Reklama

Kolagenové implatnáty pro záchranu kolenního kloubu

Unikátní operační metodu jako první v zemi provedli v dubnu lékaři v Brně. Kolagenové implantáty k záchraně kolenního kloubu se užívají v Rakousku, Německu či Itálii.

Dne 3. 6. 2014 voperoval ortoped a sportovní traumatolog František Picek  kolagenový implantát do kolena pacientovi v Oblastní nemocnici Kladno, aby se podpořil růst nové chrupavky.

Operace trvala přibližně tři čtvrtě hodiny a pacientem byl muž, který si při sportu způsobil defekt chrupavky. “Sleduji tuto metodu už tři roky v zahraničí a jsem přesvědčen, že přinese i českým pacientům s defekty chrupavky velkou šanci vrátit se k aktivnímu pohybu a ušetřit si řadu operací,“ řekl ČTK Picek.

Jako první v republice operovali touto metodou lékaři z brněnské SurGal Clinic. Pacientem byl sedmadvacetiletý Jan Šibřina z Brna, který hrál závodně fotbal a futsal, ale kvůli zranění musel přestat.

Biologický implantát na bázi kolagenu typu I má kruhovitý tvar ve 3D velikosti od jednoho do tří centimetrů. Jeho složení zaručuje znovuobnovení růstu kloubní chrupavky.

Reklama

Implantát podle Picka může pomoci lidem s defektem chrupavky. Obvykle se naruší při kontaktních sportech, jako jsou fotbal či hokej. Na větší či menší části kloubu je pak jen kost bez chrupavky. Pohyb je velmi bolestivý, návrat ke sportování prakticky nemožný.

Lékař upozornil, že operovat lze jen poměrně malé poškození, pacient také musí být relativně mladý, mezi 18 až 45 lety věku. Důležitou roli pro úspěch metody má i celkový stav a stabilita kloubu. “Není třeba se zákroku obávat. Trvá asi 45 minut a my implantát vložíme či doslova přilepíme na místo defektu. Za šest týdnů od operace se přihojí k pacientově chrupavce a za šest měsíců se kompletně přemění v chrupavku,“ vysvětlil.

Pacient podle Picka implantát ani nepocítí, materiál se velmi brzy přeměňuje na chrupavku. Lékař sestaví s pacientem pevný plán rehabilitace, aby se do roka mohl vrátit k aktivnímu životu. Hojení lze urychlit léčbu pomocí vlastní krve, která využívá velkých regeneračních schopností bílkovin krevní plazmy.

“Vytvořili jsme speciální programy předoperační i pooperační rehabilitace, díky nimž dosáhneme lepší kondice svalů a kloubní hybnosti. Cviky po operaci tak jsou pro pacienta snazší, naučí se také s předstihem správně používat berle, protože nácvik až po operaci může být bolestivý a stresující,“ shrnul Picek a dodal, že k zajištění optimálních podmínek pro hojení a regeneraci chrupavky musí pacient chodit o berlích několik týdnů.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Evža (Čt, 14. 1. 2016 - 09:01)
Proč to tak dlouho trvá,než se začne užívat v praxi.Kolik zbytečné bolesti,pooperačních komplikací,onezení pro bolest,ztráta pohyblivosti,omezení v zaměstnání,ztráta zaměstnání.
Reklama