Reklama

Kmenové buňky způsobily chlapci nádory mozku

Zoufalí rodiče třináctiletého chlapce se smrtelným onemocněním mozku se rozhodli, že se syna pokusí zachránit experimentální léčbou. Embryonální kmenové buňky ale vyvolaly nádorové bujení i v míše.

Malý Izraelec trpěl smrtelnou genetickou poruchou s krkolomným názvem ataxia telangiectasia, při níž degenerují některé oblasti v mozku. Od devíti let mu lékaři opakovaně aplikovali kmenové buňky ve snaze zachránit jeho život. Zdravotní stav se ale po čtyřech letech natolik zhoršil, že chlapec skončil na invalidním vozíku a trpěl nesnesitelnými bolestmi hlavy. Odborníci zjistili, že mozek i míchu napadly nezhoubné nádory způsobené kmenovými buňkami.

Podle zprávy publikované v odborném časopise PLoS Medicine se jedná o první případ nádoru, třebaže nezhoubného, který vznikl v důsledku aplikace kmenových buněk člověku.

"Buňky nejsou léky. Mohou se chovat velmi nevyzpytatelně a bude trvat ještě dlouho, než je dokážeme ovládat. Pacienti by měli být velmi opatrní," vzkazuje hochův ošetřující lékař John Gearhart všem, kteří do této léčby vkládají všechny své naděje.

Vědci se shodují na tom, že použití kmenových buněk k vytvoření nových tkání, které by nahradily poškozené nebo nemocné, je nadějí pro mnoho nevyléčitelně nemocných. Studie na lidech, které by osvětlily, jak udržet buněčný růst pod kontrolou, jsou ale zatím v plenkách.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Reklama