Reklama

Náctiletí odhalují na internetu příliš mnoho ze svého soukromí

Třetina "náctiletých" v Česku lituje zveřejnění informací na internetu. Průzkum společnosti AVG poukazuje na "časovanou bombu" v oblasti soukromí mladistvých, za niž může přílišné sdílení na internetu

Nejnovější globální průzkum AVG Technologies N.V. (NYSE: AVG), společnosti poskytující internetovou bezpečnost 182 milionům aktivních uživatelů, odhalil, že téměř třetina (31 %) „náctiletých“ respondentů v České republice lituje, že někdy něco zveřejnili na internetu. Průzkum rovněž ukázal, že ještě více z nich (39 %) někdy požádalo o odstranění internetového obsahu, který se jich týkal. A to buď proto, že se jim nelíbil (65 %) anebo byl příliš osobní (31 %). České výsledky jsou v těchto otázkách mírně nad světovým průměrem, nejvyšší hodnoty byly zjištěny mezi mládeží Brazílii.

V globálním průzkumu AVG Digital Diaries v devíti zemích na téma soukromí na internetu byly osloveny téměř 4 tisíce mladých lidí ve věku 11-16 let. Ačkoli 68 % českých respondentů změnilo nastavení na Facebooku, aby nebyli tak snadno k nalezení, jen něco přes polovinu (58 %) jich má povědomí o tom, jak je důležité soukromí na internetu a pouze 22 % dobře zná všechny své „přátele“ na Facebooku. V těchto otázkách jsou pak české výsledky hluboko pod světovým průměrem.

„Je přirozené, že mladí lidé chtějí sociální sítě pro sdílení využít co nejvíce, ale měli by si být vědomi toho, že lidé na internetu nejsou vždy těmi, za které se vydávají a mohou být i nebezpeční,“ okomentovala výsledky Emily Cherry z britské Národní společnosti prevence násilí na dětech (NSPCC). „Pokud nebudeme jednat ihned a neporadíme jim v otázkách kontaktů s cizími lidmi, máme tu co dělat s potenciální časovanou bombou v oblasti soukromí.“

I v tomto věku jsou již vidět rozdílné preference mládeže v Česku, pokud jde o sdílení informací na internetu:
Více než jedna čtvrtina (26 %) náctiletých by s kamarádem na sociálních sítích probírala i velmi osobní a důvěrné věci. 
Pouze jeden ze čtyř (22 %) respondentů někdy mluvil s kamarádem nebo rodinným příslušníkem o tom, že příliš sdílí informace na sociálních sítích.
Čeští respondenti, kteří někdy požádali o odstranění obsahu o nich, také uvedli, že ve 40 % byli původcem těchto příspěvků „přátelé jejich přátel“, což je nejvíce na světě.   
Pouze necelá desetina respondentů (9 %) si myslí, že o sobě na internetu sdílí příliš mnoho.
16 % respondentů uvedlo, že je už někdy někdo požádal, aby odstranili obsah, který sdíleli.

Reklama

„Všichni tak nějak předpokládají, že jelikož dnešní mládež vyrůstá s notebooky a chytrými telefony, má také vrozené povědomí, jak být na internetu v bezpečí a jak se tam chovat. Realitou však je, že my všichni jsme technologie přijali za své bez větších otázek a výsledkem je postupné odlupování vrstev našeho soukromí,“ dodává Tony Anscombe, Senior Security Evangelist ve společnosti AVG Technologies.

Průzkum odhalil i snahy o zabezpečení svých profilů:    
Pouze 11 % českých respondentů zamyká dveře svého pokoje. Naproti tomu více než dvě třetiny (67 %) z nich své zařízení zabezpečují heslem - i to je však na globální průměr málo (78 %). 62 % dotázaných poznamenalo, že jejich rodiče znají některá nebo všechna z jejich hesel (světový průměr je 70 %).
22 % dotázaných si je vědomo toho, že rodinný příslušník prohlížel bez dovolení jejich zařízení (v USA a Brazílii je to však přibližně polovina respondentů!). 18 % respondentů dále přiznalo, že některý z jejich rodinných příslušníků někdy objevil v jejich zařízení soukromou informaci, kterou neměl nikdo vidět.

###

O průzkumu

AVG provedlo průzkum o povědomí o online soukromí přes internet, přičemž dotázanými byli mladí lidé ve věku 11-16 let v následujících zemích: Austrálie, Brazílie, Kanada, Česká republika, Francie, Německo, Nový Zéland, Spojené království a Spojené státy. Průzkumu se v září 2014 zúčastnilo celkem 3999 lidí. Dotazování bylo provedeno společností Research Now, která se specializuje na průzkumy trhu.  

Další zdroje
Více o průzkumu AVG Digital Diaries naleznete na: www.avgdigitaldiaries.com/
Výukové e-knihy pro mladší děti: http://www.avg.com/ebooks/magda-and-mo

Více od Tonyho Anscomba 
Sledujte Tonyho Anscomba na jeho blogu: http://blogs.avg.com/author/tony-anscombe/ a na Twitteru @tonyatavg
Stáhněte si Tonyho knihu One Parent to Another zde: http://www.avg.com/ebooks/one-parent-to-another 
Podívejte se na rozhovor s Tonym o knize a rozebírajícím hlavní problémy s jinými rodiči na: http://www.youtube.com/user/officialAVG 
Stáhněte si příručku An Online Safety Guide for Parents od Tonyho Anscomba: http://www.avg.com/ebooks/guide-for-parents

Reklama

Komentáře

Reklama