Reklama

Která dětská autosedačka je nejbezpečnější

O přežití dítěte při nehodě rozhoduje i dětská autosedačka

Na silnicích zbytečně umírají děti. Mohou za to buď nekvalitní dětské autosedačky anebo chyby při jejich používání. V mnoha případech autosedačky dokonce chybí úplně. V roce 2007 bylo v České republice při dopravních nehodách usmrceno celkem 24 dětí, z toho 16 dětí v automobilech (o 2 více než v roce 2006!), přičemž 6 dětí (tj. více než třetina!) nebylo uchyceno v zádržném systému (autosedačka, pásy).

 

Proto se nový internetový portál www.babyweb.cz rozhodl, že jako první médium v České republice zveřejní na svých stránkách jak kompletní výsledky testů dětských autosedaček za rok 2007, tak názorný komplexní průvodce jejich používáním. 

 

Babyweb zveřejnil na svých stránkách kompletní výsledky testu dětských autosedaček, který v loňském roce uskutečnil švýcarský automotoklub TCS. Testovalo se celkem 28 modelů autosedaček a vůbec poprvé v historii bylo uděleno nejvyšší možné ohodnocení (pět hvězdiček). Hodnotila se především bezpečnost (objektivní posouzení ochranného účinku dětského systému při čelním a postranním nárazu a u podepření hlavy, subjektivní hodnocení odolnosti na zadním sedadle vozidla a vedení dětského zádržného pásu s přizpůsobením velikosti), ale také obsluha (instalace a demontáž dětské sedačky a snadná manipulace při připoutání malého dítěte, čitelnost a srozumitelnost návodu k obsluze, posouzení chybné manipulace dle možností počtu chyb při zástavbě sedačky a připoutání dítěte) a také pohodlí a užívání autosedaček.

 

Dětské sedačky byly testovány dynamicky na zkušebním suportu s nadstavbou karoserie Opel astra, u každé sedačky se zjišťovalo zatížení těla vždy s nejmenší a největší schválenou dětskou figurínou. 


Za nejbezpečnější autosedačku vůbec považuje TCS model Maxi Cosi Cabriofix se základnou Easyfix pro kategorii 0-9 kg (nejmenší miminka), která jako jediná ze všech obdržela 5 hvězdiček.

 

Reklama

Naopak nejhorší sedačkou testu byla Teamtex newfix SP v kategorii univerzálních autosedaček od 9 do 36 kilogramů s pouhou jednou hvězdičkou, což v testovací terminologii znamenánedoporučujeme. Nezávislé testy TCS provádí již mnoho let a obecně se považují za velice uznávané. Švýcarsko již tradičně patří k zemím s nejbezpečnějšími a nejkvalitnějšími silnicemi na světě. V porovnání s Českou republikou zde ročně na silnicích v přepočtu na 1000 obyvatel umírá 2,5x méně lidí!

 

Babyweb však cituje odborníky i výrobce sedaček, že i nejlepší sedačka život dítěte neochrání, pokud nebude v automobilu strávně instalována. A právě to chce Babyweb zlepšit a ukázat rodičům, jak správně sedačky používat. Proto na svých stránkách publikuje Kompletního průvodce používáním autosedaček, kde se rodiče dozvědí, jaké existují typy sedaček, jejich rozdělení podle věku dítěte, ale také například kdy sedačku vyměnit. Prostřednictvím nákresů a fotografií jsou vyjmenovány i nejčastější chyby při uchycení dítěte do autosedačky. 


"Na našich silnicích umírají při nehodách úplně zbytečně nejmenší děti jen proto, že nejsou ve správné autosedačce, sedačka je špatně připevněná anebo je dítě špatně uchyceno v sedačce. A v Česku do dnešního dne neexistovala možnost, jak se k těmto informacím dostat. Proto jsme se rozhodli přeložit a zveřejnit materiály švýcarského automotoklubu TCS, který se bezpečnosti dětí na silnicích věnuje už mnoho let.", prohlásila šéfredaktorka Babywebu Jarmila Jelínková.

 

Reklama

Komentáře

Karel (Čt, 27. 4. 2017 - 22:04)
Vůbec nejezdit, to je nejbezpečnější.
Jana (Pá, 2. 2. 2018 - 22:02)
Dobrý den.
Poradí mi někdo kde sehnat 5-6bodovou autosedačku pro 6ti leté dítě ? Nebo alespon nějaký název ? .
Nechci kluka v autě poutat tím pásem v autě chci pro něj bezpečí ale v čr evidentně se na bezpečnost dětí nelpí. V Austrálii je zákonem daný že dítě do 8mi let musí být v sedačce s 5bod. pásem ale tady ji prostě nemůžu sehnat. :-(
Pavla (St, 28. 2. 2018 - 01:02)
Dobrý den.
Poradí mi...dobrý den .
Autosedačku jsem nikdy neřešila to obstarával můj už ex .
Poradíte mi jakou sedačku pro 5leťáka ? 20kilo s 5pásy ?
děkuji za rady
peta1 (St, 26. 4. 2017 - 22:04)
Dobrý návod jak vybrat autosedačku - https://www.covybrat.cz/nejlepsi-autosedacky/
Default User Image
Renata (So, 9. 12. 2023 - 16:12)

já musím koupit auto právě proto, že se nám narodila dcera a bez auta to tedy opravdu nejde. Můžete mi poradit, jak vybrat spolehlivé ojeté auto? Kde se po něm tedy dívat? 

Default User Image
Pavlína (Po, 11. 12. 2023 - 00:12)

Tak to máte pravdu, bez auta to tedy opravdu nejde. Ale také jsem si myslela že to bez auta zvládneme. Nakonec jsem ale auto pořídila a po tom co jsem objela x desítek inzerátů a dívala se i na zahraniční nabídky jsem auto koupila za pomoci kamaráda mechanika z autobazaru AAA auto, kde mají auta v dobrém stavu, která jsou prověřená. 

Reklama