Reklama

Základní fakta o pomočování

Řada rodičů má tendenci pomočování svých dětí přehlížet a tzv. „zamést problém pod koberec“. Přitom si ale neuvědomují, že pomočování způsobuje výrazný sociální
a hygienický hendikep, který postihuje nejenom pacienta samotného, ale i jeho rodinu. Pomočování dětí ve spánku je třeba řešit po pátém roce života, složitější formy pomočování léčí urologové podle jejich závažnosti již dříve.

Noční pomočování je označováno jako „enuréza“. Pokud se dítě pomočuje jen ve spánku a nemá jiné obtíže, návštěva lékaře je nutná v pěti letech věku. Do té doby lze pomočování předcházet správným režimem příjmu tekutin a močení. Aby pomočování během spánku bylo považováno za lékařskou diagnózu (enuresis nocturna), musí se týkat dítěte staršího pěti let s mokrou nocí minimálně jednou za měsíc. Většinou (v 75 % případů) jde o vývojově podmíněnou poruchu, která vznikla pomalejším dozráváním mechanizmů regulujících tvorbu a vylučování moče. Enurézu lze účinně a efektivně řešit.

Výskyt nočního pomočování

Nejčastější forma nočního pomočování se vyskytuje u cca 15 - 20 % pětiletých, 10 % sedmiletých a 3 % dvanáctiletých dětí. Samovolně se problém vyřeší každým rokem zhruba

u 15 % pomočujících se dětí. Ve věkové skupině 4 - 6 let jsou rovnoměrně zastoupeni chlapci i dívky, dále pak klesá zastoupení děvčat tak, že okolo 14. roku věku představují pouze třetinu postižené populace. Do dospělosti přetrvává noční pomočování asi u půl až jednoho procenta pacientů.

Reklama

Rizikové faktory

Pravděpodobnost postižení potomka stoupá s četností výskytu symptomu v rodině. Bylo prokázáno, že nočním pomočováním je postiženo až 43 % dětí, u nichž jeden rodič trpěl enurézou a 77 % dětí, u nichž se v dětství pomočovali oba rodiče. Ačkoliv enurézou trpí

i velmi inteligentní děti, vyskytuje se ve zvýšené míře u opožděných jedinců. Je velmi zajímavé, že pravděpodobnost výskytu enurézy zvyšuje i prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Pokud dítě pochází z rodin s nízkým socioekonomickým statusem a horším přístupem k hygieně, je pomočování běžnější. Svou roli hraje také zácpa, která ztěžuje normální vylučování moči. Pro rodinu znamená pomočování psychickou i ekonomickou zátěž. Časté pomočení obnáší výměnu ložního nočního prádla, povlečení, přikrývek a matrací.

Mechanizmus vzniku pomočování

Ke vzniku a rozvoji nočního pomočování vede řada příčin a mechanizmů. Většina dětí

a dospívajících se pomočuje proto, že kapacita jejich močového měchýře nestačí na velké  

množství moči vytvořené v průběhu spánku. Reaktivita mozkových center na signály

z naplněného měchýře a regulační systém produkce moče se postupně vyvíjejí. Zdravý člověk vytváří v průběhu spánku o polovinu méně moči než v denní bdělé fázi. U některých dětí se nástup této regulační funkce opožďuje a v noci pak produkují nepřiměřeně velké množství moči. Pokud množství noční moči je větší než funkční kapacita močového měchýře, močový měchýř se logicky musí během noci vyprázdnit. V případě, že má dítě problémy s probouzením, signál naplněného močového měchýře ho nevzbudí. Močový měchýř se vyprázdní neuvědoměle a dojde k pomočení.

Dětské trápení

Psychické důsledky nočního pomočování zasahují do celého vývoje osobnosti. Zejména neléčené děti se straní kolektivu nebo jsou vrstevníky odmítány. Britský psycholog Richard Butler[1] uvádí, že u starších dětí je pomočování doprovázeno pocity viny, hanby a ztráty sebeúcty. Děti s pomočováním řadí svůj problém na třetí místo nejzávažnějších situací, s nimiž se mohou setkat, hned rozvodu a hádkách rodičů. Butler s kolegy zkoumal 55 dětí s nočním pomočováním v časově neomezeném sledování a zjistil, že bývají terčem posměchu. Tyto děti většinou nechtějí nebo neumí s někým o svém problému hovořit, straní se společnosti a pociťují rozpaky také před sourozenci. Jejich strach z případného odhalení je nutí k omluvám za neúčast na výletech vyžadujících noční pobyt (např. přespání u kamaráda). Výsledek Butlerova výzkumu zdůraznil noční pomočování jako sociální odlišnost a izolaci.

Neodkladná léčba

Enurézu je zapotřebí léčit už před nástupem do první třídy. Čím déle porucha trvá, tím hlouběji zasahuje do sebevědomí enuretika. Včasný začátek léčby je proto klíčový - umožní předejít psychickým traumatům dříve, než začne mít dítě problémy také v kolektivu. Pomočování je především urologický problém; spadá proto do kompetence dětského nefrologa či urologa. Vždy platí, že základní podmínkou úspěšné léčby je pozitivní motivace všech zúčastněných. Lékař se neobejde bez trpělivosti pacienta, rodičů i ošetřujícího personálu. Prvním krokem je úprava příjmu tekutin a močení spolu s podáváním léků snižujících noční tvorbu moči. Důležité je vyvedení pacienta ze sociální izolace, zvýšení sebeúcty a pozitivní motivace.

Léky

Léky s téměř okamžitým účinkem jsou úspěšně používány v léčbě enurézy již téměř dvacet let. Podávají se většinou těsně před spaním ve formě tablet rozpustných pod jazykem. Účinný a bezpečný lék na noční pomočování může předepsat dětský lékař, dětský nefrolog nebo dětský urolog. U dětí se sníženou funkční noční kapacitou měchýře se k nácviku probouzení používá signalizační zařízení, tzv. enuretický alarm upevněný do spodního prádla. Tato varianta léčby není tolik oblíbená, protože zvukový signál upozorňující na pomočení probudí celou rodinu včetně sousedů.

MUDr. Zdeněk Dítě -
Urologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha

Více informací o nočním pomočování najdete na www.nocvsuchu.cz.


[1] Butler,   R .: The impact of nocturnal enuresis on children and young people . Scand J Urol Nephrol 35: 169-176. 2001.  

Reklama

Komentáře

kazdymu co priroda dala, taky to obcas neudrzim a nedelam z toho drama. je pravda ze v mhd je to trosku neprijemne, ale jinak na tom nevidim nic spatneho. lepsi jeden chcanec nez tisic doktoru
marian (Ne, 11. 9. 2011 - 12:09)
kazdymu co priroda dala, taky...Plne s tebou súhlasím...!
Regina (Út, 13. 1. 2015 - 12:01)
Dítěti je potřeba do postýlky koupit i igelitovou podložku, je škoda, když je znečištěné i prostěradlo a povlečení http://www.donti-povleceni.cz/
Reklama