Reklama

Zánět uší

Téměř vždy se jedná o zánět středního ucha vyvolaný choroboplodnými zárodky, často mu předchází infekce nosohltanu. V ojedinělých případech se může vyskytnout i zánět zevního ucha a sluchových orgánů.

Děti dostávají zánět středního ucha častěji než dospělí, protože jejich sluchová trubice, takzvaná Eustachova trubice, je u nich ještě krátká a širší než u dospělých, takže bakterie mohou proniknout snadněji až ke střednímu uchu. Při úpalu nebo spalničkách se objevuje?doprovodný" zánět středního ucha.

Příznaky

Příznaky zánětu středního ucha jsou nejčastěji pulzující bolesti v uchu, pocit, jako by ucho bylo plné, nepříjemné zvuky v uchu jako šumění, zvonění nebo bublání. Po dvou až třech dnech dochází k vyměšování slizového nebo hnisavého sekretu otvorem v ušním bubínku. Často se objevuje horečka jako vedlejší projev zánětu.

U zánětu vnějšího ucha má postižené osoba pálivé a tahavé bolesti ve sluchovodu. Někdy nastoupí celkový nepříjemný pocit. Pak dochází rovněž k vylučování sekretu.

Reklama

Zánět v uchu se silnými bolestmi, horečkou, tlakem a narušením sluchu musí být bezpodmínečně ošetřen odborným lékařem.

Tradiční medicína

Ušní kapky s glycerinem pomohou sliznici od otoku a potlačují bolest. Víceúčelové preparáty, které obsahují navíc tišící látky, jako například lokálně působící prokain nebo lidokain, zmírňují bolesti. Pokud se k onemocnění přidá i rýma a ušní trubice jsou ucpané, pomohou jako doprovodná terapie tišící nosní kapky. Pokud lékař stanoví bakteriální zánět středního ucha, musí být nasazena antibiotika pro zničení zárodků.

Homeopatie:

Bolesti uší následkem průvanu nebo studeného větru; zimnice; neklid; úzkost; velká žízeň; zhoršení v noci, hlavně kolem půlnoci, a teplem: Aconitum.

Bodající bolesti uší; horečka; návaly horka; tlak v uších; silné pocení; dráždivost/vznětlivost; zhoršení otřesy, chladem nebo dotekem, hlavně večer: Belladonna.

Pomáhá hlavně u dětí; silně tiší bolest; bolesti vystřelují k zubům; děti jsou náchylné k zá?chvatům zuřivosti, chtějí být nošeny na rukou; zhoršení teplem a dotekem; zlepšení po pití studených nápojů: Chamomilla.

Fytoterapie:

Cibulové sáčky: Cibule obsahuje protizánětlivé a tišící látky a přispívá tak k mírnění bolesti.

Jak na to: Najemno nakrájejte dvě cibule a naplňte jimi dva malé látkové sáčky, kterépak nad parou krátce zahřejete. Přiložte na uši a obvažte vlněnou šálou. Cibulové sáčky přikládejte 3krát denně na jednu hodinu.

Bylinkový čaj: Květy bezu vyvolávají pocení, heřmánek působí antivirově a na křeče jsou vhodné lipové květy. Tyto byliny se velmi dobře hodí k přípravě léčivého čaje, který zmírní bolesti v uších. Přidejte proto tento léčivý čaj k předepsané léčbě.

Tradiční čínská medicína

Zelený čaj: Zelený čaj obsahuje spoustu látek posilujících obranyschopnost. Ze sekundárních rostlinných látek najdeme v zeleném čaji především vonné a chuťové látky, které zasáhnou v případě nemoci. Pijte 2 šálky čaje dopoledne a odpoledne. Příprava: Čaj zalijte vodou o teplotě 70 °C a nechte 3 minuty louhovat. Citronová šťáva zvýší účinek čaje.?

Ajurvéda

Česnekový a hřebíčkový olej: Ke zmírnění zánětu v uchu jsou podle staré ajurvédské tradice velmi vhodné česnekové a hřebíčkové oleje. Nakapte několik kapek z každého druhu oleje do ucha.

Kneippova metoda

Obklad z hořčičné moučky: Obklad z hořčičné moučky je starý domácí prostředek užívaný na lehký zánět uší, který dobře snášejí i děti.

Jak na to: Z trochy hořčičné moučky a trochy horké vody umíchejte řídkou kaši. Pak ji natřete na šátek nebo kapesník a na 15 minut přiložte na zanícené ucho. 

Aromaterapie

Tea tree olej: Čajovníkový éterický olej potlačuje zánět a ničí choroboplodné zárodky. Smíchejte 3 kapky oleje z čajovníku s 5 kapkami mandlového oleje. Krátce zahřejte a kapátkem nakapejte do ucha. Aby olej z ucha nevytekl, použijte k ucpání chomáček vaty nebo špunty do uší.

TIP

Dbejte na správné čištění svých uší. Použijte velmi opatrně měkké vatové tyčinky, ale nezajíždějte příliš hluboko do zvukovodu, hrozí nebezpečí poranění! Tyčinky použijte jen na čištění okraje zvukovodu a na boltce, k čištění zdravých nezanícených uší v současnosti odborníci doporučují ušní spreje s mořskou vodou.

Zdroj: Jak se léčit bez lékaře, nakladatelství Computer Press

Reklama

Komentáře

Michal (St, 22. 9. 2010 - 21:09)
Na zánět uši je 100% účinný jitrocel, stačí pomačkat listek jitrocelového listu a srolovat do ruličky a to strčit ouška nejlepé na noc, ale i přes den dokud se to nevyléčí a to trvá tak dva dní. Ale ještě účinnější je jitrocelový extrakt v olivovem oleji, který mám vždy k dispozici, stačí dvě kapky do ouška a ihneď přínaší úlevu.
Jarmila (Čt, 23. 9. 2010 - 03:09)
Na zánět uši je 100%...Na zánět ucha-pomáhá čaj z fenyklu.Silnější odvar,dát do kapátka a každý den si nakapat do ucha tři krát denně tři kapky roztoku.Vždy,ale musí být čaj-čerstvý a vlažný.
Je to starý rodinný recept.
petr (Ne, 27. 10. 2013 - 02:10)
Ahoj dostal sem zánět zvukovodu již po několikáte během dvoulet (tuším že třikrá) Z minulé léčby mi doma zustali kapičky na předpis - garosone, zároveň anitibiotika celková ciplox 500. Doma máme také Dezinfekci Betadine a také kapičky na zjemění ušního mazu a samozřejmě uchošterky. Opravdu velkého zánětu (velmi intenzivní tupá občas bodavá bolest a zvýšená teplota, opuchlé ucho) jsem se zbavil za jeden den a půl - možná 24 hodin. Kapal sem si kabpky garosone, do toho jsem dezinfikoval ucho stěrkou potřenou betadine, odpodledne jsem se rozhodl vzít antibiotika ciplox 500 (byť pochybuji že vzhledem k tak krátké době právě ony zabraly). Procedůru dezinfekce jsem opakoval několikrat. Také jsem parkrát nakapal kapky utišující otok a zjemnující ušní maz, v půlnoci po celém dnů uporné bolesti (měl jsem oboustraný) jsem ještě cítíl bolest poměrně intenzivně ve 2:00 velmi rychle odezněla a zda se že je kompletně po zánětu. Samozřejmě i po odeznění problému navšítívím lekaře ORL (což jsem ted nemohl během léčby vzhledem k státnímu svátku a víkendu)
Sváťa (St, 18. 5. 2016 - 09:05)
Nevěřil jsem, ale není to tak dlouho, co jsem prodělal zánět ucha. Dokonce podruhé po kratší době. Myslel jsem, že to mají jen děti. Skončil jsem na ORL. Maminky se v čekárně bavily o nějakém Bactoralu. Jejich dětem prý pomohl, tak jsem ho zkusil. Zřejmě zabral. Návštěvu ORL si můžu delší dobu odpustit.
Denisa (Čt, 9. 3. 2017 - 14:03)
My máme na zánět ucha vyzkoušený Bactoral. Než ho začala dcera užívat, měla zánět ucha 3x do roka. Od doby, co ho preventivně bere, je zánět ten tam.
Darja (Po, 27. 3. 2017 - 17:03)
Bactoral také známe. Skěle pomáhá na bolení a zánět ucha. My ho zkusili a jsme nadšení.
já 24 (Po, 27. 3. 2017 - 17:03)
my jíme preventívně vše co lékarna dává a nejlépe objednávat přes net na dobírku. to se vyplatí.
Heda (Čt, 13. 7. 2017 - 10:07)
Zánět uší a Bactoral nejde dohromady. Buď máte jedno nebo druhé. My dali přednost Bactoralu a naše dcera je díky tomu zase usměvavé dítě.
Erika (Pá, 11. 8. 2017 - 07:08)
na zánět ucha je nejlepší Bactoral. My jsme ho zkusili a nedáme na něj dopustit.
Reklama