Reklama

Mikrovlnná hypertemie při léčbě nádorů

O léčbě nádorových onemocnění pomocí mikrovlnné hypertermie v Praze ve dnech 14. až 16. června jednali odborníci z více než 150 zemi. Na mezinárodní konferenci ESHO 2007 (European for Hyperthermia Oncology), kterou v Betlémské kapli pořádala Fakulta elektrotechnická ČVUT ve spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, se zaměřili na sjednocení léčebných aspektů v zemích Evropské unie a USA a na přípravu společného evropského výzkumného projektu.

"Mikrovlnná hypertemie je doplňková metoda k základním léčebným modalitám, především k ozařování. Spočívá v zahřátí nádorové tkáně na teplotu v rozmezí 42 až 44 stupňů Celsia. Je to teplota, při které je možné zaznamenat přímý protinádorový účinek," řekl ČTK viceprezident konference Luboš Petruželka z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.


Podle jeho slov tato relativně nová metoda spočívá v přímém účinku na nádorovou buňku, ve zvýšení obranného mechanismu a v ovlivnění cévního zásobení. "Pokud se kombinuje s ozařováním, účinek obou metod se sčítá a navyšuje léčebný efekt," uvedl. Jde o léčbu využívanou zejména v případech, kdy chirurgické způsoby nejsou vhodné.


Program konference bude podle pořadatelů zaměřen na nové výzkumné výsledky při léčbě onkologických pacientů mikrovlnnou hypertermií, biologické studie účinku zvýšené teploty a elektromagnetických polí na nádorové buňky a na rozvoj technického vybavení pro účinnou léčbu mikrovlnnou hypertermií. Podle prezidenta konference Jana Vrby je cílem setkání odborníků z Evropské unie, USA, Ruska, Ukrajiny i Asie mimo jiné sjednocení názorů na správnou tepelnou dávku při léčbě mikrovlnnou terapií. "Zatím jsou rozdíly mezi názory v USA a v Evropě. Chceme najít optimální řešení," řekl ČTK.


Specialisté v České republice se podle jeho slov zabývají aplikací mikrovlnné termoterapie již více než 20 let. Zdůraznil, že čeští odborníci se významně podíleli na zdokonalení způsobu léčby.


Mikrovlnná hypertermie je indikována pouze u některých typů nádorů. "Může se aplikovat povrchově, nebo je to hloubková, tedy regionální hypertermie. Povrchově je to u nádorů, které jsou chirurgicky neřešitelné. U hlouběji uložených nádorů pak jde o nádory v oblasti dutiny břišní, u pokročilých nádorů děložního čípku, konečníku i u recidiv rakoviny prsu. Své místo má tato metoda v kombinaci s radioterapií a je možná i v kombinaci s chemoterapií," upřesnil Petruželka.


V České republice jsou podle něj s využitím této metody největší zkušenosti v Ústavu radiační onkologie pražské nemocnice na Bulovce. "Je tam přístroj vyvinutý ve spolupráci s ČVUT. Je určen pro povrchovou hypertermii do čtyř až pěti centimetrů," uvedl. Zkušenosti s aplikací jsou podle něj u stovek pacientů, zejména u pokročilých nebo vracejících se nádorů.


Alexandra Malachovská - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama