Reklama

Kdy vyrazit do porodnice

Věci jsou připraveny. Kdy tedy již nastane důvod, či lépe správný čas pro odjezd do porodnice? Rodička může k příjmu přijít jednak na základě lékařského doporučení-důvodem bývá zdravotní stav matky nebo dítěte. My se však seznámíme s důvody, kdy žena přichází na porodní sál tzv. bez doporučení.

Těmito důvody jsou:
1. pravidelná děložni činnost;
2. předčasný odtok plodové vody;
3. krvácení.

1. Pravidelná děložni činnost
Podle čeho lze rozpoznat, zda se jedná o pravidelnou děložni činnost, nebo jen falešnou?
Falešné porodní bolesti: Děložni stahy jsou nepravidelné, nezvyšuje se jejich počet (frekvence), trvání ani síla (intenzita).
Při pohybu, například při chůzi, dochází k uvolnění nebo oslabení děložního stahu.
Cítíte nepříjemné až bolestivé pocity v oblasti zad, třísel a celého břicha.
Můžete pociťovat úzkost, být vzrušená - důvodem je očekávání, jak se průběh porodu bude dále vyvíjet.
Objektivně (zjištěno při vaginálním vyšetření): nejsou přítomny známky spotřebovaného a dilatovaného hrdla děložního.
Pravé porodní bolesti: Děložni stahy se opakují v pravidelných 5minutových intervalech a tyto intervaly se postupně zkracují, děložni stahy jsou stále delší (jeden trvá asi 50-60 sekund) a silnější.
Při stahu jste jen velmi obtížně schopna komunikovat a zvládat chůzi.
Při chůzi dochází k posílení děložni činnosti. Rodička se v takovém okamžiku obvykle při kontrakci zastaví, zaujme pro ni výhodnou polohu, děložni stah prodýchá a teprve po odeznění kontrakce je schopna v chůzi pokračovat. Proto moje odpověď maminkám, které mě volají ("Z porodnice mě poslali domů a nyní nevím, jestli tam mám jet opět, nechci, aby mi zase řekli, že nerodím, že se porodní cesty na porod připravují a že mi doporučují vrátit se domů." Nebo se ptají: "Jak poznám, že jsou to ty pravé kontrakce?") odpovídám: "Až nebudete moci při kontrakci chodit ani mluvit, tak již doma neotálejte a vyrazte do porodnice."
Bolest můžete lokalizovat, dokážete určit, kde vás přesně bolí - dolní oblast zad, podbřišek apod.
Odchází hlenová zátka s krví. Krev v tomto případě není nic nenormálního (patologického). Je to v důsledku překrvení tzv. dolního segmentu. Charakteristický je tento jev u žen, které rodí poprvé.
V těchto chvílích již nejspíš nejste příliš vstřícná, stále více se obracíte do sebe, soustředíte se na zvládnutí kontrakce. Podle toho může pravý čas k odjezdu rozpoznat například i váš partner.
Objektivně: děložni hrdlo je spotřebované a dilatované na průměr porodní branky 2-3 cm, CS je 9-10.
Od okamžiku, kdy děložni stahy takto vyhodnotíte, byste se měla dostavit k příjmu na porodní sál do dvou hodin.

2. Předčasný odtok plodové vody
Tak lze označit situaci, kdy plodová voda začne odtékat, ale vy zatím necítíte děložni činnost. Od začátku odtoku plodové vody doporučuji dostavit se do dvou hodin k příjmu na porodní sál.
A proč jít na porodní sál, když vlastně nerodíte? Vždyť v předchozím textu bylo řečeno, že neporadíte bez kontrakcí...
Základním důvodem je zkontrolovat, kde se nachází pupečník, ujistit se, že nedošlo v souvislosti s odtokem k tzv. výhřezu pupečníku a tím k možné kompresi pupečníku. Tento stav je stavem akutním a ohrožuje matku i dítě na životě.
Dále bych chtěla upozornit: Nedojde-li do ukončení příjmu k rozvinutí děložní činnosti, je žena obvykle hospitalizována na pokoji intenzivní péče (je-li tento pokoj součástí porodního sálu) nebo na pokoji oddělení šestinedělí či rizikového těhotenství.
Doba vyčkávání na děložní stahy (podle standardů vypracovaných pro péči o těhotnou ženu a rodičku) by neměla přesáhnout 24 hodin. Z preventivních důvodů (aby se předešlo možné infekci) se po 12 hodinách nasazují antibiotika - vak blan je po odtoku plodové vody porušený, a dítě tak již není chráněno před infekcí.
Barva plodové vody může být čirá, čirá a mírně narůžovělá (to je normální stav), nebo zkalená. V případě zkalené plodové vody je potřeba plod intenzivněji sledovat, případně porod indukovat.
Jakmile dojde k samovolnému nástupu děložní činnosti nebo k plánované indukci, zavoláme k nastávající mamince partnera a ten za ní přichází na porodní sál. Po dobu hospitalizace při předčasném odtoku plodové vody by mohl být partner se svojí partnerkou v místnosti jen v případě nadstandardního pokoje.

3. Krvácení
Krvácení je v porodnictví vždy velice akutní stav. Mám tím na mysli krvácení tzv. jasnou krví bez známek děložní činnosti. Může se jednat o abrupci placenty- předčasné odlučování placenty. Tento stav znamená pro ženu velkou krevní ztrátu, která ji ohrožuje na životě, a pro plod přerušení zásobení kyslíkem a živinami.
Při abrupci placenty nemusí vždy dojít navenek k silnému krvácení. Někdy se může projevit kolapsovým stavem a silnou bolestí břicha.

Reklama

Zdroj: Blanka Čermáková - K porodu bez obav - nakladatelství ERA

Reklama

Komentáře

Prosba (Čt, 1. 12. 2011 - 20:12)
Ahoj,
udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj.
A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude !

MocMocDěkujeme
Lenka (Po, 8. 7. 2019 - 09:07)
Ahoj holky máte za sebou některá porod císařem? jak moc mne to bude bolet? a můžu hned po porodu kojit?
Marie (Út, 9. 7. 2019 - 23:07)
Byla jsem na porodu císařem, nechtěl jsem kojit, ale pak mi doktorka poradila, abych si před porodem objednala pumpičku, která pumpuje analgetikum přímo do rány, takže se do mléka nic nedostane, a také mne nic nebolelo.
Lenka (Čt, 11. 7. 2019 - 13:07)
A na jak dlouho ta pumpička je? kolik se za ni platí? jak to celé funguje?
Reklama