Zpátky do formy po porodu

Power Plate představuje vysoce efektivní program určený hlavně pro maminky po porodu. Tvůrkyní a propagátorkou tohoto programu je Jenny Burrell, britská zdravotní trenérka a zakladatelka vzdělávací instituce Burrell Education, jejímž hlavním posláním je péče o těhotné klientky, ženy po porodu, ženy po urologických a gynekologických operacích, kterým pomáhá vrátit se do formy pomocí uceleného cvičebního programu.

Tento nový průkopnický program zvyšování kondice pomocí kombinace speciálních cviků a akceleračního tréninku na strojích Power Plate pomáhá novopečeným maminkám zdokonalit postavu, zůstat aktivní a správně posílit svaly, na něž mají těhotenství a porod největší vliv. Program je skvělý i jako prevence před těhotenstvím, není ale vhodný pro ženy těhotné.

Program spočívá v propojení třináctiletých profesních zkušeností Jenny Burrell z oblasti poporodní tréninkové péče a cvičení na strojích Power Plate. Jenny poukazuje v programu hlavně na to, že matky po porodu jsou vystavené časové tísni, nárokům miminka a potřebují režim a efektivní cvičení, které jim pomůže dosáhnout stanovených cílů, aniž by mělo vliv na jejich denní program. „Cvičení pomocí akceleračního tréninku je ideálním řešením pro všechny ženy, které chtějí být po porodu v dobré kondici. Dokáží-li do něj zapojit celé tělo a pravidelně cvičit alespoň 15 minut, stane se trénink jejich každodenní rutinou a výsledky na sebe nedají dlouho čekat,“ říká Jenny.

Maminek, které po porodu trpí pocitem méněcennosti a zdravotními problémy, je opravdu mnoho. Potřebují bezpečný a účinný způsob, jak znovu získat tělesnou kondici a dostat se do formy. Kromě problémů způsobených oslabením pánevního dna mají maminky každý den spoustu fyzické práce - neustálé zvedání miminka a provádění dalších náročných úkonů, nošení věcí, prudkých pohybů apod. Novopečené matky prochází stejnou pracovní zátěží jako špičkoví atleti, a tak není divu, že mnohé po čase ztrácí energii, vitalitu i funkční sílu k tomu, aby svůj „sport“ dobře zvládaly. Co matky po porodu nejvíce potřebují, vysvětluje trenérka Power Plate Zuzana Bičíková. „Těch věcí je více, mateřství není zpočátku vůbec lehké. Potřebují načerpat více energie, znovu se cítit dobře, vyřešit problém pánevního dna, celkově posílit, shodit, srovnat metabolismus a hladinu hormonů, zvýšit sílu svalů a být celkově v kondici. K tomu je program, který Jenny sestavila, naprosto ideální,“ říká trenérka.

Jak cvičební program na Power Plate funguje?

Efektivitu cvičení na Power Plate si ověříte již za několik týdnů. Stroj umožní klientce přesné zaměření se na cílové skupiny svalstva, takže lze velmi dobře posilovat jak svaly pánevního dna, tak i břišní svaly - tedy partie, na něž mělo těhotenství nejhorší vliv. Už samo stání na vibrační desce zesiluje díky intenzivní nervosvalové stimulaci stahy svalů a tím je posiluje.

Měření účinnosti cvičeni

Účinnost cvičení je možné změřit pomocí elektromyografie, která měří maximální aktivitu pánevního dna, tedy aktivační potenciál svalu - míru zapojení jeho vláken. Při cvičení klasických Kegelových cviků bez vibrace je maximální hodnota zapojení 75 uV (mikrovoltů). Aktivita pánevního dna v průběhu tradičních Kegelových cviků na Power Plate činí 95 uV (mikrovoltů), což je hodnota o 20 jednotek vyšší než bez vibrace! Kontrakční síla svalů pánevního dna se při provádění Kegelových cviků na plošině zvyšuje až o 20 procent. Je to způsobeno optimální vibrací v rozsahu 25 - 50Hz, která podvědomě stimuluje svaly pánevního dna a dochází tak k výraznému prokrvení a stimulaci této svalové partie.

Celý program je koncipován tak, aby klientce pomohl vymodelovat celou postavu. Hodí se i pro ženy v menopauze, jimž kromě vysoké účinnosti na svalstvo pánevního dna pomůže odbourávat i další neduhy, například zmírnit projevy osteoporózy. Vždy je nutné, aby odborný trenér zjistil silové dispozice klientky a stanovil pro ni nejvhodnější cviky. Ty se pak sestávají z vhodné kombinace cviků mimo plošinu a na plošině. Program zaměřený pro matky po porodu klade důraz na reaktivaci svalů dna pánevního a posílení břišních a zádových svalů. I stabilita beder a pánve je velmi důležitá. Kromě posílení svalstva pánevního dna, které bylo zatíženo porodem a těhotenstvím, je trénink zaměřen na svalstvo břišní, které je po těhotenství povolené. 

