Reklama

Za covidu přibyly poruchy příjmu potravy, problém je i excesivní cvičení

Poruch příjmu potravy podle v době pandemie přibylo. Podle mezinárodních odhadů jimi trpí téměř osm procent lidí. Kromě anorexie jich více bojuje také s přejídáním nebo nadměrným cvičením. Vědci zkoumají vliv genetiky i střevního mikrobiomu na tyto poruchy.

V tiskové zprávě o tom dnes informovala Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

"Nedávná analýza dospěla k závěru, že prevalence poruch příjmu potravy se od počátku 21. století zvýšila z 3,5 na 7,8 procenta," uvedla předsedkyně Sekce pro poruchy příjmu potravy odborné společnosti Hana Papežová. "V období pandemie covid-19 se jejich nárůst ještě významně zvýšil, podobně jako úzkostné stavy, sebepoškozování, nebo závislostní chování," dodala.

Anorexie, tedy duševní onemocnění charakterizované neustálou snahou hubnout, má ze všech psychiatrických diagnóz nejvyšší úmrtnost. Pacienti mají pětkrát vyšší pravděpodobnost předčasné smrti a 18krát vyšší pravděpodobnost sebevraždy.

Přibývá také lidí s poruchou příjmu potravy, která se projevuje přejídáním. Potýkalo se s ním ve svém životě přibližně 2,8 procenta žen a procento mužů. Mezi obézními lidmi jich může být podle Papežové i více než 40 procent.

Reklama

"Problémy s přejídáním mohou být omezeny na noc, spojeny s poruchou spánku a navazovat na období anorexie nebo bulimie. Stejně jako u anorexie platí, že pokud začne mít tělesné dopady a přidají se psychické problémy jako ztráta zájmů, zhoršení vztahů kvůli soustředění na jídlo, poruchy koncentrace a spánku, je rozhodně na místě vyhledat odbornou pomoc," uvedla.

Mezi poruchy příjmu potravy odborníci řadí i excesivní cvičení. Sportování je podle Papežové škodlivé v případě, kdy je nutkavé, a může vézt až k sebepoškozování. Pacient pak sportuje víc, než je pro něj zdravé.

"Jinak se nenají, má pocit, že bez sportu si jídlo nezaslouží, nebo strach, že nebude hubnout nebo neudrží svou podváhu. Když nesportuje dostatečně, má pocity viny a úzkost, pocity selhání," popsala. Nemocní pak sportují třeba i navzdory svým vážným zdravotním potížím, například když mají horečku nebo vymknutý kotník.

Dostupnost péče pro pacienty s poruchami příjmu potravy není podle odborníků dostatečná. Včasné vyhledání péče je přitom důležité pro úspěch léčby. "V Česku se nyní soustředíme zejména na projekty cílené na dostupnost odborné péče, zavedení psychoterapeutické výuky pro nutriční odborníky a zlepšení online preventivních programů," sdělila Papežová.

Odborníci se věnují také výzkumu, například vlivu mikrobiomu ve střevech a genetiky nebo přenos poruch příjmu potravy mezi generacemi.

Na pomoc pacientům provozují také webové stránky Healthy and Free

ČTK

Reklama

Komentáře

Paros (Čt, 30. 6. 2022 - 09:06)
mně koronáč pomohl. za ty tři týdny v práci s horečkama (šéf neschopenky prostě zakázal) se mi podařilo zhubnout cca 10 kilo. ale už jsou zpátky na svém místě a morbidní obezita statečně drží status quo. při představě, jak by si to se mnou rád vyměnil někdo, kdo se na jídlo nedokáže ani podívat, si říkám, jaké by to bylo žít na planetě Kerberos.
Viktorie (Pá, 7. 10. 2022 - 01:10)
Které cvičení je nejlepší pro zdravé a rychlé hubnutí? Potřebovala bych do půlky příštího roku hodně zhubnout, protože se budu vdávat...
Lenka (Út, 18. 10. 2022 - 02:10)
Také jsem měla takovou motivaci. Potřebovala jsem před svatbou co nejvíc zhubnout a podařilo se mi dát za 3/4 roku dvanáct kilo. Je pravda, že ze začátku to šlo snadno a později už to nešlo tak rychle, ale i tak jsem pak ve cvičení pokračovala dál a díky spinningovému kolu a běhacímu pásu jsem si postavu dokonale vyformovala.
Viktorie (Pá, 21. 10. 2022 - 06:10)
Tak to gratuluju, to se vám podařilo opravdu hodně. To jste teda chodila do posilovny nebo jste si to pořídila domů?
Lenka (St, 26. 10. 2022 - 06:10)
Ze začátku jsem chodila do posilovny, ale pak jsem se s manželem domluvila a spinningové kolo se pořídilo domů. Vybrala jsem ho totiž i za slušnou cenu z obchodu fitham .cz i s doručením domů a servisem v záruce pak taky u nás doma.
Reklama