Reklama

Mentálním anorektičkám a bulimičkám pomáhá sdružení Anabell

Ženám s poruchami příjmu potravy pomáhá nové sdružení Anabell, které v těchto dnech vzniklo v Brně.

"Zatím máme 30 stálých členů a další se hlásí," řekla ČTK spoluzakladatelka sdružení Jana Sladká-Ševčíková. Sdružení je financováno z darů sponzorů, od svých členů vybírá pouze 50 korun na rok. Další sérii přednášek chystá na 7. prosince.

Přednášek pro ženy trpící mentální anorexií a bulimií se budou účastnit odborníci na výživu či gynekologové. Sdružení připravuje i terapeutické skupiny, které by se scházely každý týden po vzoru skupin zaměřených na alkoholismus. Poruchy příjmu potravy bývají přirovnávány právě k návykům typu alkoholismu či toxikomanie. "Možná to budou dvě skupiny, protože starší ženy se často stydí před mladšími dívkami," uvedla Sladká. Dodala, že velký zájem o informace mají i partneři a rodiče takto postižených dívek a žen.

Občanské sdružení Anabell chce prosazovat osvětu o poruchách příjmu potravy, pomáhat rozvoji léčebných metod v Česku a navazovat spolupráci se zahraničními klinikami. Zájemci mohou využít elektronickou adresu [email protected].

Anorexií či bulimií trpí podle pracovníků psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích přes šest procent populace, z čehož třetinu tvoří chronické stavy. Mentální anorexie je charakterizována omezováním příjmu potravy až po úplné odmítání jídla, bulimie pak zvracením přijaté potravy.

Reklama

Věk takto postižených dívek se v posledních letech stále snižuje. Těmito poruchami trpí i devítileté děti. Jen asi třetina se dokáže zcela vyléčit. Šest procent případů končí smrtí. Riziko sebevraždy je až dvěstěkrát vyšší než u ostatní populace. Samotné hladovění končí smrtí po 50 až 70 dnech.

Pavel Gejdoš - ČTK

Reklama

Komentáře

help.me (So, 8. 3. 2003 - 13:03)
Ja osobne som mala bulimiu, potom velmi tazku anorexiu a teraz som ako au-pair v Anglicku s mojou prisernou bulimiou. Na Slovensku som bola aj u psychiatra, ale som presvedcena, ze ak niekto nechce prestat, nepomoze mu ani psycholog/psychiater. Neznasala som pretvarky, ako ma kazdy chape... Nechape... Ale dakujem, ze sa snazite pomoct... Dufam, ze budete uspesni, pretoze na Slovensku je liecba anorexie a bulimie na velmi nizkej urovni. Dakujem!
Petra Verzichová (Pá, 19. 12. 2003 - 20:12)
Pro TV pořad Trní hledáme hlavní hosty - partnerský pár na téma "Překonali jsme bulimii/anorexii", dále uvítáme i jednotlivce - ženy i muže, kteří mají s touto nemocí jakoukoli zkušenost. Zájemci o bližší informace a nezávaznou schůzku se mohou přihlásit do 1.1. 2004 na tel. 603 858 776, nebo napsat na petruchka"centrum.cz Děkuji, Petra Verzichová
Petra (Po, 18. 2. 2008 - 12:02)
Ahoj, děkuji moc Anabell a jejím pracovníkům, myslím, že mně i přes moje občasné schůzky ve svépomocné skupině dokázala nasměrovat směrem před "bez studu"...jde to těžce, ale snažím se....

Je to opravdu boj na dlouhouuuuuuuu trať......

Přeji všem děvčatům a ženám trpícím PPP pevné nervy a hlavně nevzdávat to!
Slavka (So, 19. 7. 2008 - 22:07)
To je veµmi dobrá vec, len škoda, že niečo také nie je aj na Slovensku.
S.Hudeckova (Po, 1. 9. 2008 - 15:09)
Pro lekarsky vyzkum hledam divky, pro nafoceni image - uzitkovych fotografii k problematice anorexie u divek v lekarskych casopisech.Chcete-li se podilet na tomto projektu prosim kontaktujte mne na mailu casting.sarka"email.cz dekuji
Reklama