Reklama

Jak vám může pomoci optometrista?

Rozhovor s optometristou Mgr. Petrem Veselým, DiS., z Refrakčního centra a oddělení ambulantní chirurgie Kliniky nemocí očních a optometrie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Jaké vzdělání musí mít optometrista?

Odpověď: Optometrista je registrovaný nelékařský zdravotnický pracovník. Aby mohl získat registraci a své povolání řádně vykonávat, musí získat vzdělání v akreditovaném bakalářském vysokoškolském studiu v oboru optometrie.

Může mi optometrista vysvětlit vše kolem kontaktních čoček nebo musím k očnímu lékaři?

Odpověď: Optometrista je vysokoškolsky vzdělaný odborník, který je specialistou v oblasti korekce refrakčních vad. Optometrista je kompetentní osoba, která Vám může poskytnout všechny potřebné informace, které potřebujete znát proto, abyste mohli bez rizika používat kontaktní čočky.

Reklama

Může mi optometrista vyšetřit zrak a předepsat vhodné dioptrické brýle nebo musím k očnímu lékaři?

Odpověď: Kompetence optometristy vychází ze zákona o nelékařských zdravotnických pracovnících (96/2004Sb.) a z vyhlášky č. 424 z roku 2004, kterou se stanoví činnost zdravotnických pracovníků. K jeho kompetencím patří i předpis vhodné korekční brýlové pomůcky.  

Kde můžu optometristu navštívit?

Odpověď: Optometristy, kteří se zabývají předpisem korekčních pomůcek, můžete navštívit v běžných optikách, v optikách v nákupních centrech nebo ve státních a soukromých očních klinikách.

Vyšetření u optometristy hradí pojišťovna nebo si musím platit sám? V případě, že musím platit sám, v jakých cenových relacích se vyšetření pohybuje?

Odpověď: Vyšetření u optometristy není hrazeno z veřejného zdravotního systému. Cena za vyšetření se obvykle pohybuje od 300 do 600 Kč.

Jak probíhá vyšetření u optometristy?

Odpověď: Vyšetření začíná anamnézou. Optometrista zjistí, co klienta/pacienta přivádí a provede základní vyšetření. Při podezření na přítomnost oční patologie odesílá klienta/pacienta za oftalmologem. Při normálním očním nálezu následuje objektivní a subjektivní vyšetření refrakčního stavu oka. Na závěr optometrista doporučí a předepíše vhodnou korekční pomůcku.

Můžu navštívit optometristu i s dítětem nebo je vyšetření určeno jen dospělým?

Odpověď: Optometrista bez odborného dohledu vyšetřuje pouze osoby starší 15 let. Ve spolupráci s oftalmologem se specializovanou působností v oboru oftalmologie optometrista vyšetřuje i osoby mladší 15 let.

Na preventivní prohlídku musím k očnímu lékaři nebo mě preventivně může vyšetřit i optometrista?

Odpověď: V současné době není stanoveno pevné schéma očních preventivních prohlídek. Preventivní prohlídku Vám může udělat pouze oftalmolog.

Jak často bych měl absolvovat preventivní prohlídky?

Odpověď: Pokud je klient/pacient bez subjektivních i objektivních potíží, preventivní prohlídku se doporučuje absolvovat při předpisu první korekce na čtení, tj. přibližně ve věku 35 až 40 let.

Má optometrista přehled o aktuálních trendech? Poradí mi, co se nosí?

Odpověď: Základní přehled o oborových trendech získávají optometristé již při svém studiu na vysoké škole. Také v rámci programu celoživotního vzdělávání prochází optometristé kontinuálně celou řadou vzdělávacích akcí, při kterých získávají mnoho aktuálních informací z oboru. Optometrista je tedy schopen poradit Vám, co je právě „in“ v oblasti korekce Vaší refrakční vady.  

Reklama

Komentáře

Petr (Pá, 21. 12. 2012 - 11:12)
mozna by se nekomu mohl hodit na toto tema i porad od Ceske televize Diagnoza - http://www.vasecocky.cz/blog/diagnoza-ct-kontaktni-cocky.html
Reklama