Reklama

Malá operace pomůže ženám od samovolného únku moči

S mimovolným únikem moči, který trápí asi polovinu žen nad padesát let věku, si už lékaři umí poměrně snadno poradit. Účinnou léčbu spočívající v podepření močové trubice speciální páskou zavedli například ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL), jejíž lékaři pomocí šetrné operace zbavili stovky žen nepříjemných problémů spojených s únikem moči.

 Přednosta porodnicko-gynekologické kliniky FNOL Radovan Pilka  novinářům řekl, že močová inkontinence postihuje až třetinu žen ve středním věku a zhruba polovinu žen ve vyšším věku. “Ženy, které trpí inkontinencí, o ní pochopitelně nerady mluví a snaží se únik moči a nepříjemný zápach maskovat pomocí vložek a dalších hygienických pomůcek. To ovšem není řešení potíží, které se navíc mohou zhoršovat. Vždy je třeba co nejdříve navštívit odborníka, který zjistí příčinu a navrhne nejlepší léčbu. Možností je dnes celá řada,“ uvedl.

    Jednou z moderních metod léčby ženské inkontinence je podepření močové trubice páskou. Těchto operací už olomoučtí lékaři provedli několik stovek. “Jde o malý chirurgický výkon, při kterém lékař pomocí přibližně centimetrového řezu umístí pod močovou trubici pásku, která vytvoří její trvalou oporu. Operace trvá asi patnáct minut a provádí se v celkové nebo i lokální anestezii,“ popsal zákrok přednosta. FNOL je zařazena do mezinárodní studie, která se zabývá tímto způsobem léčby inkontinence žen.

    Ročně na olomouckou kliniku přijde zhruba 400 pacientek, které mají potíže s udržením moči. “Naprostou většinu tvoří ženy po padesátce, nejsou ale výjimkou i třicetileté ženy. Některé případy vzniku inkontinence jsou spojovány s porodem, roli hrají dědičné faktory, ale i úrazy nebo nošení těžkých břemen, například těžkých tašek s nákupy,“ uvedl lékař David Neubert.

Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama