Reklama

Jaké bylinky na spálení či poštípání

Teplé srpnové počasí s sebou přináší nejen příjemný relax a pohodu, ale číhají na nás také drobné zdravotní obtíže a poranění, které jdou s létem ruku v ruce. Mezi nejčastější patří tržné rány a odřeniny, které každoročně postihují zhruba 20 % dospělých a více než 30 % dětí. O prázdninách nás však neminou ani četné štípance od hmyzu či bolestivé stopy na kůži způsobené ostrými slunečními paprsky. Jak se s těmito drobnými letními nepříjemnostmi vyrovnat přírodní cestou, pomocí léčivých bylin?

Štípanec potřete čerstvým jitrocelem nebo sedmikráskou
Z lesa nebo od vody v létě často odcházíme se zarudlými a svědivými pupenci na těle. Pro komáry, ovády, mušky, ale i pro včely a vosy je holá kůže snadným lákadlem. Ideální prevencí je repelent, pokud jím však není pokožka chráněná, je leckdy složité štípnutím a žihadlům zabránit. Jednou z účinných bylinek, které zmírní svědění a podpoří přirozené hojení místa vpichu, je čerstvý jitrocel kopinatý. Ten běžně roste na louce, a je tedy snadno dostupný. Jedná se o poměrně nízkou rostlinku, která je charakteristická tmavě zelenými protáhlými listy. „Jitrocel kromě léčby štípanců od hmyzu umí pomoci i v případě onemocnění plic a průdušek, stejně tak při kožních problémech. Aplikace bylinky na otok je jednoduchá. Stačí rozmělnit nebo rozmačkat listy mezi prsty a postižené místo potřít vzniklou šťávou. Ta zmírňuje svědění, zmenšuje otok a působí protizánětlivě.Stejně rychlé účinky má i sedmikráska chudobka. I zde je potřeba rozmělnit lístky a otok potřít. Použít můžete rovněž třezalku, která nejlépe působí v kombinaci s olivovým olejem. Jedním z nejúčinnějších prostředků na štípance je pak grepový olej, který nejen zmírní možné působení, ale také odstraní možné následky,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z bylin.

Spáleniny od slunce zchladí aloe i heřmánek
Opalování k létu nezbytně patří. Mnoho z nás však často zapomíná na důkladnou ochranu kůže, která se může dlouhodobým pobytem na slunci nepříjemně spálit. Sluneční záření je v letních měsících totiž mnohonásobně silnější než v jiných ročních obdobích, dopadá k nám například i skrze mraky. Pokud však prevenci nevěnujeme příliš úsilí a kůže se nám bolestivě spálí, pomohou čerstvé bylinky. Jedním z darů přírody, které léčí spálenou pokožku, je aloe pravá. „Říká se, že její účinky jsou téměř zázračné. Tato rostlina má totiž mnohá využití. Hojí rány a popáleniny, zklidňuje je, chladí a obnovuje poškozené buňky. Příznivě působí také na trávicí systém, podporuje imunitu a obranu organismu proti infekcím, snižuje hladinu krevního cukru, má antioxidační účinky i protirakovinný potenciál. Využití nachází také v zubním lékařství, aromaterapii i homeopati. Jedním z nejúčinnějších prostředků při spálení kůže je olej z měsíčku a třezalkový olej. Oba nejen zklidňují popáleniny, ale též urychlují hojení kůže. Při silnějším popálení je možno využít olšovou mast,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Na odřeniny přiložte kostival a meduňku
Odřeniny a tržné rány, které si v létě nejčastěji přivodíme při koupání, výletech přírodou nebo oblíbených sportovních aktivitách, je nezbytné nejdříve vymýt čistou vodou, aby nedošlo k infekci. Funkci chemických dezinfekcí a mastí nahradí bylinky, jako je kostival, meduňka, přeslička, jitrocel, rozrazil, devětsil nebo řepík. Ty lze buď rozmačkat, anebo z nich vyrobit odvar, v němž namočíte obklad. „Například kostival lékařský se v přírodní medicíně objevuje již od 12. století. Používá se jeho kořen a listy, které umí vyléčit prakticky jakoukoliv odřeninu. Příznivě působí i na otoky a pohmožděniny. Meduňka sice působí pozitivně především na nervovou soustavu, dokáže ovšem pomoci i v případě poranění, nejlépe jako odvar nebo olej. Díky meduňce se rána rychleji zahojí. Ulevit od bolesti a rychleji navrátit kůži zdravou podobu a vitalitu pomáhá také řepík, který má navíc antibakteriální účinky, Nejrychleji můžeme využít prostředky z těchto bylin, a to mast z kostivalu a kaštanu, třezalkový olej či sprej z kořene lopuchu, kostivalu a pýru,“přibližuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Pohmožděniny nejlépe zažene šalvěj, modřiny zase pelyněk a mateřídouška
I v případě pohmožděnin se můžete poohlédnout po kostivalu. Ten utlumuje bolest a podporuje hojení kůže. Léčivou sílu má také šalvěj, která ve spojení s měsíčkem a heřmánkem působí blahodárně, nebo prha arnika, která zároveň tiší revma a uzdravuje namožené klouby. Pokud jste si při letním sportování přivodili modřinu, položte na ni obklad z vlažné spařené natě pelyňku pravého nebo odvar z listů mateřídoušky. „Obě bylinky urychlují zahojení a mírní citlivost poraněného místa. Na pohmožděniny, modřiny i otoky jsou také ideální bylinné směsi a masti, vyrobené z kostivalu nebo olše, která má velice hojící působení, případně také třezalkový olej. Někdy neuvěřitelně zabere olej z kořene lopuchu a lnice,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Reklama

Reklama

Komentáře

Peťa (Pá, 10. 6. 2016 - 14:06)
Minulé léto jsem objevila Novosil, který je skvělý! Po bodnutí jsem si bodanec namazala, novosil mi ránu zchladil. Píšou že je i na klíšťáky a na všechny bodance – takže ho kupuju – pomáhá celé rodině
Anežka (St, 3. 8. 2016 - 14:08)
Taky jsem si v lékárně koupila Novosil, kterým mažu prakticky všechno - bodance, kopřivku.. je to super komplexní pomocník.
Jíťa K. (Pá, 12. 8. 2016 - 07:08)
Jojo... Novosil je fajn ;)
Reklama