Reklama

Vánoční průjem aneb Důsledky stresu, oslav a hodování

Také si každý rok slibujete, že tentokrát si Vánoce užijete bez stresů, nákupních shonů a předvánočních úklidů? Málokdo se dokáže povznést nad předvánoční běsnění a jít proti proudu.

Běžný úklid a zakoupené cukroví?
Stačí telefonát se známou, která už peče sedmý druh cukroví nebo návštěva u tchýně, která má opět dokonale uklizeno a vánočně vyzdobeno. Jestli vás během svátků navštíví, asi jí neuniknou  neumytá okna ani zaprášené skleničky. Autosugesce typu: ?Nenechám se stresovat?, mnoho nepomůže. Co následuje? Průjem, strhaný výraz v obličeji a žaludeční nevolnost. Přesto se na poslední chvíli vrháte na generální úklid, leštíte broušené sklo
a čistíte koberce. Nestíháte termíny v práci a večery patří kuchyni.

Letos nic nekupuju ani nepeču
Zapřísaháte své známé a příbuzné, ať nepřehání množství dárků? Pak se náhodou dozvíte, že vám sestra koupila k Vánocům značkový parfém a vy pro ni máte stolní kalendář! Kolegyně vás poprosí o radu při nákupu dárků a vy se najednou přistihnete, že jste se nechala strhnout. Z obchodu odnášíte více dárků než ona, ale to máte ?z krku? jen některé členy rodiny. V zájmu spravedlnosti zběsile běháte po obchodech a zoufale nakupujete, co vám přijde pod ruku.

Stíháte termíny a uzávěrky?
V prosinci nemá většina pracujících čas na adventní zklidnění. Naopak, kromě kolotoče: nákupy - pečení - úklid, nás čeká zátěž v práci. V zaměstnání musíme podávat nadlidské výkony, a to, co běžně trvá měsíc, musí být hotovo do Vánoc. Kancelářské profese ukončují projekty a honí uzávěrky před vánočními svátky. Prodejci sezónního zboží si více než jiní nesmí dovolit onemocnět, protože z vánočních tržeb budou žít ještě do léta. Nervozita
a stres z práce se zvyšuje a najednou zjišťujete, že jste v bludném kruhu. Pohltil vás předvánoční stres! A s ním přichází bolesti hlavy, nevolnost, průjmy nebo křeče v břiše.

Přejídání, večírky, návštěvy
Přiznejme si, že šance uniknout o Vánocích tučným jídlům, cukroví a sladkým nápojům je asi stejně vysoká, jako naděje spatřit zlaté prasátko. Některým z nás se podaří vyzdobit stoly ovocem, oříšky a připravit bramborový salát s jogurtem. Gastronomická sebevražda ovšem začíná při příjezdu babičky a pokračuje návštěvami příbuzných během vánočních svátků. Zkuste neochutnat vše zaručeně domácí a odmítnout například krůtu s bramborovým salátem na slavnostním obědě u tety.  Nevhodné kombinace jídel nebo přemíra jídla způsobuje trávicí obtíže, pálení žáhy, nadýmání a průjem. Proč trpět dva nebo tři dny než obtíže odezní, když lékárna má ještě otevřeno?

Reklama

Oslavy, svátky, alkohol 
Nevinné besídky, večírky, pitky... štědrost hostitelů se projevuje hojností nabízených alkoholických nápojů. Pije se nejen uvnitř, ale také venku, tzv. ?na zahřátí?. Grog, svařák
a medovina jsou věrnými průvodci zmrzlých a prokřehlých dam, na oslavách se pije tradiční punč nebo vaječný koňak. Věděli jste, že nárazové pití alkoholu vyvolává tzv. ?akutní alkoholický průjem?? Většinou netrvá déle než jeden den, ale právě Nový rok je dnem, kdy akutní průjem přichází velmi nevhod, už jenom kvůli dalším ?nežádoucím účinkům?  způsobeným novoroční oslavou. Pozor, průjem může vyvolat i nadměrné pití piva!

Chřipkové soužení
Některé léky mohou způsobit průjem. Nejčastěji je průjem spojený s podáváním antibiotik, která narušují normální střevní mikroflóru. Měli bychom je užívat jen v oprávněných případech. Když už se nejedná o virózu, ale bakteriální onemocnění, antibiotikům se nevyhnete. A průjmu pravděpodobně také ne.

Jaká může být příčina vánočního průjmu?

  • krátkodobý i dlouhodobý stres
  • nevhodné kombinace jídel nebo
  • velké množství potravin (přejídání se)
  • tučná a kořeněná strava
  • nadměrné užívání kávy, kofeinových nápojů
  • kouření
  • alkohol
  • preference potravin s vysokým obsahem fruktózy nebo sorbitolu (umělé sladidlo) nebo potravin s obsahem těchto cukrů (např. bobulové ovoce, hroznové víno, dále med nebo zavařeniny, čokoláda, žvýkačky, vanilková zmrzlina)
  • většina antibiotik
  • dieta s vysokým obsahem vlákniny (?příliš zdravá? dieta)

 MK

Reklama

Komentáře

Jana (Ne, 22. 12. 2013 - 01:12)
Chce to prostě dodržovat střídmost i o vánocích, aby pak člověk nemusel takové potíže řešit. Jinak je dobré aloe-vera-píšou to i tady: http://bolesti-bricha.cz/prevence-a-doporuceni.html
Mám vyzkoušeno, ale nemusí to platit na každého! Každý má jiný žaludek a někomu pomůžou zas jiné produkty
Dealerko Jano, (Ne, 22. 12. 2013 - 19:12)
s vánočním průjmem i s aloe vera běž do prdele.
Lenka (Út, 14. 4. 2015 - 21:04)
Vánoční chřipku míváme pravidelně, ale nemyslím, že by to bylo stresem. je to takováta klasická nejdřív zvracení, pak horečka a průjem a postupně se proběhne po všech. Nejlíp na ní zabírá nic nejíst a druhý den Tammex.
Lucka Válková (St, 31. 8. 2016 - 06:08)
Dobré ráno, já osobně už vím, že průjem ze stresu opravdu existuje, vím to proto, že jsem si to sama nedávno prožila, netýká se to vánoc, ale mého opětovného nástupu do práce po mateřské dovolené. Hrozně se do práce netěším! Jednak proto, že budu muset opustit své dva miláčky, ale i proto, že kolektiv stojí za pendrek! Každopádně už na to myslím asi 3 měsíce a nastoupit mám 1. října... Pravda je, že po té co mi paní v lékárně doporučila probiotika Biopron Forte, se to asi po 14 dnech zlepšilo, tedy myslím to běhání na záchod, nervy mám pořád, ale naštěstí jdou mí kluci teď do školky a já nemám tolik času na to myslet...
Reklama