Reklama

Vhodnou léčbu roztroušené sklerózy má jen 60 procent pacientů

Adekvátní léčbu roztroušené sklerózy takovými medikamenty, které snižují počet akutních vzplanutí nemoci a zpomalují rozvoj nemoci dostávají jen tři z pěti pacientů. V České republice žije zhruba 13.000 lidí s roztroušenou sklerózou a pět tisíc z nich je v takové fázi onemocnění, aby mohli užívat léky, které o deset až dvacet let oddálí jejich invaliditu. Tuto potřebou léčbu však dostává jen 3000 nemocných, řekla dnes novinářům řekla Eva Havrdová z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice na setkání, které připravily pacientské organizace u příležitosti Národního dne roztroušené sklerózy.

Restriktivní opatření bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha podle Havrdové omezila možnost zařadit do léčebného programu nové pacienty. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák sice v lednu přislíbil, že specializovaná centra, kde mohou lékaři takové léky předepisovat, nebudou mít finanční limity, podle dodatku smlouvy, kterou na jaře podepsal, však je možné rozpočet zvyšovat pouze o 18 procent ročně, což by neumožnilo pomoci všem pacientům. Navíc dodatek vstoupí v platnost až po podpisu generální dohody mezi nemocnicemi a pojišťovnou, jejíž návrh nemocnice nepřijaly, uvedla Havrdová.


Roztroušená skleróza je chronické imunitní zatím nevyléčitelné onemocnění centrální nervové soustavy. Obaly nervových vláken a později i samotná vlákna jsou napadány zánětem, který se hojí jizvou. V jejím místě se nervová tkáň proměňuje v nefunkční vazivo. Onemocnění postihuje většinou mladé lidi. Probíhá v různě dlouhých a různě závažných záchvatech, po nichž následuje období klidu. Po počátečních záchvatech obvykle potíže mizí, ale se vzrůstajícím počtem zánětů se zvyšuje pravděpodobnost trvalých následků. Zhruba čtvrtina pacientů nakonec potřebuje invalidní vozík.


Léčba roztroušené sklerózy zaznamenala v posledních deseti letech velký pokrok. V Česku v současné době existuje 14 léčebných center. První účinné léky se v Česku objevily v roce 1996, problémy s jejich úhradou nastaly v roce 2005. Léčba přijde nyní měsíčně asi na 40.000 korun. Havrdová uvedla, že před časem byl zrušen centrální nákup těchto léčiv a později byly omezeny finanční prostředky na nákup léků. To vedlo k tomu, že léčba pacientů mnohdy není zahájena včas. Navíc u některých pacientů byla na čas přerušena již nasazená léčba. V několika desítkách případů se stav těchto pacientů nevratně zhoršil.


Roztroušená skleróza se obvykle diagnostikuje u lidí ve věku od 20 do 40 let. Mezi příznaky patří třes, bolest, ztuhnutí svalů, poruchy močení a také řada psychických problémů. Podle neuropsycholožky Jany Dušánkové onemocnění ovlivňuje negativně nálady a poznávací funkce pacientů, což snižuje jejich schopnost udržet si zaměstnání. Nemocní trpí častěji depresemi a sedmkrát častěji než zdravá populace páchájí sebevraždy.


V ČR působí dvě pacientské organizace Unie ROSKA a Sdružení SMS, které sdružuje mladé sklerotiky. V říjnu se v ČR uskuteční mezinárodní setkání, kterého se zúčastní přibližně 1000 pacientů z celého světa, a mezinárodní kongres lékařů specializovaných na léčbu roztroušené sklerózy.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Petra (Ne, 19. 6. 2011 - 11:06)
Peníze! To je to, o co v tomhle byznysu jde. V tomhle byznysu jménem roztroušená skleróza. Pacient je bohužel ten poslední, o koho v tomhle byznysu jde. Čím více léků bude pacient brát, tím lépe. Tím lépe pro lékaře a farmaceutické koncerny. Nikoliv pro pacienty.
Jeny (Ne, 19. 6. 2011 - 19:06)
A jaká léčba je tedy vhodná pro RS? Která je ta pravá?
Berta (Ne, 19. 6. 2011 - 21:06)
Tato nemoc je nevyléčitelná a léky jsou podávány pouze za účelem co nejdéle udržet pacienta v co nejlepším stavu. Nemoc nevyléčí.
Reklama