Je možné otěhotnět po darování vajíček?

Darovaná vajíčka jsou pro mnoho párů jedinou možností, jak si splnit svůj sen o vlastní rodině, a pro řadu žen šance, jak zažít těhotenství a porod na vlastní kůži. Pro darování vajíček se dárkyně rozhodují z několika důvodů.

Některé chtějí pomoci druhým, aby mohli mít vlastního potomka, pro jiné je zajímavá finanční kompenzace spojená s dárcovstvím a další ocení komplexní vyšetření, díky kterému získají informace o své plodnosti, případné genetické zátěži a celkově zdravotním stavu. Dárkyně se často zajímají, jestli nehrozí po darování větší možnost otěhotnění, nebo naopak, zda si po účasti v dárcovském programu budou moci pořídit vlastní děti.

Hormonální stimulace a možná rizika

Pokud se žena rozhodne pro darování vajíček, musí podstoupit hormonální stimulaci, aby se podpořil růst většího množství vajíček ve folikulech. Aplikace hormonů je velmi snadná a dárkyně ji provádí sama pomocí injekce. Vlivem zvýšené hladiny estrogenu pak dojde k větší produkci vajíček. Hormonální stimulace obvykle nemá žádné negativní účinky. V některých případech žena přibere na váze a velmi ojediněle se může po hormonální stimulaci objevit rakovina prsou, dělohy a další nežádoucí projevy. Podle lékařských výzkumů ale drtivé většině žen nehrozí po hormonální stimulaci žádné komplikace a bez problémů mohou v budoucnu počít svého vlastního potomka.

Šance na otěhotnění po darování vajíček

Pro darování vajíček se častěji rozhodují ženy, které už své děti mají a další neplánují, ačkoli ani bezdětné ženy, které mateřství plánují v budoucnu nebo vůbec, nejsou výjimkou. Darování vajíček v ničem nebrání otěhotnění. Naopak během hormonální stimulace a několik týdnů po ní je u dárkyně vyšší šance na otěhotnění. Proto se ženám, které v danou chvíli potomky neplánují, doporučuje dodržovat během stimulace a po ní sexuální abstinenci nebo se při sexu chránit mechanickými antikoncepčními prostředky. Podle statistik reprodukčních klinik nemá darování vajíček na budoucí těhotenství téměř žádný vliv a naopak přináší benefity v podobě informací o vlastním zdravotním stavu, finanční kompenzace a dobrého pocitu z pomoci druhým.

 

Komerční sdělení

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele jonasmuj@seznam.cz
    jonasmuj@seznam.cz (anonym)

    ano

    Črv 15, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama