64% dětí o prázdninách neprovozovalo žádný sport

Drtivá většina českých dětí letos o prázdninách pravidelně nesportovala. Zjistila to studie NMS Market Research pro společnost Sazka, kterou má ČTK k dispozici. Podle ní až dvě třetiny dětí trávily volný čas před televizními obrazovkami. Prázdniny spjaté se sportovními aktivitami zajistila svým ratolestem méně než polovina dotázaných rodičů. Až 61 procent z nich přiznalo, že svoji rodinu nepovažuje za aktivní. Průzkum se uskutečnil v červenci.

Žádný sport neprovozuje o prázdninách 64 procent dětí a 32 procent tak činí po omezenou dobu jednoho až dvou týdnů. Děti provozují o prázdninách nejčastěji plavání (23 procent), lyžování/snowboard (21 procent), fotbal (19 procent) a cyklistiku (16 procent),“ uvádí studie.

Návrat do školních lavic pravidelné sportování dětí zvyšuje. Podle studie pravidelně sportuje během školního roku 63 procent dětí, nejčastěji provozují tanec (26 procent), fotbal (17 procent), plavání (13 procent) a atletiku (11 procent).

Nárůst pravidelného sportování souvisí s tím, že sportovní oddíly a kluby obnovují po volných měsících činnost. Ministerstvo školství chce jejich činnost podpořit, dá na sportování dětí a mládeže nově půl miliardy korun. Dostanou je tělovýchovné jednoty a také 170 škol, které se zapojí do nového projektu sportování dětí ve školních družinách.

Studie také ukázala, že na aktivitu dětí o prázdninách má vliv příjem rodičů. Děti z rodin s čistým příjmem nad 30.000 korun se věnují sportu častěji, než je tomu u rodin s příjmy nižšími.

“Bohužel řada rodin s nižšími příjmy nakládá se svým volným časem neaktivně, ba dokonce nezdravě. Často tráví víkendy tzv. hypermarketovou turistikou. Na místo dojedou autem, nakoupí na týden, pak rodina navštíví fast food, kino, domů jede autem a večer tráví u televize. Výsledkem je nerovnováha mezi energetickým příjmem a výdejem, nadváha a obezita,“ komentoval výsledky průzkumu primář Olivovy dětské léčebny Jan Šulc.

Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny má nadváhu nebo je obézní 20 až 30 procent dětí. Jen při školním tělocviku sportuje 14 procent dětí, každé čtvrté dítě sedí denně přes dvě hodiny u počítače. Svoji váhu vnímá jako problém 28 procent dětí.

Lékaři doporučují pro zdravý vývoj dětského organismu pravidelný sport. Posiluje kondici a zlepšuje pohybové schopnosti dětí. Lékaři také varují, že nepravidelné a nárazové sportování je spojeno s nárůstem dětských úrazů.

Následkem úrazu umírá ročně v Česku kolem stovky dětí a další 2000 mají po úrazu trvalé následky. Ročně si úrazy vyžádají přes 30.000 hospitalizací a dalších 450.000 dětských úrazů je každý rok ošetřeno ambulantně.

Podle doporučení Státního zdravotního ústavu je optimální, když se sportovním aktivitám věnují rodiče s dětmi společně. Pokud rodiče nemají ke sportu kladný vztah, měli by se alespoň snažit děti ve sportování podpořit.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Provozují sex a masturbaci to tež sport.

  Zář 12, 2015
 • Obrázek uživatele Winston Churchil
  Winston Churchil (anonym)

  No sport.

  Zář 13, 2015
 • Obrázek uživatele Erik
  Erik (anonym)

  Raději sexovat jak cvičit!!

  Zář 13, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Mě tak znechutil sport na základce učitel tak, že do dnes jsem žádný sport neměl ani mít nebudu - a to je mě 58 let !! Holt když jsou učitelé kreténi, znechutí člověku spotr na celý život !!Fuj učitelům tělocviku !!

  Zář 13, 2015
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Mě tak znechutil sport na...Tak s tím souhlasím, též jsem tělosvik nesnášela a v dětství moc nesportovala. Až v pubertě mě začal bavit tenis a nyní po čtyřicítce si ráda zahraji s přáteli volejbal. Ale hodiny tělocviku byly hodiny hrůzy, tělocvikář na nás neustále řval a když nám něco nešlo, tak nás zesměšňoval a ponižoval.

  Zář 13, 2015
 • Obrázek uživatele Petr H
  Petr H (anonym)

  Také se mi znechutil sport na střední. A to jsem v mládí měl pohybu dost, ale rekreačně. Tělocvikář byl snad v minulém životě sokol :-) Jak ten to žral, to si málokdo umí představit. Hned všechno měřil na čas, každou pitomost bodoval, jak pošahaný. Tělocvik by měl být spíše o tom, aby se člověk protáhl a tělocvikář by měl respektovat, že student ma také jiné zájmy, než být celý blažený z nějakého hopsání na body, anebo že si nestříkne vzrušením, když nějaký magor zařve "Pozor" :-)

  Zář 13, 2015
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Také se mi znechutil sport...Souhlasím...tělocvik by měl být pro radost dětí. Seznámit děti s různými formami cvičení a sportu, aby si každé dítě dokázalo vybrat, co ho baví a na co má vlohy a to pak třeba rozvíjelo ve volném čase. Děti by se měly při hodinách hlavně protáhnout a uvolnit a ne aby stresovaně čekaly ve frontě než na ně přijde řada, aby předvedly nějaký výkon. Známkování tělosviku je též pěkná blbost. Já třeba na střední měla vždy dvojku, přitom jsem sport měla ráda a byla jsem v něm dobrá, ale noční můra pro mne byla gymnastika. Jiné děti to zas měly obráceně. Málokdo má talent na vše. Ale talent by se neměl známkovat.

  Zář 14, 2015
 • Obrázek uživatele Tlusťoch
  Tlusťoch (anonym)

  Učitel tělocviku mě neměl v lásce, vyčítal mi, že jsem zašlápl medicinball hluboko do parket a vytrhl kruhy i s kusem stropu, když mě na ně pomocí kladkostroje zavěsil.

  Zář 14, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama