Rozvody a svobodné matky

Církevní tabu ani maloměšťácké předsudky nepřekáží v tom, abychom nevyužili své svobody oddělit se od člověka, když se nevyklubal podle našeho gusta. Nikdy nebyl rozvod lehčí než dnes. Alespoň pro dospělé. Děti pykají za lehkost odloučení rodičů stále s velkou bolestí.

Těžká konfliktní situace, ve které jeden z rodičů zapudí druhé­ho ze svého zklamaného srdce, je pro dítě strašná pohroma. Ve víře v rodiče by se muselo spojit s jedním proti druhému. Chce ale zůstat věrné oběma a cítí se roztržené. Jeho zoufalé pokusy urovnat poměry mezi otcem a matkou žalostně ztroskotají.

 

Dítě bolestně touží po jednotě rodičů. Každý rozkol mu projíždí srdcem jako nůž, cítí se tažené tu na jednu, tu na druhou, ztrácí svoji vnitřní rovnováhu a nemůže najít v sobě klid.

Na napětí v rodině reaguje dítě jako seismograf. Malé dítě cítí ve svém srdci pravdu lépe, než dokáže vypozorovat vyškolený psy­choterapeut. Je přitahováno do většího silového pole. Dává ta­tínkovi lásku, kterou mu žena odepírá. Tím už ale dítě přestává být dítětem.

Pokud mu nikdo nepřispěchá na pomoc, musí se dítě bránit ne­snesitelnému narušování rovnováhy samo. Přitom používá různé strategie.

Dynamické extrovertní dítě vytáhne do aktivního boje. Jako věrný spojenec zatraceného rodiče bojuje na jeho straně a snaží se všemi dostupnými prostředky ponížit toho, který zatracuje. Tyto děti svými ostrými reakcemi signalizují, že rozvod nezna­mená svobodu a že válka stále pokračuje.

I něžné uzavřené dítě nemůže jinak, než se pokusit co nejlépe uniknout vnitřnímu narušení. Nevolí však otevřený boj, ale útěk před ním. Hledá útěchu ve snění a pátrá po bezpečí ne ve vzta­zích, ale v předmětech, které se mu jeví spolehlivější než lidé. Technicky precizní přístroje mu dávají díky propočitatelnosti alespoň jednu věcnou jistotu. Tak končí spousta dětí z rozvede­ných rodin u gameboyů nebo internetu, a mohou se na nich stát dokonce závislými. Neboť základní potřeba, pravé bezpečí, zů­stává při cestě životem nenaplněna a pokusy ji kompenzovat jdou jen přes náhražku.

Stálým pocitem svobodné nebo rozvedené matky s jedináčkem je strach, že sama nedokáže dát dítěti to, co potřebuje.

Když tomuto strachu podléhá, prodělává zničující zkušenost: „Teď nejsem ani dobrá bankovní úřednice, ani správná matka. Vlastně nejsem nic.“

Dítě se cítí jako Černý Petr, to kvůli němu je matka nešťastná.

Bez podpory muže to nemá matka jednoduché. Je to úloha, kte­rou dokáže zvládnout jen statečná, odolná a velkorysá žena. Musí směrovat agresivitu svého syna, ačkoli je pro to lépe před­určen otec. Má také jen omezenou možnost ukázat dítěti svým příkladem, jak se má člověk chovat k jiným. Přes její zklamání z partnerského života musí své dítě nechat poznat, že může své­ho otce milovat a ctít. Větu: „Můžeš být jako tvůj tatínek,“ doká­že říci jen žena s velkým srdcem.

Jediné řešení, při kterém se dítě může cítit jako dítě, je, že se ro­diče i přes své odloučení ctí a dovolují dítěti, aby milovalo a ctilo jak matku, tak i otce. Dítěti dělá dobře, když mu matka řekne: „Mám radost z toho, že miluješ svého otce a rád ho navštěvuješ. Budu jen ráda, když jednou budeš takový jako on. Ctím tvého otce v tobě...“ Podobná slova chce dítě slyšet i od otce, když mluví o matce. Teprve potom může ctít své rodiče a prospívat i přes jejich rozvod.

Zdroj: Jirina Prekop - Jak být dobrým rodičem, Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (21)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Co tím chtěl básník říci? Článek je forma bez obsahu.

  Bře 27, 2011
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Tak tenhle článek je úplně na nic.Prázdná slova. Můj kamarád měl tátu agresivního alkoholika, který mlátil děti i ženu.Když se jí konečně povedlo rozvést ( málem ji uškrtil, v nemocnici byla měsíc), tak měla synovi říkat, že je ráda , že je podobný svému otci a ať se taky tak chová?A to není bohužel nijak zvláštní případ.Samozřejmě je lepší, když se po rozvodu rodiče domluví a neřeší spory přes děti, ovšem konkrétní rady tady nejsou, prostě zbytečný článek.

  Dub 02, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nakladatelství GRADA zřejmě počítá s tím, že se vždycky najde nějaký blbec, který si jejich knihu koupí.

  Dub 02, 2011
 • Obrázek uživatele Fiona
  Fiona (anonym)

  Tak tenhle článek je...On asi ten článek byl psán pro normální lidi, kteří se rozcházejí z důvodu, že si již nerozumějí či že jejich manželství byl omyl a nemyslel na vztahy s psychopatama, alkoholikama a sadistama. Moje máma se rozvedla s tátou, když mi bylo 7 a i když to asi pro ni bylo těžké (táta se rozešel kvůli vztahu s jinou ženou), tak mi vždy tátu glorifikovala a snažila se, abych byla pravidleně s ním a zapadla do jeho nové rodiny. Dnes jsem jí za to vděčná a chápu, že spolu naši nemohli žít, protože měli úplně jiný životní styl. Když se brali, tak byli mladí a zamilovaní jen díky fyzické přitažlivosti. Já mám dnes stále mámu i tátu, které miluji a ještě nové kamarády, na které se mohu spolehnout (nové partnery mých rodičů).

  Dub 04, 2011
 • Obrázek uživatele andrea
  andrea (anonym)

  Co tím chtěl básník...ach, si ty ale idiot..vies vobec co to trepes??a ty si napisal kolko clankou???

  Kvě 07, 2011
 • Obrázek uživatele andrea
  andrea (anonym)

  Tak tenhle článek je...ale dobre, tot su strasne vynimky,,,ide o ine pripady, ked sa rodicia rozvedu, a dokazu stale spolu ako tak komunikovat,byt nad vecou a neublizovat zbytocne dietatu viac, ako urobili...Jasne ze ked ide o nasilnika a ozrana, tak je to ine

  Kvě 07, 2011
 • Obrázek uživatele andrea
  andrea (anonym)

  On asi ten článek byl psán...Ahoj Fionka, presne tak, jedina ty si pochopila o com je asi kniha, mimochoom je velmi zaujimava, a mal by si ju precitat kazdy rodic, lebo sa mi zda, ze nemame ani potuchy, ako strasne detom ublizujeme co i len hadkami medzi sebou..ako deti trpia a my nic nevidime..Ja si pamatam, stale som sa bala ze sa nasi rozvedu, aj ked sa nikdy nehadali pred nami detmi, citila som obcas napatie...Rodicia boli a su milujuci a snazili sa nam dat pocit bezpecia a to je to co kazde dieta potrebuju pre norrmalny vyvoj,a do buducna, aby z neho vyrastol zdravo sebavedomi clovek,propraveny na boj so zivotom a problemami

  Kvě 07, 2011
 • Obrázek uživatele tomaslezal@yahoo.com
  tomaslezal@yahoo.com (anonym)

  svobodne matky sukaj odjakziva nejlip

  Čer 03, 2011
 • Obrázek uživatele Vladimír
  Vladimír (anonym)

