Reklama

Ve Švýcarsku jsou tradiční léčitelé stále žádanější

Ve Švýcarsku, vlasti několika gigantů farmaceutického průmyslu, jsou stále žádanější tradiční léčitelé. Léčitelé využívající takzvaný živočišný magnetismus, ranhojiči a další "zasvěcenci", dříve považovaní za čaroděje, se snaží čerpat z módní ekologické vlny a často bývají dokonce doporučováni některými nemocnicemi. Píše o tom agentura AFP.

 “V nemocnici může zdravotní sestra poskytnout pacientovi seznam takových léčitelů,“ uvádí bývalý ředitel nemocnice v kantonu Jura Jean-Paul Moll. Tato praxe podle něho nijak vědecké medicíně neškodí.

    Předříkávání magických formulí léčitelem je velmi živou tradicí právě v kantonu Jura a podle ministerstva kultury je praktikováno zejména v katolických regionech, jako je Freiburg, Wallis, Appenzell a v centrálním Švýcarsku. Rozšířenější je ve francouzsky a italsky hovořící části Švýcarska. V německy mluvící části dávají podle expertů obyvatelé přednost konzultacím s lékaři.

    “Levou rukou cítím, oč jde, pravou rukou léčím,“ vysvětluje freiburgský léčitel Denis Vipret, jenž je ve svém oboru skutečnou hvězdou. Tento syn rolníka přijímá pacienty na své farmě, ale také cestuje po celém Švýcarsku. V Ženevě při každé návštěvě přijímá na tři stovky lidí, které “léčí“ ve skupinách po dvaceti osobách.

    V džínách, kostkované košili a dřevácích klade ruce na ramena pacientů, přičemž jeho pravá ruka vyvíjí po třicet vteřin mírný tlak, to aby “uvolnil svou energii“. Pak přijímá každého pacienta zvlášť na půl minuty až minutu, aby mu sdělil diagnózu a vyinkasoval 50 švýcarských franků (asi 1000 Kč). Vipret ujišťuje, že je může svou myšlenkou chránit téměř přede vším po dobu 30 dní.

Reklama

    Jeho pacienti přicházejí někdy zdaleka, ale většinu tvoří Švýcaři. Všichni jsou nadšeni jeho energií a teplem vycházejícím z jeho rukou. “Je to úžasné. Říká nám, jakou nemoc máme,“ říká třicetiletý Bertrand Bucher. Podle sedmdesátileté Claire, bývalé farmaceutické asistentky, která nechce uvést své jméno, “nezná nic z anatomie“. Přesto za ním pravidelně dochází a je přesvědčena, že jí dokáže ulevit od bolestí.

    Úspěchy léčitelů ve francouzsky mluvící části Švýcarska jsou takové, že se knihy švýcarské etnoložky Magali Jennyové o tomto tématu publikované v roce 2008 prodalo 50.000 výtisků. To je nebývalé v regionu, kde se dobré knihy obvykle prodá asi 5000 exemplářů. Její druhé knihy, která vyšla koncem loňského roku, se již prodalo přes 10.000 výtisků.

    “Zjišťujeme, že se stále více lidí uchyluje k léčitelům. Mnozí se cítí být tak trochu ponecháni sobě napospas lékaři, kteří se k nim chovají odtažitě. Raději se obracejí na léčitele. Je to také trochu módní záležitost v souvislosti s ekologickou vlnou,“ vysvětluje Magali Jennyová.

    Léčitelé jsou tak zaplaveni pacienty, že 70 z nich požádalo paní Jennyovou, aby ve své druhé knize vynechala jejich jméno, protože nestačí vyhovět poptávce. Umění léčitelů se zároveň dostalo oficiálního uznání. Loni v září se v kantonech Jura a Freiburg dostalo na seznam “živých tradic ve Švýcarsku“.

    Podle Jennyové, která počet léčitelů ve frankofonním Švýcarsku odhaduje na více než 500, není přinejmenším v Evropě žádný jiný kraj, kde se o tomto tématu může tak svobodně hovořit. Annie Marie Girardová, francouzská magnetizérka žijící v Ženevě, kde úřady uznávají “duchovní léčitelství“, tento názor sdílí. “Jestliže se léčiteli ve Francii nepodaří pacienta uzdravit, automaticky ho čeká soud,“ říká.

    Léčitelé, kteří se dokonce mohou vzdělávat na škole mediumnity (schopnost být médiem) v Neuchâtelu, se ve francouzsky hovořící části Švýcarska těší jisté shovívavosti nemocnic, které dávají jejich adresy pacientům.

    Záchranáři jsou přivoláváni na žádost pacientů nebo jejich rodiny. “Při naléhavých případech se to stává velmi často. Jde zejména o popáleniny nebo krvácení,“ uvádí mluvčí freiburských nemocnic Jeannette Portmanová.

    Tato módní vlna, kterou provází medializace léčitelů, profesi zároveň škodí, soudí někteří v obavách ze šarlatánů. Šarlatánů jako byl ten, kterého švýcarská justice 22. března odsoudila ke 12 letům a devíti měsícům vězení za to, že v letech 2001-2003 úmyslně naočkoval virus HIV 16 lidem.

ČTK

Reklama

Komentáře

. (So, 13. 7. 2013 - 17:07)
prirodni liecitelia,s vynimkou tych,ktori liecia vyhradne liecivymi bylinkami,nie su liecitelia,ale ,,skodytelia,,.Pretoze,ak ich liecba je ucinna,je to liecba s asistenciou diabla.Takze ak je to tak,ako clanok pise,tak potom Ti svajciary nejdu s pokrokom dopredu,ale dozadu.Vsetkych takych liecitelov upalit na hranici!
Platilo a platí. (So, 13. 7. 2013 - 17:07)
Na lidské blbosti se nejlépe bohatne.
jasně (So, 13. 7. 2013 - 17:07)
prirodni liecitelia,s...na hranici s nima -ať žije středověk!
hm (So, 13. 7. 2013 - 18:07)
Těch léčitelů, kartářek, věštců, je čím dál tím víc. A bude.
Nějak se živit musí. A většinou tvrdí, že to mají dáno zhůry. A hlavně ví, co chtějí lidé slyšet.
Pavel Forró (Út, 16. 7. 2013 - 22:07)
Léčit se může naučit každý. Já se věnuji reiki a postupně jsem se naučil i další energie a systémy a můžu říct, že to funguje. Neumím sice (zatím) poznat, kdo má jakou nemoc, ale když přiložím ruce nad určitá místa na těle, pomáhá to. Kdo chce, může vyzkoušet (najdete mě na fb), kdo nechce, nevěří, ať nechá být.
Reklama