Reklama

Umělá inteligence bude zlepšovat život lidem se zdravotním postižením

Umělá inteligence již nyní pomáhá lidem se specifickými potřebami. Do budoucna má pomoci posunout moderní péči, způsob jejího provádění a kvalitu života člověka o další krok kupředu.

 

 

Přelomový projekt Seeing AI vede v Londýně Saqib Shaikh, softwarový inženýr Microsoftu, který je nevidomý. Díky síle cloudu a umělé inteligenci vytvořil volně dostupnou aplikaci, která lidem se zrakovými problémy ulehčuje běžný život tím, že mění vizuální svět na akustický. Aplikaci stačí namířit na objekt, který vás zajímá, a ona zvukově popíše, co vidí. Seeing AI dokáže přečíst menu v restauracích, identifikovat peníze, nebo poznat přátele a lidi okolo vás. Například jeden nevidomý učitel naučil program poznávat své studenty. Když namíří telefon proti dveřím, začne aplikace postupně říkat jména studentů, kteří vcházejí do třídy.

S překonáváním jazykových bariér zase pomáhá řešení Microsoft Translator, které lidem se sluchovým omezením slouží jako dodatečný komunikační nástroj. Na americké Rochester Institute of Technology tvoří neslyšící studenti téměř desetinu školní populace, a proto během školních přednášek používají program Presentation Translator.
Ten v rámci programu Powerpoint nabízí živě funkci, která s využitím umělé inteligence rozpozná mluvenou řeč a okamžitě ji převádí na psaný text, který studenti vidí v počítačích nebo mobilech. Pokud studentům vyhovuje jiný jazyk než angličtina, mají možnost překladu na svých zařízeních do více než 60 jazyků.

Pozadu nezůstávají ani tvůrci v Česku. Ostravská společnost Benetronic před čtyřmi lety představila na konferenci INSPO inteligentní kompenzační pomůcku MouthMouse. Nyní přichází s konceptem chytré asistence.  Tento systém, který využívá umělou inteligenci, dokáže pouhou jedinou fotografií pořízenou například mobilním telefonem nastavit inteligentní kompenzační pomůcku Benetronic a MouthMouse na míru klientovi – uživateli. Lze tak nastavit, jak si přeje klient pomůcku ovládat (například ústy, dotykem, jazykem) a co konkrétně má pomůcka ovládat (například televizi, rádio, telefon, alternativní komunikaci). Není zapotřebí číst návody, není nutná hlubší technická znalost – stačí jediná fotografie pořízená mobilním telefonem.

Všechny tyto a další novinky se představí na konferenci INSPO 2019 v Kongresovém centru Praha,  v sobotu 30. března 2019.

Reklama

Autor: MK

 

Reklama

Komentáře

verka (So, 16. 3. 2019 - 10:03)
Je úžasné, když se někdo takto upřímně snaží lidem pomoci. Na druhé straně jsou páni dochtoři, kteří hledí ledaskomu život pořádně znepříjemnit, jako např.moje PL. Sanitku nenapíše, leda za dlouhodobé úplatky, dokonce ani "cesťák" na cestu mým vlastním autem upraveným pro invalidy, když teda sanitku "ne". A jiné házení klacků pod nohy. Proto ať se mi nikdo za moji skepsi o mnohých doktorech nediví. Ano, jsou i lékaři srdcem i uměním, ale těch je už pomálu. Takoví ale nemají čas fňukat skrz peníze, moc práce, málo času ani stávkovat.
! (So, 16. 3. 2019 - 11:03)
Základní pravidlo informatiky: Umělá inteligence je horší než přirozená blbost.
Petr (Po, 18. 3. 2019 - 09:03)
Doufám, že se nedožiju doby, kdy budou po silnicích jezdit "inteligentní" auta bez řidičů. On je to i s řidičem často průser.
Reklama