Reklama

Pozor na opalování u malých dětí

Slunění je obzvláště škodlivé pro děti do jednoho roku. Jejich pokožka je totiž mnohonásobně tenčí než kůže dospělého člověka a nemá ještě ani dostatečné množství pigmentu melaninu, který chrání před škodlivým UV zářením.

Malé děti nemají ani zcela vyvinuté potní žlázy, tudíž může jednoduše dojít k přehřátí organismu.

Při tropických teplotách proto odborníci nedoporučují s miminky vycházet ven vůbec a pokud je to nutné, raději ráno nebo v podvečer. Omezený pobyt na slunci platí pro děti do tří let věku, nezbytné je zvolit vhodné oblečení a také pokrývku hlavy.

Mezi ochranné prostředky se samozřejmě řadí také přípravky na opalování, které používáme již od půl roku dítěte. Je potřeba rozlišovat mezi chemickými a fyzikálními filtry, které jsou v přípravcích obsaženy. „K ochraně citlivé pokožky se spíše doporučují opalovací krémy s fyzikálními filtry, které ulpívají na pokožce a díky tomu škodlivé UV záření odráží. Naproti tomu chemické filtry se vpíjí do pokožky a chrání ji zevnitř. Mohou tím však kůži dráždit, proto jsou pro děti nevhodné. Kromě toho je dobré vybírat i podle ochranného faktoru, označovaného jako OF nebo SPF, jehož hodnoty by měly dosahovat třiceti až padesáti,“ vysvětlil Tomáš Kampe, odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty..

Po dni stráveném na slunci je třeba pokožku zregenerovat a dodat jí zpět ztracenou vlhkost. K tomu skvěle slouží přípravky po opalování s chladivými účinky aloe vera, panthenolem či kokosovým olejem.

Reklama

Naučte se správně ošetřovat spáleniny od slunce
Kůže se při pobytu na slunci může spálit během prvních 15 minut. Komplikace se ale neprojeví ihned a pokožka je citlivá během následujících 24 až 48 hodin. Pokud dojde pouze k zarudnutí pokožky a netvoří se viditelné puchýře, jedná se o první stupeň popálení. I při něm je ale nezbytné okamžité ošetření. „Nejdříve je třeba pokožku vhodně zchladit. U prvního stupně popálenin či u spálení sluncem stačí proud studené vody z kohoutku. Následně je vhodné aplikovat studený obklad a pokožku se pokusit zklidnit. Pomoci může aloe vera, které obsahuje glykoproteiny ulevující od bolesti a zánětu, působí současně jako anestetikum a pomáhá kůži při hojení. Současně je nezbytné pít dostatečné množství tekutin,“ radí doktor Tomáš Kampe, odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty. Pokud je však organismus dále přehřátý, dítě má zvýšenou teplotu a/nebo pociťuje nevolnost, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.  

 

 

 

Reklama

Komentáře

Nlama (So, 1. 7. 2023 - 10:07)
ono to není jenom u dětí, ale i u dospělých. Sluníčko je síce krásné ale taky umí pěkně škodit. Poslední dobou na to hodně dbám (hlavně od doby, co mám děti) a používame pouze bio opalovací kosmetiku . Dětem kupuji pouze OF 50 a sobě OF 30 ve spreji milujubio.cz/alphanova-opalovaci-olej-uva-boost-spf-30-125-ml-bio
Reklama