Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

Ženy se zikou mají s početím vyčkat osm týdnů, muži půl roku

Ženy s virem zika, které plánují těhotenství, by měly vyčkat nejméně osm týdnů, než se pokusí o početí. Muži nakažení tímto virem by měli počkat přinejmenším šest měsíců. Uvedlo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Virus zika je spojován s mikrocefalií, tedy vývojovou poruchou, která u novorozenců předčasně ukončuje růst mozku. Definitivní důkazy pro takovou spojitost ale zatím k dispozici nejsou.
Virus přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, ale podle zjištění vědců se může přenášet také pohlavním stykem.
Ženy i muži, kteří mohli být viru vystaveni, by s pokusy o početí měli určitou dobu počkat, uvedlo americké středisko. Doporučení vypracovalo na základě omezených údajů o době, po kterou je virus schopen přežívat v krvi a spermatu.
Virus zika byl poprvé zaznamenán v roce 1947 v Ugandě, aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí a následně i do Evropy. Všichni pacienti se ale nakazili v Latinské Americe.
Brazílie  uvedla, že místní úřady potvrdily více než 900 případů mikrocefalie. Většina podle dosavadních názorů souvisí s nákazou tímto virem u matek. U dalších skoro 4300 případů existuje podezření na mikrocefalii.
Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Reklama

Reklama