Reklama

Každý člověk může mít zdravé zuby

Za revoluční můžeme považovat to, co odhalili moderní molekulární biologové. O naše zuby pečujeme zcela chybně, nebo jinak řečeno, my i naši zubaři vycházíme z falešných představ.

Status quo v péči o zuby zní podle toho takto: Tvůj metabolismus uvízl na mělčině, zuby jsou proto plné kazů a tvůj chrup je postižen paradontózou.
Musíš si proto třikrát denně řádně čistit chrup, abys odstranil všechny cukerné bakterie. A zkažené zuby musí být odstraněny, aby mohly být nahrazeny novými.

Co by ale mělo být ve skutečnosti nahrazeno a odstraněno, je celý systém péče o chrup a lékařské ošetření. Když si pacient stěžuje na krvácení dásní, je jen zřídka poslán domů s odkazem, že by měl vykousat celý citron, a tím se zbavit potíží. Mnoho zubních lékařů myslí při každém novém pacientovi již na možný zisk z dlouhodobé léčby. Krvácení z dásní a také záněty mnohdy vyžadují úplně zbytečně komplikované ošetření chrupu.

Jsou předepisovány léky a nezřídka se ještě pátrá po různých neduzích podle mota: "Zde bují kaz již docela pěkně. Nejlépe, když uděláme rovnou kompletní ošetření novými korunkami a zuby."

Zbavíte se tak všech vašich problémů?

Co však váš chrup skutečně potřebuje, je přitom téměř vždy jenom vápník a vitamin C. Příroda předepsala chrupu enormně vysokou potřebu vápníku, neboť kousání vyžaduje sílu. Bez silného chrupu je každý živočišný druh určen k vyhynutí. Vitamin C je látkou, která vestavuje vápník do čelistí a zubu a kromě toho zvyšuje odolnost dásní na skousnutí a vůči tření. Bez vitaminu C je vápník v našem metabolismu zhodnocen jen z poloviny. Nebo jinak vyjádřeno:
Vyjdeme s vápníkem, který je přítomen v potravinách, jen tehdy, když přijmeme mnoho vitaminu C.

Pomoc při problémech s chrupem a dásněmi:

Krvácení z dásní odstraníte bezproblémově, když dvakrát denně vypijete šťávu jednoho citronu. Účinek se zesiluje až na pětinásobek, když citrony sníte. Když se zuby viklají, jsou ohroženy nebo postiženy kazy, když dásně měknou, jsou zanícené a hnisavé, měli byste dvakrát denně sníst nízkotučný sýr s jedním citronem.

Čím je člověk starší, tím více je ohrožen paradontózou. V našem imunitním systému se plíživě vytvářejí defekty na takzvaných neutrofilech, které vytvářejí větší část bílých krvinek. Nedostatek těchto pomocníků imunity působí především ničivě na periodontium, pojivovou tkáň krčků zubů. Vysoké dávky vitaminu C rychle vyzbrojí neutrofily, během 20 až 40 minut. U silně postižených zubů nebo dásní nepostačí samozřejmě přívod ve formě ovoce na počátku léčby. Příčinou je, že zubní problémy jsou již známkami pokročilého nedostatku vitaminu C v celém těle. Ze všeho nejdříve musí být vytvořen solidní stav vitaminu C v metabolismu. Moderní zubní fyziologové radí v průběhu dne přijmout rozděleně ve čtyřech dávkách jeden gram kyseliny askorbové (vitamin C). Zlepšení se dostaví již příští noc.

Absolutní nezbytností pro všechny, kteří chtějí mít krásné, zdravé zuby bez pomoci zubního lékaře, je úplné zřeknutí se rychle rozpustných cukrů, jako nudlí, loupané rýže, cukru, všech sladkostí a vůbec všeho, co chutná sladce. Kdo jí mnoho ovoce, zeleniny a salátu, smí nebo by dokonce měl klidně sníst něco málo bílého chleba, například pár plátků bagety k sýru nebo šunce. Je to snadnější a rozumnější než nadýmat tlusté střevo jen celozrnným chlebem. Také požívání většího množství normálního černého chleba je nezdravé, může dokonce zubům škodit. Přídavek jednoduchých cukrů mocně hýčká miliardy bakterií v ústech, které jsou příčinou vzniku zubního kazu. Bez cukru se v ústech štěpí bakterie vlivem imunitních látek ve slinách. Každý citron, který sníme, usmrtí v oblasti zubů 300 milionů bakterií. Zvýšená spotřeba jednoduchých cukrů umožňuje vznik chaosu ve střevu kvašením natrávených zbytků potravin. Aby se zde opět vytvořil pořádek, jsou spotřebovány imunitní látky a živiny, které někde nezbytně chybějí - například v chrupu.

