Silné kuřačky mají menší pravděpodobnost otěhotnění při IVF

Silné kuřačky mají menší pravděpodobnost, že při umělém oplodnění skutečně otěhotní, a to dokonce i s darovanými vajíčky. Experti z lisabonské kliniky pro umělé početí tvrdí, že pokud žena kouří více než deset cigaret denně, zhoršuje se schopnost její dělohy přijmout embryo.

Že kouření ohrožuje plodnost ženy, je známá věc, ale nová studie lisabonské kliniky uveřejněná v časopisu Human Reproduction poprvé ukázala, že velké holdování cigaretám má přímo dopad na dělohu.


"Kouření cigaret negativně ovlivňuje pravděpodobnost úspěšného otěhotnění, a to i když vajíčka pocházejí od nekuřačky," řekl podle agentury Reuters vedoucí výzkumného týmu Sergio Soares z lisabonské kliniky. "Poprvé se tak prokázal dopad konzumace tabáku na dělohu."


Vědci porovnali úspěch mimoděložního oplodnění za použití darovaných vajíček u 44 silných kuřaček, které kouřily více než deset cigaret denně, a 785 žen, které nekouřily nebo byly jen lehkými kuřačkami.


Všechny ženy měly za manžele nekuřáky.


"U žen, které nekouřily nebo kouřily jen málo, byla výrazně vyšší míra otěhotnění ve srovnání s těžkými kuřačkami. V první skupině otěhotnělo 52,2 procenta žen, v té druhé zhruba jen třetina.


Podle studie nemá mírné kouření téměř žádný dopad na to, jak děloha přijme embryo. I když silné kuřačky mají menší pravděpodobnost otěhotnění, paradoxně se u nich vyskytlo častěji mnohačetné těhotenství; a to u 60 procent z nich, zatímco u nekuřaček to bylo 31 procent.


Jsou nutné ještě další studie, které se pokusí určit, zda jednotlivé složky tabáku postihují dělohu různě u různých žen.


Jedna nedávná studie také ukázala, že u mužů, kteří kouří, se častěji vyskytuje impotence.


Kouření má negativní vliv nejen na plodnost, ale také zvyšuje riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice, dýchacích problémů, rakoviny plic a dalších orgánů.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Martina
    Martina (anonym)

    Ano je pravda, že jsem kouřila dost, a nedařilo se otěhotnět, pak jsem přestala nechala to ustát, ale dlouhou dobu pořád nic. Dali jsme se s manželem do ruk odborníků na klinice IVF Zlín a tam nám pomohli k vytouženému dítěti :-)

    Kvě 23, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama