Reklama

Preventivní prohlídky u praktického lékaře

Víte, co vás na nich čeká a jaká vyšetření byste měli podstoupit? A jak často?

Dospělý člověk by měl preventivní lékařskou prohlídku absolvovat každé dva roky. Všechny pojišťovny ji hradí a zájemci za ni nezaplatí ani regulační poplatek. Lékařská prohlídka slouží jako prevence před různými onemocněními, a to jak běžnými, tak nádorovými či kardiovaskulárními. Lékař při ní také prověří aktuálnost očkování například proti tetanu či černému kašli, které je třeba pro udržení ochrany opakovaně přeočkovávat.

 

Preventivní prohlídka představuje celkové vyšetření, během kterého praktický lékař zjišťuje rodinnou anamnézu 
a provede kompletní fyzikální, některá laboratorní a onkologická vyšetření. Lékař také zkontroluje očkování, mimo jiné platnost očkování proti tetanu, proti kterému je pro udržení dostatečné ochrany třeba se pravidelně přeočkovávat. První přeočkování v dospělosti se provádí mezi 25 a 30 lety, aby se proti nemoci zajistila účinná ochrana. Přeočkovat je vhodné také černý kašel, protože ani u této nemoci není účinnost očkování z dětství celoživotní. Výhodou je, že proti oběma nemocem se dá očkovat jednou kombinovanou vakcínou.

Na preventivní prohlídce lékař zjišťuje:

Reklama

-       onemocnění v rodině (onkologická 
a kardiovaskulární onemocnění vč. hypertenze, diabetu, poruch metabolismu, výskytu závislostí)

-       prodělané nemoci

-       chronická onemocnění

-       životní styl

-       pracovní zátěž

-       další zdravotní rizika

-       u žen od 45 let ověřuje aktuálnost výsledku screeningového mamografické vyšetření (ne starší dvou let)

 

Na preventivní prohlídce lékaři provádí: 
 

-     kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti

a orientačního vyšetření zraku a sluchu

-     laboratorní vyšetření:

-     moči

-     cholesterolu a tukových látek v krvi (provádí se v 18, 30, 40, 50 a 60 letech)

-     hladiny cukru v krvi (v 18 letech a pak od 40 let ve dvouletých intervalech)

-     vyšetření EKG ve 40 letech věku, dále pak ve čtyřletých intervalech

-     vyšetření stolice na krvácení u osob od 50 let věku

-      onkologickou prevenci včetně vyšetření kůže, zhodnocení rizik z hlediska anamnézy rodinné, osobní a pracovní

-     kontrolu očkování

 

Reklama

Komentáře

Je preventivní prohlídka povinná???
! (Út, 25. 2. 2014 - 16:02)
Není, pouze máš na ni nárok každé 2 roky a hradí ji plně pojišťovna (bez debilních 30 Kč). Pokud ji ale vyžaduje zaměstnavatel, jít tam sice nemusíš, ale asi tě vyhodí z práce. U některých vybraných rizikových zaměstnání, poud je chceš vykonávat, povinná je (např. u řidičů).
Petr (Út, 25. 2. 2014 - 19:02)
Musíte ale počítat s tím, že jakmile půjdete k doktorovi na preventivní prohlídku, jeho snaha bude vám něco najít, aby vás mohl léčit. Takže pokud se necítíte nemocen, raději zůstaňte doma.
Iva (Út, 25. 2. 2014 - 19:02)
Tak bych to neviděla. Já si naopak myslím,že preventivní pr. je právě prevence proti budoucím nemocím. Nemocných má každý lékař plné ordinace,tak na co by hledal další?
Já jdu v pátek a nejvíc se bojím vyšetření konečníku. Je to nepříjemné pro obě strany,ale co naplat?
Petr H (Út, 25. 2. 2014 - 20:02)
Můj známý byl kdysi před lety zlákán jít na preventivní prohlídku a nechal se reklamou v rádiu zlákat na vyšetření, zda nemá cukrovku. Od té doby už musí na vyšetření na cukr každý půlrok. A to i tehdy, kdy má hladinu cukru v normě,což prý bývá pokaždé, ale už je tam holt registrovaný jako pacient. Dneska proklíná ten den, kdy ho tato blbost napadla :-)
divné (Út, 25. 2. 2014 - 20:02)
Můj známý byl kdysi před...Dělá mu to velký problém? Dvakrát do roka?
Petr H (Út, 25. 2. 2014 - 20:02)
Dělá mu to velký problém?...Dělá, protože už je registrovaný cukrovkář.A to mu vadí nejvíce.Může to mít ale problém v případě zaměstnání, kde to může být na škodu. Navíc dneska asi mnoho zaměstnavatelů nevidí rádo, když se jim zaměstnanci courají po doktotech. Jeden náš známý kvůli tomu přišel ve zkušební době o práci. Prostě "musel" jít na na očkování proti chřipce v pracovní době.Ačkoli jsme mu radili, ať raději počká po zkušební době,což byl už pouhý měsíc a vezme si na to raději dovolenou,neboť to není nic důležitého. On si nenechal říci a teď od podzimu schání zase práci. A to jen proto, že trval na tom, že dle zákona má právo...atd. Tak vyletěl z přitom dost perspektivního místa.
Petře H, (Út, 25. 2. 2014 - 21:02)
kdyby Tvůj známý nechtěl, tak by tam nechodil, když má cukr v normě.

Pro Ivu: Při preventivní prohlídce se konečníkem vyšetřují pouze chlapi kvůli zbytnění prostaty, u ženy nevidím důvod. Snad jestli jdeš k nějakému úchylnému chlapovi, tak si užije. Klidně to ale odmítni.
Petr H (St, 26. 2. 2014 - 19:02)
kdyby Tvůj známý nechtěl,...Přesně to jsem mu radil také, ale on je zase takový, že když už ho tam zvou..., aby neměl problém...znáte to. Já osobně bych se jim na to vykašlal také.Z tohoto důvodu k doktorovi také nechodím, dokonce si tak říkám, jestli mám vůbec ještě někde kartu. Chápu, že dnes se každý chce uživit,doktoři a lékárníci také, ale pokud nechci, tak mne snad nikdo nemá nutit.
Petr H (St, 26. 2. 2014 - 19:02)
Možná by pomohlo vyšetření na cukrovku, které by bylo nezávazné a třeba i placené klientem a záleželo by jen na zákazníkovi - klientovi, zda se rozhodne na základě toho jít k doktorovi. Nedávno byla zrovna na toto téma diskuze v rádiu, kde mluvili zrovna o tom, že se lidé bojí právě toho, aby ho hned nelapil doktor a neudělal z něj pravidelného pacienta. Dneska totiž není legrace mít někde záznam o nějaké nemoci. Od problému v práci přes problém například při žádosti o hypotéku.
Prohlídka? (St, 26. 2. 2014 - 19:02)
Preventivní prohlídka je dobrá možná tak ještě pro důchodce, který má čas vysedávat u doktora. Ale člověk, který je existenčně závislý na práci s tím může mít akorát problém. Jednak s tím, že provozní doba u doktora se většinou kryje s pracovní dobou, ale hlavně vám doktor rád něco najde a vy pak kvůli tomu můžete přijít klidně i o práci. A s nemocí se dnes asi těžko práce sežene.
Iva (Čt, 27. 2. 2014 - 09:02)
Tak jsem dala na vaše rady a vyš. konečníku odmítla a ona ta p. doktorka mi odmítla dát razítko,že jsem zdravá. No takže jsem to musela podstoupit. Nic to není,ale je to nepříjemné.
Já jsem byla nedávno v lednu na operaci s rukou a nikdo mi tam při příjmu konečník nevyšetřoval jak to nade mnou někdo psal....
Štěpán09 (Ne, 19. 10. 2014 - 16:10)
Chtěl bych se vás zeptat, zda je standartní, že na 17ti leté prohlídce mi doktorka zkoušela "rychlost" erekce. Vysvětlim to: po normálním vyšetření( oči, uši, záda atd.) jsem si měl lehnout na lehátko. Potom mi stáhla trenky až ke kolenům a dělala to co obvykle. Něco s varlaty a pak při stahování předkožky řikala, že zkusí moji erekci. Začala tu předkožku stahovat rychleji a jak jsem začal tvrdnout tak řekla, že je to v pořádku a nechala mě obléknout. Divný že jo ?
Štěpán09 (Ne, 19. 10. 2014 - 16:10)
Chtěl bych se vás zeptat, zda je standartní, že na 17ti leté prohlídce mi doktorka zkoušela "rychlost" erekce. Vysvětlim to: po normálním vyšetření( oči, uši, záda atd.) jsem si měl lehnout na lehátko. Potom mi stáhla trenky až ke kolenům a dělala to co obvykle. Něco s varlaty a pak při stahování předkožky řikala, že zkusí moji erekci. Začala tu předkožku stahovat rychleji a jak jsem začal tvrdnout tak řekla, že je to v pořádku a nechala mě obléknout. Divný že jo ?
Lada (Ne, 26. 10. 2014 - 00:10)
Tak jsem dala na vaše rady a...Neměla jste se nechat. To je až takový problém, stát si za svým?!
Ondra29(pravý) (Út, 11. 11. 2014 - 20:11)
Chtěl bych se vás zeptat,...Neměl jsi s erekcí předtím problémy? To by Mě napadlo jako jediný důvod, proč by to mohla a chtěla zkoušet.
Martin (St, 12. 11. 2014 - 17:11)
Chtěl bych se vás zeptat,...třeba ses jí líbil :D kolik jí bylo?
pepik (Čt, 9. 3. 2017 - 15:03)
Ale prosim vas, zadneho doktora preventivni prohlidky nezajimaji. Kdyz jsem si o ni rekl sve lekarce, tak se me ptala, co to jako je ta preventivni prohlidka.
můj (Čt, 9. 3. 2017 - 15:03)
Ale prosim vas, zadneho...praktik mi dělá prohlídku každá rok. Změří tlak, zkontroluje jak slyším, jak vidím, poslechne srdce, plíce. Prohmatá břicho, mrkne do krku. Pošle mne na krev.
Vezme si ode mne papíry, že jsem byla na prevenci na gynekologii a na mamografickém, popř. UZ vyšetření prsů.
Zeptá se mě, jestli nemám nějaké obtíže....vypadá to, že je toho hodně, ale jednou za rok, proč ne.
Pozve mě mailem a vždy mi vyjde vstříc, abych nemusela chodit v pracovní době.
Reklama