Reklama

Speciální přístroj usnadní vyléčení šedého zákalu

Dvoumilimetrový řez v oku stačí k tomu, aby se lidé trpící šedým zákalem zbavili této obávané a nebezpeční oční choroby. Šedý zákal, odborně zvaný katarakta, znamená sníženou průhlednost normálně čiré oční čočky. Pacienti si nejčastěji stěžují na zamlžené vidění, zhoršené vidění na slunci a při řízení auta. Někdy trpí i zdvojeným viděním a defekty barevného vidění.

"Zhruba desetiminutová operace je může těchto problémů zbavit," řekla ČTK přednostka soukromé pražské oční kliniky Drahomíra Baráková. Zákrok zajistí nejvyšší kvalitu vidění, hradí ho zdravotní pojišťovny.

"V současné době neexistují žádné léky, kapky či speciální brýle, které by mohly vzniklý zákal odstranit a vidění zlepšit. Jedinou možností obnovy vidění je operace, při níž se z oka odstraní zkalená čočka a nahradí čočkou umělou," uvedla přednostka. Obvykle se operuje nejprve jedno oko a po dvou až čtyřech týdnech druhé. Vidění pacientů je podle přednostky výborné zpravidla již druhý den po operaci.

Odstranění šedého zákalu je v současnosti nejčastějším zákrokem v oční chirurgii. Ročně se v Česku uskuteční přes 70.000 těchto operací, přičemž před 20 lety jich bylo jen asi 11.000.

K odstranění čočky postižené šedým zákalem využívají lékaři technologie, která spočívá v konstrukci takzvaného fakoemulzifikačního hrotu. Díky němu klesá riziko poškození nitroočních tkání. Řez je maximálně dvoumilimetrový. "To se v konečném důsledku odrazí v nekomplikovaném hojení, rychlé obnově vidění a rekonvalescenci oka po zákroku," shrnula přednostka.

Reklama

Riziko onemocnění stoupá s věkem, častěji trpí šedým zákalem ženy, lidé obézní a také kuřáci. Onemocnění může souviset i s dlouhodobým užíváním některých léků. Nejčastější je stařecký šedý zákal, mezi pacienty jsou ale i mladí lidé. U nich většinou vzniká šedý zákal jako komplikace jiných očních nebo i celkových onemocnění. Šedým zákalem mohou být postiženy i děti, u nich jde o vrozené onemocnění, pokud matka v těhotenství prodělala například zarděnky.
Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama