Reklama

Rýma může způsobit zánět uší

Silná bodavá bolest, která dohání k slzám a je typickým příznakem zánětu ucha, se nejčastěji objevuje u dětí od 6 měsíců do tří let. Otitida, jak se zánět ucha odborně nazývá, se však nevyhýbá ani dospělým. Nejčastěji pak napadá střední ucho. Její nedostatečná léčba může mít fatální důsledky v podobě trvalého poškození sluchu. Seznamte se s příznaky, léčbou i prevencí této nepříjemné choroby.

Přichází hlavně v zimě, začátek je náhlý a rychlý, často v noci
Podle Dětské ORL kliniky Fakultní nemocnice v Motole každoročně onemocní zánětem ucha 200 až 1 000 dětí ve věku do 4 let. Za výhradně dětskou nemoc však bývá považován mylně. Proto když příznaky udeří v dospělosti, často nás ani nenapadne, kde může být zakopaný pes. Zánět ucha přitom během svého života prodělá podle odborníků až 75 % lidí. „Zánětu středouší předchází obvykle virová infekce horních cest dýchacích, která do středouší pronikne Eustachovou trubicí spojující dutinu nosní se středouším nebo z krve. Druhotně dochází k bakteriální infekci. V dětství i dospělém věku bývají příčiny takřka totožné a na začátku vypadají nevinně. Běžná rýma, kašel či zánět horních cest dýchacích ovšem mohou být spouštěčem nepříjemného zánětu ucha,“ vysvětluje celostní lékař Bohumil Ždichynec. Proto zejména v zimním období, kdy se viry a bakterie šíří více, dochází k návštěvám pohotovosti nejčastěji. „Zánět může akutně propuknout v noci, když ležíme, protože se infekce snáze dostane Eustachovou trubicí do ucha,“ upozorňuje lékař.
Zánět středního ucha je charakteristický intenzivní pulzující bolestí v ušní oblasti. Bolest obvykle doprovází pocit zalehlého ucha, hnisavý či hlenovitý výtok, horečka, případně zvětšené mízní uzliny. Pokud je napadeno vnitřní ucho, ztrácíme rovnováhu, je nám nevolno až na zvracení a postupně se může zhoršovat sluch. Jiného původu je zánět zevního ucha, který se vyskytuje především u starších osob a diabetiků či jiných nemocných se sníženou imunitou.

Saunování, vitamíny a odpočinek posílí imunitu
Nejlepší prevencí zánětu ucha v dospělosti je zvýšení obranyschopnosti organismu proti virům a bakteriím. Posilovat imunitu bychom měli během celého roku, v zimě pak intenzivněji. „Imunitní systém dlouhodobě posiluje především zdravý životní styl, vyvážené stravování plné vitamínů, dostatek pohybu a správný pitný režim. V chladném období můžeme zapojit také saunování, vydatnější odpočinek, případně vybrané přírodní doplňky stravy,“ radí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.k
Pokud nás chřipka, nachlazení a s nimi spojené příznaky přepadnou, je důležité důkladné smrkání a včasná léčba infekce horních cest dýchacích. Vyplatí se vyhýbat vlhkému a prašnému prostředí, které může nepříznivě podpořit infekci zvukovodu. Také koupání ve špinavé vodě či průvan nemoc jen zhorší. Klidový režim a dostatek vitamínů mohou průběh infekce zmírnit a zkrátit dobu léčby.

Lékař zmírní bolest propíchnutím bubínku
Pakliže se zánět ucha náhle a rychle rozvine, je vhodné bez odkladu vyhledat lékaře, ideálně specialistu z ušního, nosního a krčního oddělení, takzvaného otorhinolaryngologa neboli ORL. Cílem léčby je především zmírnit bolest, poté odstranit zánět a nakonec zabránit vzniku dalších zánětů. Bolest obvykle okamžitě zmírní propíchnutí ušního bubínku.
Léčbu doprovází rovněž nasazení antibiotik a péče o ucho za pomoci borové vody. „Doporučuje se i důkladné vyčištění nosu, aby byly horní dýchací cesty neustále průchodné, vhodné jsou inhalace odvaru z heřmánku a ušní hygiena,“ přibližuje prevenci celostní lékař Bohumil Ždichynec.
Doléčením nemoci a správnou prevencí lze předejít chronickým komplikacím, rozšíření zánětu a dalším zdravotním obtížím, které mohou přivodit fatální následky. Podceněná léčba totiž může vést až k trvalé poruše sluchu, nedoslýchavosti či úplné hluchotě, případně k samovolnému protržení bubínku. Dostavit se mohou i jiné typy infekcí, které napadají hlavu a mozek, jako je například meningitida.
 

Reklama
Reklama

Komentáře

Miriam (Pá, 2. 2. 2018 - 14:02)
To je skvělý článek, jen autor zapoměl znínit, že hlavní příčinou otitidy je bakterie pseudomonas aureginoza a nebo plísně. Na pseudomonázu dříve antibiotika zabíraly, dnes je v hodně případech vůči nim rezistentní a v případě plísní je nejhorší nápad propíchnutí bubínku, protože se plíseň dostane do vnitřního zvukovodu a způsobuje pak zánět trojklanného nervu s tak velkou bolestí, že se pacienti velmi často předávkovávají nesteroidními flogistiky či jinými prostředky na potlačení bolesti.
Hanka (Pá, 2. 2. 2018 - 16:02)
To je skvělý článek, jen...Zajímavé, ale kde berete tu informaci, že nejčastější příčinou je pseudomonáda či plísně?

Podle ORL lékařů jsou nejčastější příčinou jiné mikroorganismy: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2007/11/08.pdf MEDICÍNA PRO PRAXI 2007; 4(11) /

"Etiologie akutní otitidy je multifaktoriální. Zánět
obvykle začíná respiračním virovým onemocněním
horních cest dýchacích, na které může (ale nemusí)
nasedat bakteriální superinfekce.
Z virů jsou nejčastějšími původci respirační syn-
citiální virus, adenoviry, virus influenzy A a B. Dále
následují rinoviry, reoviry aj.
Bakteriálními původci jsou v našich geografic-
kých podmínkách nejčastěji
Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a
Moraxella (Branhamella) catarrhalis
. U novorozenců musíme myslet na
Escherichia colli, u dospělých bývá častým původcem
Streptococcus pyogenes"
.
Miriam (Út, 6. 2. 2018 - 12:02)
Zajímavé, ale kde berete tu...Z praxe.
Ve skutečnosti je Pseudomonas aureginoza a plísně hlavní příčninou, pokud se jedná pouze o ušní infekt.Článek uvádí příčiny infekcí, které otitidy způsobují sekundárně.
Hanka (St, 7. 2. 2018 - 16:02)
Z praxe.
Ve skutečnosti je...Tak Pseudomonas aureginoza způsobuje hlavně plavecké ucho, ne? Že jsou dnes velkým problémem plísně a kvasinky je určitě pravda, ale spíš způsobují chronické problémy než akutní zánět - tam asi vždy nasedá bakteriální či virová infekce.
Stanka (Ne, 6. 10. 2019 - 13:10)
když se rýma neléčí tak ano, může tomu tak být. Zatím se nám ji povedlo uspěšně léčit a jsem ráda. Zatím nám stačil jenom Nasivin
Anička (Čt, 7. 11. 2019 - 10:11)
proto je potřeba rýmu léčit.Někdy stačí čaj, něco na teplotu a sprej do nosu
Marcusa (St, 4. 12. 2019 - 14:12)
pro děti je hodně dobrý sirup Nasivin. je vhodný pro děti od 3 let
Tereza (St, 4. 12. 2019 - 16:12)
Ač dospělá, tak trpím při rýmě na zalehlé uši a bolest v uších. Raději si preventivně vždy kapu Audiron.
Amma (Čt, 2. 1. 2020 - 11:01)
co to je? nikdy jsem o tom neslyšela?
Veronika (Po, 31. 8. 2020 - 00:08)
Můj syn měl hodně dlouho problémy s ušima a vždy tomu předcházela rýma. Rozhodla jsem se to řešit už v prvopočátku a předcházet tomu, aby se nachladil. Proto jsem domů pořídila UV sterilizátor od firmy smartomat .cz a každý den sterilizuji klíče, mobil i peněženku a zbavuji se tak bakterií.
Reklama