  Zaráží mě drzost svobodných matek. Místo aby si sypaly popel na hlavu, držely huby a šoupaly kolenama, tak mají ještě tu opovážlivost ucházet se o normální kvalitní muže a vynucovat si nějaká práva. Poměrně často se mi stává, že se někde seznámím s mladou babou, která se očividně snaží mě zaujmout, a pak z ní vyleze, že má haranta. Co si vůbec o mně myslí?? Že jsem nějaká nula a zoufalec, co vezme zavděk použitou courou, která neměla ani dost cti na to, aby svému dítěti zajistila úplnou rodinu? A že budu živit cizího spratka? Je fakt, že šanci by neměla ani jako bezdětná, protože jsem ženatý, ale aspoň by to nebylo drzé a troufalé. Ale jakožto svobodná matka?? Jak ji vůbec mohlo napadnout, že bych se snížil k tomu, abych se s ní spustil?? Z toho je mi fakt na zvracení.

  Led 03, 2017
 • Obrázek uživatele ty mudrlante
  ty mudrlante (anonym)

  Zaráží mě drzost...ulevil sis?

  Led 03, 2017
 • Obrázek uživatele "(!)"
  "(!)" (anonym)

  To je přece normální! nejprve sežene nějakého troubu od kterého si nechá udělat parchanta aby si mohla toho troubu připoutat a on se musel postarat o ní a toho sviště a na nic jiného ho již nepotřebuje.Na parchanta jí musí platit a když je dost chytrá tak i na ní a má vystaráno a ten ocas do postele sežene vždycky?

  Led 03, 2017
 • Obrázek uživatele No
  No (anonym)

  To je přece normální!...ale je to i tvoje dítě,tak jakýpak parchant? Ty musíš být vskutku dobrý otec.

  Led 03, 2017
 • Obrázek uživatele Znechucený
  Znechucený (anonym)

  To je móda- pořídit si děcka, nepracovat , přídavky, chlap aby makal nebo solil . Pak se rozvedli a maji ji s harantama na krku staří rodiče. Ona jede zádě jen po penězích i další děcko porodí. Rodit je taky in.

  Led 03, 2017
 • Obrázek uživatele Hrubý
  Hrubý (anonym)

  Chlapi, dávejte si bacha. Jsou to vychytralé hyeny a půjdou na vas pres děcko .

  Led 03, 2017
 • Obrázek uživatele Pak
  Pak (anonym)

  To je móda- pořídit si...si vybíráš špatné partnerky.Každá by chtěla spokojenou rodinu,nikdo se nerad rozvádí.

  Led 03, 2017
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Kdepak těm jde jenom o to získat nějakýho moulu kterýho budou jenom vysávat! Vůbec se nedivím klukům, že se dnes nechtějí ženit a žijou s holkou jen na psí knížku. Má to výhodu, když se ti to nelíbí tak si zbal a můžeš vypadni!

  Led 03, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ale určitě ne všechny.Přesto souhlasím,že dnes je trošku jiná doba a víc holky jdou po penězích,ale také bych řekla,že dnes už kluci nejsou tak hloupí.

  Led 04, 2017
 • Obrázek uživatele Jen
  Jen (anonym)

  Vladimír má naprostou pravdu! Znám to v úplně stejné podobě!!!

  Led 05, 2017
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Kdepak těm jde jenom o to...Ty jsi ale hotový Plzák.

  Led 05, 2017
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Jenom se chci zeptat,jestli transexuálové mohou zažalovat partnera za to, že se s nimi chce rozvést,protože už nemohou mít děťátko. Přeci nemusí partner vědět,že někdo byl před změnou pohlaví muž,a nemůže mít děťi,když mu před svatbou již naznačoval,že zatím nechce děťi a nechce je pořád.

  Led 05, 2017
 • Obrázek uživatele Petr999
  Petr999 (anonym)

  Myslím, že pokud jste o tom partnera neinformoval, tak to je docela problém. Tuším, že to je snad i při slibu manželském, že víte o sobě všechno atd. a to že jste něco naznačoval, že děti nechcete není to stejné jako to říct a říct pravdu o celé situaci. Což je vlastně v postupu při rozvodovém řízení, kdy sdělujete, proč s dotyčnou osobou nejste nadále schopni žít: https://www.cikr.cz/jak-probiha-rozvod-u-soudu/

  Led 28, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama