Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Zvyšování ženské plodnosti

Již při narození obsahuji vaječníky všechna vajíčka. Každý měsíc dojde v průběhu ovulace k uzrání jednoho nebo i více vajíček, které se tím připraví k oplodnění. Hladinu hormonů ovládajících tento proces však může narušit mnoho faktorů: špatná strava, stres a nadměrná fyzická zátěž. Hormonální nerovnováha může způsobit úplnou nebo částečnou neplodnost.

Vlivy držení diet

Výzkumy ukazují, že řada žen podstupujících léčbu neplodnosti se snaží zhubnout. Diety, které tyto ženy dodržují, však obsahují velmi málo důležitých živin, jež ovlivňují hladinu hormonů, což může bránit ovulaci.

Ženy, které chtějí počít, potřebují nejméně 18 % tělesného tuku.

Ženám, u nichž je podíl tuku pod touto hranicí, a které tedy trpí silnou podvýživou, může menstruace ustat docela. Děje se tak proto, že zásoby tělesného tuku upravují hladinu hormonů, které řídí ovulaci a menstruaci.

Buďte aktivní

Pokud se snažíte počít dítě, neměla byste snižovat váhu tím, že omezíte množství zkonzumovaného jídla. Zvyšte svou fyzickou aktivitu - zeštíhlíte a navíc ještě získáte lepší kondici. Začnete-li s cvičením, cvičte pravidelně - nejméně 30 minut denně, a to nepřetržitě. Každodenní procházky, skoky, tanec, jogging a plavání jsou velmi jednoduché, ale současně i velmi účinné.

Kofein

Nedávná zjištění naznačují, že vysoká hladina kofeinu v krvi snižuje hladinu hormonu prolaktinu, který se tvoří v podvěsku mozkovém a stimuluje vývoj mléčné žlázy. Nerovnováha prolaktinu bývá spojována s neplodností, takže odborníci doporučuji snížit spotřebu čaje, kávy a koly.

Vlivy antikoncepce

Některé ženy zůstávají neplodné i celé měsíce poté, co přestanou užívat antikoncepční pilulky nebo měděné nitroděložní tělísko. Tento stav může být způsoben nedostatkem zinku, hormonální nerovnováhou nebo obojím. Strava bohatá na zinek, mangan a vitamin B může napomoci obnovit plodnost.

Mangan a vitamin B pomáhají snižovat hladinu estrogenu, což je z hlediska početí zcela zásadní. Ženy, které používají měděné nitroděložní tělísko, mohou mít vysokou hladinu mědi, ale nízké hladiny zinku, hořčíku a manganu.

V čem hledat minerály

Nejlepším zdrojem zinku jsou ústřice a garnáti, ale velké množství zinku je i v jiných korýších (krabech, slávkách, mořských racích), sardinkách, krůtím, kachním, husím, zvěřinovém a obecně libovém masu. Zinek obsahují i tvrdé a drolivé sýry, vejce, celozrnné potraviny a hnědá rýže. Plodnost lze zvyšovat i konzumací ořechů, jež obsahují zinek, hořčík, mangan a vitaminy E a B. Lískové oříšky, mandle a slunečnicová semínka obsahují velké množství vitaminu E, sezamová semínka, para ořechy a piniové ořechy zase zinku.

Pokud se nedokážete vzdát čokolády, dejte si třeba para ořechy v čokoládě. Do salátů přidávejte piniové oříšky a sezamová semínka. Máslo z burských oříšků na toastu nebo v sendviči dodá tělu velkou dávku hořčíku a zinku.

Z libového masa lze rovněž získat hořčík, zinek a vitaminy řady B. Velmi vysoký obsah zinku má vepřové maso a slanina. Pamatujte, že stehna a křídla z tmavého drůbežího masa mají vyšší obsah zinku než prsní svalovina.

Játra a játrové paštiky Všechny ženy, které se pokoušejí přijít do jiného stavu nebo už těhotné jsou, by se měly vyhýbat játrům a játrovým paštikám. Jde o potraviny s velmi vysokým obsahem vitaminu A, který může poškodit plod.

Po narození dítěte jsou játra a játrové paštiky vynikající potravinou zejména v případě, že matka kojí.

Zdroj: Celý život ve formě - Reader´s Digest Výběr

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Kačka
  Kačka (anonym)

  S tím áčkem jsem to netušila...Překvapilo mě to.Kvůli tomu,že se lehce na sluničku spalim ,beru vitamín A.Dobře,že to vím-chceme miminko a tak budu muset Ačko vysadit.Nevíte někdo,jak dlouho před početím je vhodně vitamín A vysadit?

  Feb 27, 2003
 • Obrázek uživatele Rena
  Rena (anonym)

  Nevěděla jsem že kofein má vliv na tvorbu prolaktinu.Znamená to teda že, když má někdo vysoký prolaktin v krvi tak by to větším množství kofeinu mohlo srazit dolů? Protože,při vysoké hladině prolaktinu žena težko otěhotní!

  Říj 26, 2004
 • Obrázek uživatele Lucie Hermanova
  Lucie Hermanova (anonym)

  Nedávno jsem se dozvěděla, že velmi účinnou metodou, aby žena otěhotněla, je začít brát aspoň 1 měsíc před plánovaným otěhotněním tbl.Acidum folicum, což je kyselina listová. Vždy 1 tbl. ráno a 1 tbl. večer. Takže všem, co si přejí otěhotnět, držím pěsti!!!

  Feb 22, 2005
 • Obrázek uživatele Mája
  Mája (anonym)

  Ta kyselina listová není na otěhotnění, ale jak prevence vrozených vývojových vad - zvláště rozštěp patra a páteře.

  Lis 13, 2006
 • Obrázek uživatele Jan Veselý
  Jan Veselý (anonym)

  Poruchy plodnosti. Dovoluji si jako vertebrogenní terapeut upozornit na jednu z možností v poruchách otěhotnění. Dle mého názoru je srovnání skeletu základním požadavkem pro veškeré dobře fungující fyziologické pochody v lidském těle. Je rovněž zásadním předpokladem pro normální hormonální činnost. Dle mého zjištění téměř všechny ženy trpí dysfunkcí sakroiliakálního spojení a tím nevhodným sklonem kostí pánevních a současně jiným náklonem kostrče. To má za následek změny na ženských orgánech a patrně zapříčiňuje tvorbu různých srůstů, myomů atd. Zjistil jsem u ženy, 31 roků, po samovolném potratu v 7. měsíci, dále po operaci nezhoubných srůstů a s vyhlídkou další operace následující: její pravá kost pánevní vykazovala vysoký stupeň vychýlení proti druhé straně, stydké kosti vykazovaly zvýšenou bolestivost na pohmat. Dále uváděla neustálé snižování své váhy, které si neuměla vysvětlit. Z dětství měla levostrannou skoliózu páteře. Po neinvazním srovnání celého skeletu, mi po cca 1 měsíci oznámila: její gynekolog ji po prohlídce ubezpečil , že k další připravované operaci srůstů nemusí dojít, neboť zaznamenal dostatek prostoru pro normální činnost vaječníků. Rovněž úbytek na její hmotnosti se zastavil a dokonce zaznamenala přírůstek. Význam srovnaného skeletu jako základního předpokladu lidského zdraví jsem publikoval v knize Dynamická chůze, cesta zpátky za zdravím. jtvesely.txt.cz

  Bře 17, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama