Reklama

Uchování kmenových buněk pro děti

Odebrání, zpracování a uchování kmenových buněk z pupečníkové krve novorozenců pro budoucí využití při léčbě vážných onemocnění přijde rodiče na téměř 40.000 korun. Přesto za rok působení švýcarské společnosti, která v České republice tyto služby nabízí, využila možnosti více než stovka rodičů, uvedla na tiskové konferenci Monika Veberová, ředitelka společnosti Archivu buněk.

Podle odborníků není daleko doba, kdy se budou kmenové buňky získané z pupečníkové krve běžně využívat k léčení mnoha nemocí.
"Věřím, že se lékařské vědě už v nejbližších letech podaří prokázat, že kmenové buňky získané z pupečníkové krve lze s úspěchem využít při léčení Alzheimerovy choroby, cukrovky, onemocnění jater, Parkinsonovy choroby či mozkových mrtvic," prohlásil předseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vít Unzeitig.


Celková cena odebrání a zmrazení kmenových buněk z pupečníkové krve, které zdravotní pojišťovny nehradí, je 39.375 korun. Z toho 12.000 stojí laboratorní testy a přeprava krevního vzorku do laboratoří společnosti v Bruselu. Laboratorní zpracování a oddělení kmenových buněk přijde na 17.875 korun. V celkové částce je zahrnut i poplatek 9500 korun za skladování po dobu prvních dvaceti let.


Zástupci firmy ujišťují, že rozhodně nejde o komerční záležitost. Částka, která už zahrnuje devatenáctiprocentní daň z přidané hodnoty, podle nich kryje pouze náklady.


Veberová je přesvědčena o tom, že zájem o tuto službu poroste. "Jsme optimisté a klademe si za cíl, že kmenové buňky pro své děti bude uchovávat 800 až 900 maminek ročně," uvedla.


Profesorka Eva Syková z Akademie věd ČR vidí ale problém v tom, že se zájemce o zpracování a zmrazení pupečníkové krve pro budoucí využití za poplatek od soukromých společností nedoví, že mu může stejně posloužit například krev z kostní dřeně. Společnosti mu také slibují něco, co stále není prokázáno. "Měl by vědět, že to může mít cenu, ale také nemusí," uvedla. Připustila, že svým způsobem o způsob podnikání jde.


V České republice existuje i veřejná banka pupečníkové krve, jejímž zakladatelem je lékař Ústavu hematologie a krevní transfúze Petr Kobylka. Matky po porodu do ní dobrovolně darují pupečníkovou krev, aby jednou pomohla někomu, kdo léčbu bude potřebovat. Banka nabízí štěpy připravené k transplantaci i k mezinárodní výměně přes informační systém českého registru dárců kostní dřeně.


Zatímco kolem využitím pupečníkové krve etické pochybnosti v podstatě nejsou, v názoru na to, zda je etické používat k léčení například buněk z embryí, odborníci nejsou jednotní.


První banka embryonálních kmenových buněk na světě zahájila provoz letos v květnu v Británii. Oponenti označují výzkumy na embryonálních buňkách za neetické a banku odsuzují jako skladiště mrtvých dětí. Podle nich vyjímání kmenových buněk z lidských embryí porušuje lidská práva zárodků. Londýn se kvůli bance dostal do rozporu i s Washingtonem, protože prezident George Bush v srpnu 2001 podepsal nařízení, které omezilo přidělování federálních fondů výzkumům pracujícím s embryonálními kmenovými buňkami.


Kmenové buňky mají schopnost přeměny v jakoukoli buňku či tkáň. Vědci jsou přesvědčeni, že tyto buňky nabízejí pravděpodobně revoluční cestu, jak léčit nemoci a napravovat poškozené tělní tkáně tím, že dokáží nahradit nemocné buňky. K tomu, aby se skutečně zjistilo, jak tento mechanismus přesně funguje, bude však podle odborníků potřeba ještě dlouhý výzkum.


Václav Hrníčko - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

kOUTECKÝ (St, 29. 8. 2007 - 00:08)
JDE O DOTAZ.mŮJ SYN MÁ NÁDOR NA MOZKU gLIOBLASTOM g4.mŮŽE MU POMOCI TERAPIE POMOCÍ KMENOVÝCH BUNĚK?
fialka (Po, 7. 3. 2011 - 13:03)
Dobrý den,
kmenové buňky z pupečníkové krve se dají použít pro obnovu zničené krvetvorby po chemoterapii. Pokud bude v léčbě glioblastomu nutné použít ozařování nebo chemoterapii, dojde pravděpodobně také k poškození kostní dřeně. V tomto případě je vhodné použít autologní(vlastní)pupečníkovou krev. Více informací je na www.cordbloodcenter.cz
Klaus (Po, 7. 3. 2011 - 17:03)
je táta zlodějů.
Reklama