Reklama

Jak světlo působí na náš spánek

Denní světlo má tak prokazatelně pozitivní vliv na naši psychiku. Pokud jsme během dne dobře naladěni, také klidněji a lépe spíme. Průzkum Trousted Source, kterého se zúčastnili lidé pracující v kancelářích prokázal, že čím častěji jsou lidé během práce vystaveni dennímu světlu, tím kvalitnější pak mají spánek.

Denní světlo je totiž pro přirozený cyklus spánku velmi důležité.

Nedostatek přirozeného světla má za následek, že se hůře vstává.

Světlo nám „říká“, že je čas vstávat a být vzhůru, pomáhá se probouzet z hlubokého spánku a eliminuje ospalost.

Proto je dobré hned po ránu pustit do ložnice světlo i vzduch.

Reklama

Pokud to čas dovolí, dejte si i malou ranní procházku nebo alespoň snídejte poblíž okna, kde je nejvíce světla.

Důležitý je pro naše tělo také vitamín D, který Prostřednictvím slunečního UV záření si samo syntetizuje vitamín D, který je v podstatě jakýmsi aktivátorem imunitního systému v těle, je důležitý pro většinu tělesných pochodů a ovlivňuje nejen zdraví kostí a svalů, ale také mozkovou aktivitu.

Protože ale daleko více pracujeme v uzavřených místnostech, kam se sluneční světlo hůře dostává, či trávíme hodně času zavření doma, často nám vitamín D schází.

Dostatečnou dobou pro přirozenou tvorbu vitamínu D v našem těle je deset až patnáct minut na slunci. Vybíhat za slunečními paprsky v zimě je ale složité. Náladu, s jakou se probouzíme, v jaké pracujeme, nebo se učíme, i večer usínáme, může ovlivnit ale i délka pobytu na samotném denním světle.

Našemu tělu dlouhodobě nesvědčí pobyt pod umělým osvětlení. Dynamika umělého osvětlení je téměř nulová a nedokáže tak nahradit spektrum barev denního světla, které se v průběhu dne mění a ovlivňuje i naše metabolické procesy.

Denní světlo lze do místností přivést nejen okny, ale také světlíky nebo pomocí světlovodů či plnospektrálních osvětlení, které se podobají slunečnímu světlu.

Intenzivní chladné světlo ze svítidel je určené pro aktivní část dne, probouzí a podněcuje k aktivitě. Dvě hodiny před spaním už doporučujeme svítit jen slabším teplým světlem.

Negativní vliv na spánek má však modré světlo z elektronických zařízení včetně mobilních telefonů. Ložnice by měla být dobře zatemněná, televizi a počítač je lepší vypnout alespoň 90 minut před usnutím. Modré světlo, které elektronické přístroje vyzařují, totiž potlačuje tvorbu hormonu melatoninu.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama