Reklama

Léčba podle standartů

Pacienti si budou moci kontrolovat, zda je léčí jejich lékař správně a zda dostávají tu nejkvalitnější péči. Umožní to zveřejnění standardů, neboli doporučených postupů péče. O projektu dnes informovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Pacienti se srozumitelnou formou dozvědí, na jakou péči mají při svém onemocnění nárok. Pro lékaře budou standardy závazné, pokud zákonodárci schválí a prezident podepíše reformní zákon o zdravotních službách. Do roku 2013 by Česko mělo mít několik stovek standardů.

"Výsledkem zavedení standardů bude zpřístupnění nejmodernější zdravotní péče založené na nejnovějších poznatcích a znalostech specialistů všem pacientům v Česku," řekla Filipiová novinářům. Zdůraznila, že vymezením standardu nebude omezen přístup pacientů k péči a nebude se ani snižovat dosavadní rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Standardy budou podle ministryně pro pacienty garancí kvality péče. Budou pro ně znamenat také jistotu, že pokud se budou cítit lékařem poškozeni, budou moci jednoznačně poukázat na odborné standardy a říci, že se lékař od nich odchýlil a poškodil je. "Dnes pacient tuto možnost nemá, obejde pět znalců v oboru medicíny a každý vydá jiné stanovisko. Standardy jsou i určitou jistotou pro pacienta, že se mu dostane nejkvalitnější péče, na kterou má nárok," dodala ministryně.

Potvrdila, že se chce co nejdříve sejít kvůli standardům s rebelujícím lidoveckým poslancem Ludvíkem Hovorkou. Podle ministryně šíří Hovorka "poplašnou zprávu, když tvrdí, že chce rychle zavést standardy a nadstandardy, tedy jen léčbu pro bohaté". Ministryně mu předá svůj plán tvorby národních standardů péče s vysvětlením, jak budou vznikat a kde budou zveřejněny. Hovorka trvá na tom, že standardy musejí být v zákoně.

Filipiová počítá s tím, že pacienti nově dostanou možnost připlatit si na nadstandard. Pokud například bude u léčení kýly standardem klasická "otevřená" operace, pacient, který bude chtít operaci laparoskopickou, si rozdíl v ceně doplatí. Nyní musí nadstandardní operaci platit celou, přiblížila náměstkyně ministryně Markéta Hellerová.

Reklama

Řekla, že nyní existuje řada standardů, neboli doporučených postupů, které vypracovaly odborné lékařské společnosti. Některé jsou staré pět let, pro některé nemoci existuje souběžně více doporučených postupů. Zdravotníci ani pacienti nevědí, kde najdou správný standard péče.

Jakmile budou standardy pro dané onemocnění vytvořeny, vyjdou ve věstníku ministerstva zdravotnictví. Zákon stanoví lékařům povinnost je dodržovat. Přesné znění standardů zákon ani vyhláška nezahrnou, protože by to lékařům neumožnilo, aby se v odůvodněných případech od standardů odchýlili. Standardy se budou každé dva roky obnovovat podle nejnovějších poznatků medicíny. S tvorbou standardů pomohou zahraniční odborníci, například světoznámá americká klinika Mayo.

Ministerstvo už loni ustanovilo Radu pro tvorbu standardů, jsou v ní zástupci lékařů i zdravotních pojišťoven. Rada zpracovala metodiku přípravy standardu a jeho definici. Nyní jsou hotové dva standardy - pro léčbu cévní mozkové příhody a zlomeniny krčku stehenní kosti. Do konce roku jich bude osm. Do roku 2013 už to má být několik stovek standardů.
Naďa Myslivcová - ČTK

 

Praha 24. března (ČTK) - Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) dnes představila projekt tvorby standardů zdravotní péče. Pacienti se z nich mají dozvědět, na jakou péči mají při daném onemocnění nárok. Pro lékaře budou standardy závazné, pokud zákonodárci schválí a prezident podepíše reformní zákon o zdravotních službách. Do roku 2013 by Česko mělo mít několik stovek standardů.
    
"Výsledkem zavedení standardů bude zpřístupnění nejmodernější zdravotní péče založené na nejnovějších poznatcích a znalostech specialistů všem pacientům v Česku," řekla Filipiová novinářům. Zdůraznila, že vymezením standardu nebude omezen přístup pacientů k péči a nebude se ani snižovat dosavadní rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
    
Náměstkyně Markéta Hellerová připomněla, že v současnosti existuje řada standardů, neboli doporučených postupů, které vypracovaly odborné lékařské společnosti. Některé jsou staré pět let, pro některé nemoci existuje souběžně více doporučených postupů. Zdravotníci ani pacienti nevědí, kde najdou správný standard péče.
    