Ještě jeden důležitý tip: Kdo jí denně mnoho sýra, měl by současně přijímat dostatek fosforu, protože látky tvořící zuby a kosti musí být dodávány ve správném poměru. Všechny potraviny bohaté na bílkoviny jsou také bohaté na fosfor, například ryby, maso, drůbež, vejce, celozrnné produkty, semena a ořechy.

zdroj: Klaus Oberbeil - Fit s vitaminy

Reklama
Reklama

Komentáře

Jitka (St, 14. 6. 2006 - 13:06)
Nikdy jsem si nemyslela, jaký dopad bude mít těhotenství a především kojení na moje dásně a chrup. I přes vysoké dávky vápníku (asi 1500-1800mg/den), které příjmám v potravě, samozřejmě s vitamínem D a na vitamín C také nezapomínám, mám neustálé problémy s dásněmi a dokonce se mi objevily kazy (do této doby jsem s nimi "zkušenosti" neměla). Jediné vysvobození vidím v ukončení kojení, což však nemohu udělat, kvůli alergii mého syna na kravské mléko...tak mi asi nezbývá nic jiného, než tiše trpět...ale věřím, že se dočkám "vysvobození"...
Gypsi (Pá, 16. 6. 2006 - 15:06)
Jitko, svým příspěvkem vylučuješ logiku nadpisu fóra "Každý člověk může mít zdravé zuby - komentáře", které jsi založila. Ptám se tě, proč je tedy nemáš zdravé?
Sabinka (Pá, 16. 6. 2006 - 22:06)
Jasne, i ten, co ma paradentozu."-) Myslim si, ze hodne zalezi na genech. A samozrejme na peci, na pripravku..atd.
JItka (Po, 19. 6. 2006 - 17:06)
Milý Gypsi, ty jistě máš zdravý chrup; proč jinak bys četl tyhle stránky, že? Snad aby ses přesvědčil o správnosti péče o chrup? Pokud jsi správně četl, tak výše uvedený článek obsahuje návod jak si zdravé zuby udržet, popřípadě upravit péči o ně při některých problémech. Já jsem se jen chtěla zmínit o tom, že i když (jak radí výše) se člověk o chrup stará s maximální péčí a příjmá dostatek minerálů i vitamínů (opět viz výše), tak to zřejmě nestačí...bohužel vývoj plodu a následné kojení může mít dopad na chrup přes veškeré možné úsilí, ale to ty asi nikdy nepoznáš,že, Gypsi.
míla (Po, 14. 1. 2008 - 00:01)
stav chrupu je především genetická záležitost,samozřejmě je nutno o zuby pečovat prav,hygiena ale současná stomatologie to je komerce.znám 70 ti letého muže,který se svých chrupem výrazně nezabýval a má krásné a zdravé zuby.
Návštěvník (Čt, 31. 1. 2008 - 12:01)
Stav chrupu rozhodně není genetická záležitost!!!Nedědíš problém zubů, ale špatné stravovací návyky.
Barbína (Čt, 31. 1. 2008 - 12:01)
Hodně se dědí, i se dá dnes hodně zachránit. Péčí, ne změnou stravy.
Je nutno navštěvovat pravidelně zubaře i parodontologa nebo zubní hygienistku a hlavně denně se o zuby pečlivě starat.

mílo, taky vím asi o 2 lidech s vlastním chrupem ve vysokém věku, co o něj téměř nepečovali. Ale to je naprostá vyjímka.
Péčí se dá hodně zachránit, není to komerce, ale musí se začít včas a pravidelně. Zázraky nejsou možné nikde.:)
Kapr (St, 30. 4. 2008 - 22:04)
Není co řešit,je to genet.zaležitost,jak uvedeno u lidí vyššího věku! Byl jsem u zub.víc jak doma a výsledek 0.Rodiče totéž!A spoluprac.kterému tehdy bylo 19r.doslova plival zuby a měl přítelk.zubní instrument.:-(
vilda (Pá, 22. 8. 2008 - 20:08)
Tak nevím kdo synům (31 a 26 let) předal tak kvalitní geny. Otec i matka (53, 52 let) chrup naprosto zničený a kluci nemají jediný kaz.
Didi (So, 22. 11. 2008 - 02:11)
Ja nevim, ale moje kamaradka z koleje si zuby necisti a nikdy necistila a nema jediny kaz, ja jsem vegetarian, stravuji se zdrave, zuby si cistim peclive (spravnou technikou,vcetne,mezizubnich prostor) navstevuji pravidelne zubare a presto mam zuby proplombovane skrz na skrz. Muj bratr o zuby prilis nedba a ma jen par plomb. Neverim, ze kazdy muze mit zdrave zuby, je to nesmysl, nekdo ma proste od prirody sklony ke kazivosti a jiny ne.
Návštěvník (So, 22. 11. 2008 - 05:11)
Zuby jsou jedny z nejkřiklavějších nespravedlností na světě. Vidím to kolem sebe od narození.
Ondra (Po, 5. 1. 2009 - 14:01)
ad Didi: Z tvého příspěvku mám pocit, že to možná trochu moc přeháníš, že jsi příliš puntičkářský v tom, jak všechno děláš. Jistě zuby souvisí i s jinými věcmi než je vápník a vit.C, ale já věřím tomu, že ať už máš od přírody nebo geneticky dáno cokoliv, vždycky tu exituje způsob, jak mít zdravé a krásné zuby. :)
ja a vitamin c (Čt, 27. 5. 2010 - 10:05)
proč citron? vždyť kyselé zelí nebo rybíz má mnohem víc vitaminu c než citron, je celá řada potravin, které obsahují víc vitaminu c než citron, ten je až na 7. nebo kolikatem místě o.O a navíc z toho máte rozleptanou zubní sklovinu
Petra (Čt, 4. 8. 2011 - 14:08)
Kvalita našeho chrupu je z velké části genetická záležitost. Někdo má prostě sklon ke kazivosti, jiný, naštěstí, ne. Já si o zuby důkladně pečuji. Téměř po každém jídle si zuby čistím doporučenou technikou dentisty, mezizubní kartáčky různých velikostí jsou mými věrnými přáteli, žvýkačky mám pořád po ruce, vedu zdravý životní styl a díky mé přepečlivé matce jím jen zdravé hodnotné jídlo. Pokud sním něco sladkýho, hned si vyčistím zuby. No a stejně mám nové a nové kazy. Moje známá, která si čistila zuby maximálně večer a dál nic, nemá ani jeden. Kde je ta spravedlnost? Kéž by byl chrup ze železa :-D
Karla (St, 8. 4. 2015 - 10:04)
Ač jsem se v těhotenství snažila jíst co nejzdravěji, dodržovala rady lékařů(což se ovšem občas vylučovalo), přišla jsem s prvním dítětem o dva zuby a druhým o jeden. Tak jsem se rozhodla dohnat to raději hotovými preparáty, momentálně beru Proenzi Lady CalciCube a zuby zatím dělají dobrotu :)
Věra (Čt, 16. 4. 2015 - 11:04)
Ač jsem se v těhotenství...Na Lady Calci Cube jsem ted četla článek, chystám se ho vyzkoušet taky.
Jana (Čt, 12. 12. 2019 - 13:12)
Existují vitamíny, které podporují zdravé zuby? moje dcera, která má 14 let má opravdu strašné zuby, které má furt zkažené.
Lucie (Po, 16. 12. 2019 - 18:12)
Určitě na zdravé zuby, a také kosti je vitamín D, určitě ale pokud máte pocit, že by měla nedostatek je nejlepší vždy řešit u doktorky, ale vitamínem nemůžete nic pokazit, také pro celu rodinu kupuji vitamíny, a vitamín D v kapslích, které jsou ale až pro děti od 12 let.
Jana (Út, 17. 12. 2019 - 18:12)
Mohla bych se zeptat, jaký přesně tedy kupujete? a kolik stojí jedna tobolka? bere se jedna denně?
Lucie (St, 18. 12. 2019 - 18:12)
Kupujeme v lékárně vitamín D v tobolkách Vigantolvit, které si dáváme vždy při jídle nebo těsně po jídle. Jedna vychází kolem 3 korun.
Alice (Pá, 3. 1. 2020 - 15:01)
Pomohla Vám někomu zubařka s vybělením zubů? Jakým způsobem se dají bělit zuby prosím?
Jitka (Ne, 5. 1. 2020 - 18:01)
Já jsem se na to před rokem ptala u své zubařky, a ta mi doporučila bělící zubní pastu, která mi dokáže zuby pěkně vybělit, a nemusím kvůli tomu nikam speciálně chodit, a platit za to velké peníze.
Alice (Út, 7. 1. 2020 - 15:01)
Mohla bych se tedy zeptat, jakou bělící zubní pastu Vám zubařka doporučila?
Jitka (Pá, 10. 1. 2020 - 13:01)
Ano doporučila mi zubní pastu od whiteglo .czm jednou jsem si ji objednávala přes alzu, a potom přes lékárnu pilulka, ale na stránkách najdete i podrobnější seznam prodejců. Už po 14 dnech užívání jsem zaznamenala změnu k lepšímu.
Reklama