Reklama

Podle studie lze po císařském řezu bez rizika rodit klasicky

Přirozený porod není ani pro ženu po císařském řezu nebezpečnější, než kdyby se lékaři znovu uchýlili k císařskému řezu. Ukázala to studie odborníků z Fakultní nemocnice Brno (FNB).

Zkoumali soubor více než 24.000 porodů a hledali komplikace, které nastaly u žen po císařském řezu při dalších porodech. Nezjistili, že by počet komplikací byl vyšší než u opakovaných císařských řezů. Výsledky neovlivnilo ani to, jestli žena měla další dítě do dvou let od operace nebo později, zjistila ČTK z práce lékaře FNB Lukáše Hrubana.

    Studii lékaři uskutečnili v letech 2007 až 2010. Za tu dobu rodilo v nemocnici 1391 žen po císařském řezu. Většina z nich, tedy 71 procent, plánovala dopředu běžný porod. U 29 procent počítali lékaři kvůli dalším komplikacím dopředu s dalším císařským řezem.

    Většině žen jejich plán přivést další dítě na svět přirozenou cestou vyšel - porod dokončilo obvyklou cestou 81 procent z nich. Nejvyšší šanci na dokončení spontánního porodu přitom podle Hrubana měly ženy, u nichž nastaly přirozeně kontrakce. Menší úspěšnost zjistila studie u vyvolávaných porodů, i tam však porodními cestami přivedlo dítě na svět 74 procent rodiček. Lékaři se k vyvolávání uchylují, například pokud žena dítě dlouho přenáší nebo jí předčasně odteče plodová voda.

    Podle Hrubana nemohou přirozeně porodit zdaleka všechny ženy po císařském řezu. Když však lékaři nezjistí rizika, není podle něj k operaci důvod. Spontánně rodících žen i po císařském řezu podle Hrubana přibývá také proto, že ženy o přirozený porod mají samy zájem.

Reklama

    Šance na spontánní porod se podle další ze studií FNB nemusejí vzdávat ani ženy, které mají před porodem dítě v děloze přetočené hlavičkou nahoru. Lékaři v takovém případě mluví o poloze podélné koncem pánevním. V letech 2008 až 2010 taková situace nastala u 803 rodiček ve FNB, z toho 56 procent zvolilo plánovaný císařský řez a další se rozhodly pro přirozený porod. Dítě přivedlo na svět porodními cestami 78 procent z nich, u dalších byl nutný akutní císařský řez.

    Podle Hrubana studie ukázala, jak důležité je rozmyslet nejvhodnější variantu a zvážit všechna rizika. Zájemkyním o spontánní porod mohou lékaři nabídnout ještě hmat, při němž se snaží tlakem přes břišní stěnu dítě otočit hlavičkou dolů. Při výkonu sledují jeho stav. Pro ženu znamená zákrok denní preventivní pobyt v nemocnici. Obrat bývá úspěšný u 40 až 50 procent žen. “Komplikace se pohybují pod 0,5 procenta,“ uvedl Hruban.

    Lucie Kučerová - ČTK

Reklama

Komentáře

Katrin (So, 21. 7. 2012 - 13:07)
Vzhledem k romu, že jsem rodila oběma způsoby, tak nedám dopustit na přirozený porod. Během 24 hodin po normálním porodu jsem byla v pohodě. Což se po "císaři" nedá říci, týden jsem byla stále unavená, takže jsem skončila na transfúzy krve.
Ta trocha bolesti při normálním porodu se dá vydržet a možnost vidět své dítě hned po porodu je fantastická.
Pudrito (Út, 23. 10. 2018 - 12:10)
jenže někdy je ten císař opravnu nutný, protože už jde o život dvou lidí. Sice jizda docela dost bolí, jenže dnešní doba umožnuje ruznymu způlsoby o jizvu pečovat a bolest zmírnít
Reklama