Reklama

Zabiják Čechů: Rakovina tlustého střeva

Česká republika si neochvějně drží světový primát. Žádná jiná země totiž nedosahuje takového podílu mužů s rakovinou tlustého střeva a konečníku. Prevence je přitom snadná a bezbolestná.

Pokud se podíváme na pomyslný žebříček z pohledu celé populace, tedy mužů i žen dohromady, je už situace poněkud optimističtější - tři a půl tisíce úmrtí ročně znamenají v přepočtu na počet obyvatel 8. až 9. místo. Jedná se ale o děsivou bilanci. Mezi hlavní příčiny se dají počítat špatné stravovací návyky, kouření či dědičnost. Ale protože ani okolní země, které mají obdobnou skladbu jídelníčku i srovnatelný životní styl, do takové míry postiženy nejsou, zůstávají důvody našeho prvenství do značné míry tajemstvím. I přesto je léčba, pokud se příznaky nemoci zachytí včas, vysoce efektivní (až 95 procent) a hlavně bezbolestná. Jejím hlavním nástrojem je kolonoskopie.

První úspěšně aplikovaná kolonoskopie byla provedena roku 1970. Od té doby se díky ní podařilo zachránit nespočet lidských životů a stala se běžně používanou vyšetřovací a léčebnou metodou v mnoha zemích. „Jedná se o zákrok, při němž je do konečníku a dále do tlustého střeva zavedena pružná hadice s optickým a manipulačním systémem,“ přibližuje princip zákroku primář brněnské kliniky Top Moravia Health Michal Zavadil: „Lékař okamžitě na obrazovce vidí stav pacientova střeva a může tak na místě určit diagnózu. V případě potřeby je možné bezbolestně odebrat vzorek a poslat jej na analýzu. Pacient se tak dozví svůj stav okamžitě, případně zhruba s týdenním zpožděním, pokud je nutné odebrat vzorek,“ dodává Zavadil.

Ohroženi jsou hlavně muži

I když rakovina tlustého střeva postihuje obě pohlaví nad 45 let téměř stejnou měrou, rizikovou skupinou jsou zejména muži. Důvod je jednoduchý - více se zdráhají vyšetření podstoupit. Přitom samotné preventivní vyšetření sestává pouze ze zjišťování okultního krvácení ve stolici. Až při pozitivním nálezu následuje endoskopické vyšetření zažívacího traktu, opět bezbolestné, jen trochu nepříjemné.

Reklama

„Preventivní vyšetření je možné v závislosti na pacientově pojišťovně absolvovat bezplatně od 40 či 50 let v pravidelných dvouletých intervalech. Nutno zdůraznit, že se prevence skutečně vyplácí, protože s postupem nemoci se pravděpodobnost léčby z 95 procent razantně snižuje. V případě, kdy je krev ve stolici viditelná pouhým okem, ale může být už pozdě,“ varuje Zavadil.

Kolonoskopie je navíc schopná kromě nádorového onemocnění odhalit také různé formy zánětů či polypů, stejně jako objevit další z možných důvodů krvácení do střeva. Oproti jiným metodám diagnózy, jako jsou ultrazvuk či CT, umožňuje jako jediná dostatečně kvalitní obraz střeva. Dokonce ani fotografická kapsle, do níž se vkládaly velké naděje, nedokáže ani přes svou vysokou cenu kolonoskopickou metodu plnohodnotně nahradit.

Jeden příklad za všechny

„Pan Jan, který má 60 let, se celý život vyhýbal testu na okultní krvácení, a to i přesto, že jeho pojišťovna toto vyšetření zcela hradí pacientům nad 50 let. Jednoho dne začal mít stupňující se potíže s nepříjemným střídáním zácpy a průjmů. Jakmile začal viditelně hubnout a přestal mít chuť i na svá oblíbená jídla, rozhodl se navštívit odbornou pomoc gastroenterologa. Diagnóza zněla rakovina tlustého střeva. Následovalo odstranění poloviny délky tlustého střeva, díky kterému pan Jan stále ještě žije. Určitých obtíží jako daně za pozdní diagnózu se už ale nikdy nezbaví,“ popisuje jeden z mnoha podobných případů primář brněnské kliniky.

Proto je nejlepší neriskovat a nejlépe ještě než se projeví některý z hlavních příznaků - nepravidelnost stolice, krev ve stolici, zažívací potíže, pocit nedokonalého vyprazdňování, či zvýšená únava - podstoupit vyšetření okultního krvácení ve stolici. Chvíle strávená u gastroenterologa se mnohonásobně vrátí zpět.

Reklama

Komentáře

pavel (St, 1. 9. 2010 - 00:09)
kdo chce vědět, jak s touto nemocí bojovat, nechť si přečte knihu "Čínská studie"
Vašek (St, 1. 9. 2010 - 21:09)
Nevěřte tomu že kolonoskopie je bezbolestná a nepříjemná. Ve skutečnosti je to nepředstavitelně bolestivé a to pití 4 litrů projímadla během 4 hodin den předtím je taky lahoda. Radši rakovinu než na to jít znova.
VAŠKU (St, 1. 9. 2010 - 23:09)
TY JSI VŮL NEVÍŠ OČEM PÍŠEŠ, RAKOVINU RADŠÍ NEŠ VYŠETŘENÍ? TO MUŽE NAPSAT JENOM DEBÍLEK.
majda (Čt, 2. 9. 2010 - 07:09)
Nevěřte tomu že...Dcera byla na tomto vyšetření 2x a taky říkala,už nikdy více a to je zvyklá na bolest a není citlivka.
pacient (Čt, 2. 9. 2010 - 07:09)
Nenechte se oblbnout od poserů. Majdo nemám rád řeči "Jedna paní povídala".
Byl jsem na tom taky 2x, jednou dobré, podruhé malinko horší, ale určitě se to dalo vydržet. Určitě stojí za to objevit nemoc v zárodku.
A Vašek vůbec netuší, co znamená rakovina tlustého střeva v pokročilém stavu. No, třeba se někdy dočká....
pacient (Čt, 2. 9. 2010 - 10:09)
......a ještě jednou.
Pakliže nemáte nádor v tlustém střevě, tak je to po vyšetření překrásné poznání, které za trochu někdy nepříjemných pocitů opravdu stojí. Lidé, kteří v sobě nenajdou odvahu k vyšetření, vlastně neví, na čem opravdu jsou a trýzní se nadále představou nemoci, která tam ve skutečnosti není. Tak co je lepší?
A lidé, kteří nemocní jsou, mohou ještě zabránit nejhoršímu.
Ali (Čt, 2. 9. 2010 - 16:09)
Dobrý den.CHtěla bych se zeptat,když
mě vyšetřila lékařka na krvácení z konečníku a nic neshledala,tak jestli mohu mít něco s tlustým střevem.Nepatrně jsem po velké straně krvácela.Jen ale na papíře,jsem měla trochu krve.Je to vážné?Nebo mám zase zajít k lékaři?Děkuji za rady.
endy (Čt, 2. 9. 2010 - 18:09)
to co píší není pravda,bolí to a hodně,maminku tak vyšetžovali a nakonec protrhli střevo.Ani neřekli co se stalo pustili jí z nemocnice v bohunicích,že je v pořádku ,ráno přijela domů a večer v 22 hod. zemřela.tato vyšetření s tímto výsledkem at si nechají pro naší vládu
Pavel (Pá, 3. 9. 2010 - 17:09)
Česnek.Když mě Pani obvodní doktorka a Pan neurolog zmrzačili nezjištěním vysokého krevního tlaku,začal jsem být léčen hnojem prennesou.Nesnesitelné bolesti hlavy,závratě a poničená paměť se ještě zhoršovaly.Přestal jsem k OL chodit,stejně mě mimo psychiatrie nikam neposílala.Než jsem objevil Arginin léčil jsem se česnekem,2 paličky denně.Je na všechno,léčí rakovinu střev ,žaludku,prostaty a j.Mimichodem po půl roce posílání první OL k psychiatrovi mě na kardii v Praze,kde jsem byl na preventivce,změřili 230/140.Jakto,že ještě žijete?S tím jsem sloužil 36.hodinové šíchty.Nechceš 36 dostaneš 53.Armáda kryplů ze Securitas a koncetrák v České kotlině i s těmi Mengely.Ano kdyby náš stát prodal svou blbost stal by se druhým Kuvajtem a hned by splatil st.dluh.Ty kryply jsem osolil,ale oni dali echo a tak jsem bez práce.V rozporu se zákonem(informace o zaměstnanci se nesmí předávat),ale v tom našem korporativním fašismu je možné všechno.Ale jsem rád,že žiju zde,v Česku jsou totiš nehodnější příbuzní a tak jsem ještě nezemřel hlady.Važme si toho.Jsem bez nároku na cokoliv,na vyšetření mě nepošlou,aby neměli průser a tak na jedné straně jsem měl zemřít,na druhé jsem hypochondr.
Ano všeobjímající bordel,dosahující galaktických výšin na všech úrovních řízení tohoto nebohého státu.Z 20.století jsme rázně vykročili do 19.Už nám mává 1848 a zase budem nadávat,že musíme na panské.No pokrok se nedá zastavit.Na rozdíl od našich předků máme v levý ten čip.Ano ryjem držkou zemi metr pod povrchem,žijem ve stanových slumech jako Američané.Vím,že se té jásavé budoucnosti nemůžeme dočkat.
Radon pro Ali (Po, 6. 9. 2010 - 19:09)
Pokud ta krev na papíře byla jasné červené barvy, tak to můžou být (velmi často bývají) hemoroidy - třeba vnitřní, které nejsou ani vidět.....

Kolenoskopie :
Před necelým týdnem jsem byl na kolenoskopii a zároveň (z jedné vody ale jinou hadicí :)) )i na gastroskopii. Musím říct, že jsem neměl vůbec žádné bolesti a ani nějaké moc nepříjemné pocity. Samozřejmě, znám i lepší věci. Asi to taky bude hodně individuální. Nejhorší pro mne to bylo den předem, kdy se musí vypít postupně 4 l projímadla.
Ale vím, že bych zase, kdyby to bylo nutné, obě vyšetření znovu podstoupil, protože mohou zachránit život.
Martina (Po, 6. 9. 2010 - 21:09)
Myslím, že je lepší jistota, než nejistota a následné psychické problémy. Navíc, když se něco zanedbá...dovedete si představit život s přilepeným pytlíčkem na břichu? To těch pár nepříjemných chvilek při vyšetření za jistotu stojí.
Dana (Čt, 9. 9. 2010 - 01:09)
Prevenci vidím hlavně ve stravovacích zvyklostech. Jak už nastanou problémy popsané v článku, je sakra pozdě! Ale každý teoreticky ví, co má pro své zdraví dělat, jenže na to dlabe.To je pořád dokola: víc pohybu, vláknina ve stravě, zelenina, ovoce,vitamíny, omezit tuky- to už se popsalo papíru pořád stejnými radami!!! :-D
v (Čt, 16. 9. 2010 - 01:09)
byl jsem na tom u dr Tumove v DTC v Praze 4 a krom luftu v brise jsem necitil vubec nic, hezky jsem pri tom relaxoval a to se mi dostala az do caeccum, pred appendix, co to vubec nejdal jde
Iva (Ne, 19. 9. 2010 - 10:09)
Dcera byla na tomto...No to asi citlivka je,není to sice nic příjemného,ale zvládnout se to dá v pohodě.
---- (Ne, 19. 9. 2010 - 15:09)
Myslím, že je lepší...Dovedu, mám ho. :-)
defer (Po, 25. 10. 2010 - 16:10)
ahojte, pomáhá z těla odstranovat těžké kovy,toxiny a další jedovaté látky,pomáhá odstranit chronickou zácpu,čistí trávící ustrojí,jako probiotikum podporuje tvorbu prospěšných lactobacilů a bifidobakterií,podporuje zdravou krvetvorbu,zvyšuje hladinu hemoglinu,podporuje kožní metabolismus,hojení ran a vředů,posiluje imunitu organismu proti virovým onemocněním,podporuje zdravé funkce reprodukčních orgánů,prospívá celkové regeneraci organismu,zvyšuje energii a vitalitu a další a další věci my ji bereme celá rodinka plus malej má 4 a už jí bere od 1 roku a jsme s ní moooc spokojeni proto posílám dál
více se dozvíte zde jsou tam supr články
http://chlorellamrmia.blogspot.com/
Reklama