Reklama

Nepodceňujte déletrvající chrapot - může jít o rakovinu hlasivek

K možnosti časného odhalení rakoviny hlasivek přispěl český vědec. Jan Švec z katedry experimentální fyziky Univerzity Palackého v Olomouci vyvinul spolu s nizozemským kolegou na univerzitě v Groningenu speciální metodu, videokymografii. Do praxi ji v Česku zavedl v roce 1996 docent František Šram. Za deset let bylo touto metodou vyšetřeno už přes 8000 lidí.

Vyšetření pro pacienty z celé republiky zajišťuje foniatrické oddělení společnosti Medical Healthcom v Praze Bohnicích. Od letošního července je začala provádět také Ústřední vojenská nemocnice v Praze Střešovicích.


"Bohnické pracoviště spolupracuje s řadou ORL a foniatrických pracovišť v celé republice, pro něž zajišťuje videokymografická a videostroboskopická vyšetření. Záznamy vyšetření jsou obrazově a zvukově archivovány a jsou využívány pro diagnostické, vědecké a výukové účely," řekl ČTK Švec.


Videokymografie umožní odhalit včas rakovinu hlasivek a zachovat pacientovi normální hlas i dýchání a běžný příjem potravy. Hlasivky se snímkují vysokorychlostní kamerou, která udělá 4000 snímků za vteřinu a detailně zmapuje jejich pohyb. Nádor se projeví změnou kmitání.


Metoda zpřesňuje nebo i nahrazuje vyšetření laryngostroboskopické, a to zejména v případě nepravidelného kmitání hlasivek a u těžce chraptivých pacientů. Toto vyšetření by měli podstoupit lidé s chrapotem trvajícím déle než čtyři až šest týdnů.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Z (Ne, 4. 5. 2008 - 17:05)
Já jsem vloni tři měsíce nemohla mluvit, ale dostala jsem se z toho.
Důchodce (Po, 5. 5. 2008 - 00:05)
Z, tak to buď ráda. To já jsem od začátku roku 2002 začal trochu chraptět, postupně se to zhoršovalo, takže v dubnu už jsem měl hlas jako Armstrong a v květnu už mě kuchali. Takže brzo to bude už 6 let, co mám v krku slavíka a mluvit můžu jedině s pomocí elektrolaryngu.
Reklama