Reklama

Letíme na dovolenou s malým dítětem

Možná vás představa, že musíte vzít dítě s sebou do letadla znepokojuje, zvláště pokud je to poprvé. Cesta letadlem je ale pro kojence či batole poměrně bezpečná a dobře realizovatelná, pokud se držíte několika základních pravidel. Samozřejmě můžete letět jen v případě, že dítě je naprosto zdravé. I zdánlivě obyčejná rýma nebo zánět středního ucha jsou důvodem k odložení letu. Proto se vždy poraďte s dětským lékařem.

Tady je pár tipů pro zdárný let:
Pojistěte se pro případ zrušení letu. U většiny letenek nemáte nárok na vrácení byť jen části ceny, a to ani v případě závažných zdravotních důvodů pro zrušení letu.
Leťte ve dnech mimo špičku, kdy létá málo lidí - lety v úterky a středy během dne (oproti brzkým ranním hodinám a letům po skončení obvyklé pracovní doby) bývají nejméně obsazené. Pokud v tuto dobu požádáte o jedno sedadlo u okénka a druhé u chodby, budete mít vysokou šanci, že prostřední sedadlo bude volné a vy tam budete moci umístit dětskou sedačku (a nebude třeba platit dítěti zvláštní sedadlo).
Pokud poletíte během špičky, bude lepší zaplatit dítěti vlastní sedadlo. Neriskujete tak, že nebude kam umístit dětskou autosedačku. Bude to pro vás bezpečnější a budete mít i více místa.
Berte s sebou dětskou autosedačku. Pokud bude vedle Vás volné sedadlo nebo dítěti kupujete vlastní, posádka letadla vám ji ráda dovolí použít.
Zamluvte si sedadla těsně za přepážkou - budete mít více prostoru pro různé činnosti, například přebalování. Nezapomeňte tak učinit včas.
Cestujte v době, kdy vaše dítě obvykle spí - let bude klidnější pro vás i pro ostatní cestující.
Pokud možno zvolte let bez přestupů - vyhnete se tak shonům při nastupování a vystupování z letadla a přemisťování dítěte.
Vyměňte plenku ještě těsně před nástupem do letadla ? výměna plenek v letadle je obtížná - a může obtěžovat vaše spolucestující. V letadle dítě přebalujte jen v případě nutnosti.
Požádejte o speciální stravu pro dítě už v době rezervace letu. U některých letů není podáváno jídlo, proto zabalte i svačinu a něco drobného k zakousnutí.
Do příručního zavazadla zabalte zásobu kojenecké stravy a plenek alespoň na dva dny! Rozhodně se vyplatí vzít si větší zásoby, než jaké předpokládáte během letu spotřebovat. Nikdy nevíte, kde může dojít k zdržení.
Dobrý nápad: zabalte dítěti malé zavazadlo - mléko či džus (pokud je dítě starší), plenky, kapesníčky a množství hraček - starých i nových, nevíte, které dítě více zaujmou! Větší děti uvítají knihu či malé fotoalbum s obrázky členů rodiny a blízkých přátel.
Během startu a přistávání by mělo dítě něco cucat a polykat - aby byl vyrovnáván tlak ve středním uchu. Můžete dítě kojit, krmit z lahve, starším nabídněte džus v krabičce, dudlík nebo hračku k prořezávání zubů.
Skládací dětský kočárek - golfové hole - většinou můžete vzít s sebou do letadla. Pokud je dítě příliš malé na golfové hol, nechejte kočárek u odbavení a při výstupu na vás kočárek bude čekat. Ovšem neváhejte se na všechny náležitosti včas zeptat, každá letecká společnost řeší tyto situace jinak.
Požádejte v hotelu o zajištění dětské postýlky, možná vám bude poskytnut i kočárek!
Přivezte si pro vlastní prostěradla a povlečení do dětské postýlky. Mnoho hotelů je neposkytuje, dostanete jen několikrát složené obyčejné prostěradlo.
Hlídání dětí v hotelů si zamluvte předem, obzvlášť v letní sezóně.
Autor: MUDr. Marcela Budíková - www.czechaid.cz

Reklama
Reklama

Komentáře

prosba (St, 8. 2. 2012 - 17:02)
Budte od té laskavosti a zůstaňte s malým dítětem doma. Děkujeme. Vaši spokojení spolucestující.
Reklama