Loni proto ministerstvo ustanovilo Radu pro tvorbu standardů, jsou v ní zástupci lékařů i zdravotních pojišťoven. Rada zpracovala metodiku přípravy standardu a jeho definici. Nyní jsou hotové dva standardy, do konce roku jich bude osm. Do roku 2013 už to má být několik stovek standardů. Lékaři se jimi budou muset řídit, jen v odůvodněných případech se od nich budou moci odchýlit. Pacienti, kteří budou mít pocit, že byli léčbou poškozeni, budou mít na co poukázat, když se budou chtít soudit.

Reklama

Komentáře

jana (Út, 7. 4. 2009 - 09:04)
"Pacienti se srozumitelnou formou dozvědí, na jakou péči mají při svém onemocnění nárok."

Jak se to dozvědí?
jana (Út, 7. 4. 2009 - 09:04)
"Přesné znění standardů zákon ani vyhláška nezahrnou, protože by to lékařům neumožnilo, aby se v odůvodněných případech od standardů odchýlili. "

Zase cestička k tomu, aby se mohlo rozhodnout hůře pro pacienta.
Jana (Út, 7. 4. 2009 - 09:04)
Celý život jsem nevyužívala lékaře. A když jsem konečně potřebovala opravdu "normální lékařské ošetření" při zlomenině nohy , tak jsem se setkala s lékařskou nedbalostí. Těžké zlomeniny ošetřené pouze sádrou. Dodnes mám trvalé následky a bolesti. Bohužel.
marie (Út, 7. 4. 2009 - 17:04)
no to už vidím, jak každý doktor bude nas... už předem z toho, jak ho bude laik kontrolovat. Pokud doktor uzná, že zrovna takhle a tímto bude léčit, pak nevím, jak s ním bude pacient v bolestech polemizovat. To doktor sdělí co a jak, pacient poběží někam porovnat, zda je to Ok, nebo na internet lovit rozumy a pak se vrátí a budou polemizovat o léčbě. Bravo!
iczep (Po, 27. 4. 2009 - 17:04)
Nevim jak muze radit nekdo, kdo do nazvu napise "Lecba podle standartu". To jako podle vlajek, treba podle prezidentske standarty? Ale to slovo se sklonuje jinak a ma jiny vyznam. Prezidenstskou standartu najdete treba tady jak vypada: http://pro.studenty.sweb.cz/obcanka/male/standarta.gif , ale podle te se asi neleci. Prosim - STANDARDU!!!
Návštěvník (Po, 27. 4. 2009 - 19:04)
Asi že k tomu standardu budeme chodit se standartou.
Ing. Antonín Cuc (St, 30. 12. 2009 - 00:12)
Pokoušel jsem se na MZ ČR a v několika ortopediích UK Praha zjistit nesoudním způsobem "Co znamená prvooperace TEP kyčle provedené lege artis", respektive, kde se dovím, zda mi může ortoped prorazit femur dříkem kosti, odejít od operace aniž by věděl, že mi špice dříku trčí 5 cm do stehenních tkání a primář provedl RTG snímek až za 3 dny - neprůkazně pro kontrolu uložení dříku ve femuru a po chybném prohlášení "operace se povedla" chyba bylo zjištěna až v jiné nemocnici a s fatálními důsledky zmrzačení pro zničení nervu ischiadicu, mezitím mi ovšem byla na 4 měsíce zničena ledvina kolapsem po chybném režimu transfuzí na JIP. Nikdo se nevyjádřil, žádný vnitřní předpis "o správné ortopedické praxi", žádná omluva, jen drzé konstatování Klaudiánovy nemocnice Ml.Boleslav - VŠE JE LEGE ARTIS! To je ten nový STANDARD ??? Nemám na léčení následků a zahájení soudu na odškodnění bude za 35 tisíc Kč soudního poplatku!
-- (St, 30. 12. 2009 - 05:12)
Musím jen opakovaně zkonstatovat,že vedle jiné neschopnosti,která se ,samozřejmě, také může u lékařů vyskytnout,protože tak jako dřív vystudovali někteří proto,že měli papínka v KSČ a nyní proto,že jim papínek "vystudování"zaplatil,je největším nedostatkem i kvalitních doktorů,jejich PATOLOGICKÁ ješitnost,která často zabraňuje dalšímu postupu v léčení.Chyby se může dopustit každý,protože lékař je JEN člověk a bylo by dobře,kdyby si to uvědomoval.Hodně chyb a omylů se dá včas napravit,jen je nutné si o sobě nemyslet,že jsem natolik výjimečný,že jsem neomylný a nepřipustit si jiný názor na věc,natož pacientův.
Reklama