Reklama

Zátěžový test nebo zátěžové EKG

Vyšetřením se dozvíme, nakolik tělo při námaze trpí. Jestliže strádá, znamená to, že srdeční (koronární) tepny jsou zúžené a nestačí dostatečně okysličovat srdeční sval, který to v té chvíli potřebuje. Zátěžový test kardiologovi umožní se rozhodnout, jestli potřebujete jen léky, nebo bypass, případně rozšíření balonkem (angioplastiku).

Kdy je potřeba?
Zátěžový test se provádí téměř vždycky při angině pectoris nebo po infarktu. Pokud se už zjistilo onemocnění věnčitých tepen, zátěžový test se zpravidla provádí každoročně v rámci souhrnných vyšetření.

Jak vyšetření probíhá?
Před vyšetřením byste se měli normálně najíst (zejména ráno), abyste mohli vyvinout požadovanou námahu, protože ta bývá značná.
Buď musíte šlapat na rotopedu (odborně řečeno na ergometrickém bicyklu), nebo chodit po pohyblivém pásu ? běhátku. Jste do pasu svlečeni. Připojí vás k monitoru tenkými drátky (elektrodami), které jsou přilepené na kůži na prsou. Záznam srdce (EKG) je průběžný a současně se sleduje i tlak. Začínáte šlapat nebo chodit pomalu a potom se námaha postupně zvyšuje.
Vyšetření se přeruší,
- cítíte-li bolest na prsou;
- pokud EKG ukazuje velké odchylky;
- klesá-li vám tlak (normálně tlak při námaze stoupá);
- jestliže jste příliš unavení a už nemůžete;
- jestliže vám srdce bije příliš rychle, a dostane se tedy ze určitou mez, které se říká maximální srdeční frekvence (maximální srdeční frekvenci si snadno spočítáme ? rovná se 220 minus váš věk. Tedy v padesáti letech je maximální srdeční frekvence 220 ? 50 = 170 tepů za minutu).
Vyšetření není nepříjemné, ale způsobuje únavu.

Je vyšetření riskantní?
Je tu nepatrné riziko infarktu při zátěži, ale stává se to opravdu výjimečně. Ve skutečnosti, pokud dojde k infarktu při vyšetření, znamená to, že existovalo velmi vysoké riziko bezprostředního infarktu už před vyšetřením. V takovém případě (ještě jednou opakujeme, velmi výjimečném) kardiolog okamžitě jedná a léčí začínající infarkt.

Zvláštní zátěžový test ? zátěžový test se scintigrafií
Základní zátěžový test ukazuje, zda srdce trpí při námaze, ale neukáže, na kterém místě trpí ani rozsah takového místa. Takové informace dostaneme vstříknutím radioaktivní látky (zcela neškodné) do žíly na konci zátěžového testu. Látka se váže na části srdce, které jsou dobře okysličené. Můžeme tedy vidět části, které jsou špatně okysličené při námaze, a jejich rozsah ? jedná se o části, na které se látka neváže. Po vstříknutí radioaktivní látky se zátěžový test ukončí. Potom vás položí na vyšetřovací stůl a přístroj zobrazuje srdce ze všech stran. Získané snímky představují záření radioaktivní látky (lékaři hovoří o scintigrafi i myokardu).
Další série snímků se provádí v klidu, tři až čtyři hodiny po zátěži, aby se poznalo, jak se srdce vzpamatovalo. Potom se obě série snímků (při námaze a při odpočinku) porovnávají.

Reklama

Co se dozvíme ze zátěžového testu se scintigrafií?
Jestliže se ukáže oblast srdce, kde se látka neváže ani při námaze, ani v klidu, znamená to, že v tom místě došlo k infarktu, tedy že ta část srdce je defi nitivně vyřazena z provozu.
Pokud existuje místo, kde se látka váže jen v klidovém stavu, znamená to, že ta část je při námaze ?přidušená?, není okysličovaná (je to ischemická zóna ? ischemie znamená zastavení oběhu). Okysličování se dá zlepšit léky, bypassem nebo rozšířením tepny (angioplastikou).

Co přijde po zátěžovém testu?
Jestliže vám lékař na závěr řekne, že zátěžový test je pozitivní, znamená to, že srdce při námaze trpí a máte zúžené tepny. Další etapou zpravidla bývá koronarografi e (rentgen srdečních tepen).

Zdroj: Srdeční infarkt
autor: Cuzin Danchin, nakladatel: Portál

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Ne, 13. 8. 2006 - 15:08)
jak dlouho vyšetření probíhá?
Tom (Ne, 13. 8. 2006 - 15:08)
Asi tak 20 minut.
Pavel (Po, 26. 3. 2007 - 16:03)
Jsem aktivní sportovec.Na zátěžové testy sportovní výkonosti chodím velmi rád.Máme mladou doktorku,kerá nás pořádně prověřuje.
Líbi se mi ,že na zátěžovém rotopedu muusím šlapat před ní pouze jenom v trenkách.Paní doktorce se dokonce líbí,jak jsem po testu spocený a vyčerpaný.Při testování mně neustále povzbuzuje a křičí na mně,abych přidal a neulejval se.Její obvyklé heslo je-propoť trenky.
Petr (Čt, 21. 6. 2007 - 17:06)
a Pavle,ihned potom na ní vyndáš čuráka z těch trenek a mrdáš jí kakaovou dírku??
Pavel (So, 7. 7. 2007 - 08:07)
Po hodině makání na kole už nemám sil na nic,na tož na sex.
DL (Út, 15. 7. 2008 - 15:07)
Prosim o radu, kde by som mohla zatazove testy v Prahe podstupit???? dakujem vam
Pavel (Po, 22. 9. 2008 - 06:09)
V Praze provádí zátěžové testy Dr.Švehlová.Připrav se ,že u ní dostaneš pořádně zabrat.Budeš se pěkně potit.
ivan (Út, 23. 9. 2008 - 08:09)
no teda,to bych ani nemusil šlapat vůbec,z tý doktorky by mě tlouklo srdíčko samo...-
Martina (Út, 23. 9. 2008 - 08:09)
Musí i ženy být jen ve spodním prádle (bez podprsenky) nebo dostanu andelíčka ?
Pavel (Út, 23. 9. 2008 - 09:09)
Ženy jsou před doktorkou nahoře bez.
Jana (Út, 23. 9. 2008 - 12:09)
Mám skoro 5tky prsa a nedovedu si predstavit jak šlapu na kole před doktorem nebo doktorkou bez podprdy asi to musi byt pro ne pěkná zábava.
Návštěvník (Út, 23. 9. 2008 - 15:09)
Ano chtel bych být tim doktorem
Návštěvník (Út, 23. 9. 2008 - 17:09)
Ja bych chtel být tim doktorem
Ivan (So, 31. 10. 2009 - 14:10)
Mám skoro 5tky prsa a...chtěl bych být tím doktorem a vyšetřovat Tě,položit mezi prsy stetoskop..ahhh.-
Doktorka (So, 31. 10. 2009 - 14:10)
http://www.doktorka.cz/
Reklama