáván z generace na generaci, je oblíbený zejména u starších Japonců. Každé polo nese obvykle kolem 30 kusů semen a i když moderní stroje tento krok zjednodušily, tradiční dotek zůstává.

Inkubace v lese 

Reklama

Polena jsou převezena na stinné a chladné místo k inkubaci. Během této fáze houbové mycelium postupně proniká do dřeva a vytváří ideální podmínky pro růst hub shiitake. Tato inkubační doba trvá přibližně dva týdny, během níž je navázána spojení mezi dřevem a houbami.

Metoda skleníku 

Japonsko také používá metodu skleníku pro pěstování hub shiitake. Tato metoda nabízí různé výhody, jako je kontrolovaná vlhkost a teplota, což umožňuje produkci po celý rok. Nicméně je stále potřeba dvouletého růstu, než jsou houby připraveny k sklizni. Kontrolované prostředí zajišťuje stabilní úrodu, ale nedokáže úplně konkurovat kvalitě přirozeně pěstovaných hub shiitake.

Výhoda přirozeného růstu 

To, co dělá přirozeně pěstované houby shiitake výjimečnými, je jejich schopnost čerpat veškeré živiny z dřeva. Dokonalá rovnováha vlhkosti, cirkulace vzduchu, teploty a přírodních faktorů jako je mráz, vítr, vlhkost a teplota vytváří ideální podmínky pro růst hub. Nicméně tato metoda nedokáže produkovat tolik hub jako kontrolované prostředí. Každý rok lze sklízet pouze omezené množství přirozeně pěstovaných hub, což přispívá k jejich vyšší ceně.

Sklizeň a zpracování 

Po sklizni jsou vybrány pouze ty nejlepší houby a jsou okamžitě sušeny v specializovaných sušičkách. Tato metoda zachovává jejich jedinečnou chuť a výživovou hodnotu. Houby shiitake jsou bohatým zdrojem bílkovin, důležitých minerálů, různých vitaminů (jako je B a C) a minerálů jako vápník, železo, hliník a hořčík. Když jsou sušeny, obsahují pouze 0,5 gramů tuku, 34 kalorií a 2,5 gramu vlákniny na 100 gramů. Nejenže jsou výživné, ale jejich zemitá chuť plná umami si získala místo v nespočetných kulinářských tradicích po celém světě. (Umami je po sladké, slané, hořké a kyselé chuti nazývána pátou chutí, která  je delikátní nebo taky masová a objevil ji na začátku 20. století japonský chemik a universitní profesor Kikunae Ikeda).

Pokud se chcete dozvědět více o tomto tématu, můžete si pustit toto video:

MK

Reklama

Komentáře

Default User Image
Alena (St, 1. 11. 2023 - 01:11)

My sklizime ve sklepe hlivu. Je z ni skvely gulas.

Reklama