Nemálo žen začne po porodu následkem oslabeného svalstva trpět inkontinencí. I v tomto případě se cvičení na Power Plate velmi osvědčilo. Vibrace vede k výraznému zvýšení svalových stahů a tělesné kondice bez tradičního zvyšování zátěže. Ve srovnání s běžným cvičením je tento trénink kratší a efektivnější.

Zapomínat by se nemělo ani na hormonální nerovnováhu. Mnoho maminek trpí po porodu zvýšeným ukládáním tuku v oblasti bříška, což lze správně zvoleným programem redukovat.  V neposlední řadě je plusem i zvýšená produkce serotoninu, na níž má pravidelné cvičení vliv.

Kdy a kde mohou ženy začít cvičit?

Minimální dobou klidu je šestinedělí. Po uplynutí této doby se již novopečené matky mohou začít starat o posílení svalů pánevního dna a návrat funkčnosti břišních svalů. Samozřejmě by ženy neměly zapomínat ani posílení zadních svalů deltových, mezilopatkových svalů a protahování svalů předních deltových, prsních svalů a bederní část zad, která je obzvláště v tomto období přetížená. Určitě je vhodné zaměřit se i na pohyb dolních končetin. Nejvíce užitku v tomto směru přinesou časté procházky, studiové lekce tance či aerobiku nejsou tak brzo ještě vhodné.

Vzhledem k tomu, že po těhotenství trápí ženy také rozestupy a povolené břišní svalstvo, je důležité, aby intenzitu cvičení přizpůsobily i těmto faktorům. Zvláště u porodu císařským řezem je potřeba větší trpělivosti. „Míra břišních rozestupů je individuální a je potřeba určit její stupeň, aby byla navržena správná cvičební aktivita. Je velmi důležité, aby každá žena, která má zájem o cvičení po porodu, kontaktovala odborníky - třeba Power Plate studio se školeným personálem - kteří dokáží nastavit trénink přesně na míru aktuálním stavu jejího těla,“ připomíná trenérka a školitelka programu pro maminky po porodu v České republice Zuzana Bičíková.

O Jenny Burrell

Zakladatelka Burrell Education - společnosti pro odborné vzdělávání v oblasti tělesné kondice, která hledá nejmodernější, ověřené a prokázané metody, jak udržet stávající a budoucí matky zdravé a v dobré kondici. Jenny Burrell přednáší na pracovních seminářích o cvičení v těhotenství a po porodu, zároveň také spojila své síly s Power Plate International k vytvoření a realizaci úspěšného pracovního semináře, který vyhodnocuje poporodní stav klientek, předepisuje příslušná cvičení a školí budoucí cvičitele na efektivním přístroji Power Plate.

Tento speciální cvičební kurz naučí cvičitele pracovat s klientkami v různých fázích poporodní rekonvalescence. Pomůže také vytvořit odpovídající program posilovacích cvičení na přístroji Power Plate v souladu s individuálními potřebami klientky.

O Power Plate

Cvičení na přístroji Power Plate přináší celou řadu výhod. Změnu uživatelé pocítí už po třech patnáctiminutových cvičeních týdně. Pravidelné cvičení pomáhá zvýšit sílu a pružnost svalstva, tělesnou kondici, pohybové schopnosti, rovnováhu a aktivní odpočinek. Rovněž omezí výskyt celulitidy a tělesného tuku a přispěje k úbytku na váze. Využívají jej i profesionální sportovci, především k protažení svalů, zahřátí a aktivnímu odpočinku. Stroje jsou též výborným rehabilitačním prostředkem. Power Plate funguje na principu přenosu vibrací do svalů, které aktivují reflexivní svalové stahy, čímž je dosaženo daleko větší zapojení svalových vláken než u běžného tréninku. Cvičení na Power Plate se hodí pro jedince všech věkových kategorií. Zvyšuje tělesnou kondici a napomáhá rozvoji fyzických schopností. Speciální programy širokého zaměření jeho všestrannost ještě více rozvíjejí. Začnou-li novopečené matky se speciálním cvičením na Power Plate hned po porodu, mohou brzy nabýt své dřívější postavy.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele tomaslezal@yahoo.com
    tomaslezal@yahoo.com (anonym)

    chce to proste pravidelne sukat,prcat,mrdat aby sterbinka byla zas pruzna jako driv

    Lis 30, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama