Reklama

Test na vady plodu přímo z krve matky místo tradiční rizikové amniocentézy

Zlínské laboratoře Imalab s Centrem prenatální diagnostiky a genetiky Prediko jako první v republice a na Slovensku nabízí těhotným ženám test genetických vad plodu přímo z krve matky. Doposud ženy musely v případě rizikových výsledků standardních vyšetření podstupovat invazivní test plodové vody, takzvanou amniocentézu.

Nyní stačí odebrat krev matce, vzorky se pošlou do USA a výsledky jsou známy do dvou týdnů, řekl dnes novinářům ředitel Imalabu Jaroslav Loucký. 

    Test nazvaný MaterniT21 vyvinutý americkou společností dokáže rozeznat přítomnost tří nejčastějších genetických vad, tedy Downova, Edwardsova a Patauova syndromu, v 99,1 procentech. Jeho cena je však 2200 dolarů, tedy asi 44.000 korun. Podle Louckého je jasné, že zatím nepůjde o rozšířené vyšetření. “Je to však důležitý okamžik z hlediska budoucnosti. Jako v informačních technologiích se kvality zvyšují a ceny jdou dolů. I cena tohoto vyšetření se bude jistě snižovat,“ řekl Loucký s tím, že vysoká cena je daná zejména složitými a náročnými přístroji, které vzorky vyhodnocují. Navíc se v budoucnosti počítá s tím, že se přímo z krve budou moci zjišťovat další genetické problémy a využití bude širší.

    “Zatím si dovedu představit, že o test budou mít zájem ženy, kterým je kolem čtyřiceti let, jsou po několika cyklech umělého oplodnění a hrozí jim riziko postižení plodu a nechtějí podstoupit invazivní zákrok a budou chtít mít jistotu,“ řekl Loucký. Laboratoře s Predikem podepsaly smlouvu s americkým výrobcem o zastoupení v České republice a na Slovenku v červnu. Již vyšetřily několik pacientek z evropských zemí a dvě z České republiky. Stejný test nabízí v Evropě jen zařízení v Nizozemsku a v Izraeli.

    I nadále se však podle Louckého bude v prenatální diagnostice využívat ultrazvukové vyšetření a další standardní postupy, které u plodu vylučují přítomnost srdečních nebo morfologických vad. V posledních letech přibývá žen, které odkládají mateřství do pozdního věku, to však také přináší větší riziko vývojových vad plodu.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

MUDr. Antonín Janák (Pá, 5. 10. 2012 - 08:10)
Záleží i na "propustnosti placentární bariéry", nakolik je tato schopná propustit bílkoviny protilátek z tělního krevního oběhu plodu do krevního oběhu matky. Ergo kladívko i na velikosti molekul těchto protilátek. Studie je to zajímavá, jen cena vyšetření se mi zdá být hodně, ale hodně nadsazená. Naznačuje ovšem směr, kterým by se výzkum i v Česku měl ubírat. Schopné lidi tu máme, jen peníze na vybavení laboratoří chybí. Důležitější jsou nová auta pro úředníky ministerstev, plýtvání penězi na nový nábytek při příchodu nového šéfa odboru a podobné voloviny
Reklama