Reklama

Nitroušní šelest

V civilizovaných zemích stále přibývá lidí, kteří trpí nitroušním šelestem. Pískání či jiný zvuk v uchu se vyskytuje asi u deseti procent populace. Ke stále většímu rozšíření této poruchy přispívá špatný životní styl a příliš hluku v domácnostech i na ulicích.

Otoneurologie se zabývá smyslovými poruchami, tedy poruchami sluchu, vidění, rovnováhy či závratěmi. Jednou z takových poruch je nitroušní šelest, kterým v Česku trpí asi 650.000 lidí. "Je to velmi nepříjemná záležitost, která mnohdy vede k těžkým depresím a v některých případech i k sebevraždám," řekl novinářům přednosta otorinolaryngologické kliniky pražské vinohradské nemocnice Aleš Hahn.

Nitroušní šelest může být způsoben tím, že je člověk vystaven nadměrnému hluku nebo že dlouhodobě vystavuje svůj sluch nadměrné zátěži. "Ve Spojených státech, kde se přes 20 let používají walkmany, se u dnešních třicátníků či čtyřicátníků objevuje nedoslýchavost, ale i nitroušní šelest," uvedl Hahn. Podle něj walkmany nemusejí sluchu škodit, ale nesmějí se používat nadmíru. "Dvě hodiny denně je moc," zdůraznil.

Hanh také varoval před používáním sluchátek zasouvaných přímo do ušního otvoru, takzvaných pecek. "Tito lidé si sami způsobují chronické sluchové trauma, které se projeví po pěti, deseti letech. Takový jedinec bude určitě v budoucnu naším klientem," uvedl. Podle něj je nitroušní šelest způsobený dlouhodobou zátěží sluchu obtížně léčitelný. "Mnohdy ho nedokážeme odstranit, ale jen zmírnit," řekl Hahn.

Prevencí proti vzniku nitroušnímu šelestu je nejen ticho, ale i zdravý životní styl. Šelest se totiž může objevit u lidí, kteří trpí metabolickými a dalšími poruchami. V tomto ohledu je riziková například vyšší hladina cholesterolu. "Je také dobré pokud možno nechodit na koncerty, kde hlučnost dosahuje 80 či 100 decibelů. Z těchto koncertů se nám rekrutuje hodně pacientů," uvedl Hahn.

Reklama

Václav Dvořák - ČTK

Reklama

Komentáře

Tracky (So, 6. 1. 2007 - 17:01)
Tak toto má Gustavek z Tokio Hotel=((((( Chudinkaaaaa
Reklama