Reklama

Nejúčinnější sterilizace lékařských přístrojů

Současná medicína dokáže ke sterilizaci operačních nástrojů využívat "polární záři", přesněji nejnovější metodou je plazmová sterilizace. ČTK to sdělila Markéta Ostřížková z agentury AMI Communications.

Příčinou vzniku polární záře je Slunce, které vysílá směrem k Zemi proud částečně nabitých volných částic, kterému se říká plazma. Toto fyzikální "plazma" není totožné s biologickou plazmou. Tento ionizovaný plyn tvoří směs atomových jader a elektronů. Částice plazmatu se v atmosféře střetávají s molekulami vzduchu a při nárazech vzniká intenzivní světlo - polární záře.


Plazma je vodivé a silně reaguje na elektrická a magnetická pole. Pokud se nalézá v elektrickém poli, reaguje s jakoukoli částicí, s níž přijde do styku, a dokáže ji zcela rozbít. Těchto vlastností využívá nová technologie určená k ničení všech mikroorganismů, takzvaná plazmová sterilizace, která je zatím nejspolehlivější metodou sterilizace lékařských nástrojů a materiálů. Její výhodou je to, že sterilizace probíhá za nízké teploty 35 stupňů Celsia, a je tedy možné sterilizovat i materiály, které by zvýšená teplota zničila či poškodila. Další podstatnou výhodou je velmi krátká doba trvání takové sterilizace.


V prostoru komory sterilizačního přístroje lze plazma vyrobit uměle. Do komory je vstříknut roztok peroxidu vodíku, jehož molekuly se po průchodu plazmou rozbíjejí na volné radikály. Ty reagují se všemi molekulami živé hmoty. Výsledkem je zničení veškerých mikroorganismů a patogenů, které se nalézají v prostoru sterilizační komory.


Podle Marie Hartmanové z katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví se fyzikální sterilizace provádí vlhkým nebo suchým teplem a do této kategorie patří také radiační i plazmová sterilizace. Parní sterilizace vyžaduje teplotu 121 až 134 stupňů Celsia, horkovzdušná 160 až 180 stupňů Celsia.


Pro radiační sterilizaci, která se dělá jen ve specializovaných centrech, se využívá radioaktivní kobalt. Používá se pouze v průmyslové výrobě pro předměty na jedno použití.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama