Reklama

Jak se do našeho organismu může dostat rtuť?

Pokud se rtuť dostane do našeho organismu, může se ukládat v pojivové tkáni, ledvinách, játrech, slezině, střevní stěně, hormonálních žlázách či nervovém systému. Projevy takovéto chronické otravy bývají často nespecifické - od studených končetin, vypadávání vlasů, přes zažívací poruchy, různé neurologické a psychické potíže až po závažné stavy jako např. chudokrevnost, léčbě odporující chronická candidóza, revmatické choroby či onemocnění ledvin. Jak se tedy do našeho těla rtuť dostává?

1) z pitné vody

2) z výživy, např. z ryb, mořských živočichů a ostatních potravin, které byly ošetřeny postřiky s obsahem rtuti

3) ze zubních výplní - amalgámu ( v bývalém Sovětském Svazu, Japonsku a Švédsku bylo používání amalgámu z tohoto důvodu zakázáno, v Německu je omezeno používání amalgámu u těhotných žen, žen v produktivním věku a u dětí.)

4) ze vzduchu

5) z očkovacích látek, léků (např. proti vysokému krevnímu tlaku) a dokonce i z bylinek od neklvalitních zdrojů

6) z rozbitého teploměru


Rtuť se dostává do organismu dýchacími cestami, zažívacím ústrojím či přes kůži.

Problém se rtutí spočívá v tom, že jsme po mnoha let či desetiletí zatěžování malými dávkami rtuti a když se u nás objeví různé zdravotní potíže, málo kdo to dává do souvislosti s možným zatížením organismu rtutí či jinými těžkými kovy.

V článku Co může v našem těle způsobovat rtuť
naleznete seznam zdravotních potíží, které mohou souviset s chronickou otravou rtutí.

Dále připravujeme článek o pročištění organismu od rtuti, popř. dalších těžkých kovů.

Autor: mk

Reklama
Reklama

Komentáře

Petra (So, 5. 10. 2002 - 15:10)
Zatim jeste nikdo neodpovedel, ale pokud by se nejaky odbornik nasel, predem dekuji. Pripadne zajemce chci informovat na dva clanky, ktere jsem k teto problematice nasla na www.pramenyzdravi.cz pod odkazem Nemoci. Dva podrobne clanky od MUDr. Rudolfa Zemka: Amalgámové plomby a nase zdravi I, II. Vcetne diagnostiky a postoju oficialni a alternativni mediciny. Petra
CYR (St, 2. 10. 2002 - 08:10)
Mnoho lidí po přečtení článku se určitě domnívá, že jejich organismus obsahuje zvýšené množství rtuti. Většinu citovaných zdravotních poruch má asi hodně lidí. Zajímalo by mě, jak postupovat, když si člověk myslí, že je "otrávený" rtutí. Praktičtí lékaři asi příliš zkušeností, jak postupovat při diagnostice výskytu rtuti v organismu, nemají.
Moje zuby obsahují odhadem 770 mm krychlových amalgamu, další rtuť se do těla dostává požitím vody a potravin. Takže si myslím, že rtuť ovlivňuje moje zdraví.
Děkuji za případné komentáře a zkušenosti.
Doktorka (Ne, 6. 10. 2002 - 22:10)
Článek shrnující zkušenosti Dr. Klinghardta - odborníka na problematiku těžkých kovů se připravuje. Vyjde během čtrnácti dnů.
Petra (Čt, 26. 9. 2002 - 23:09)
Velmi by me zajimal clanek o diagnostikovani rtuti a o procisteni organismu. Mam intenzivni priznaky, ktere jsou popisovany v clanku "Co muze zpusobovat rtut v organismu",vcetne jiz tri roky trvajiciho vypadu vlasu atd. Bolesti hlavy, lekavost /znacne me to jako priznak prekvapilo/, studene koncetiny, psychicke obtize a problemy se zrakem /neostre videni za denniho svetla, za sera je to lepsi/ atd. V krvi, na alergologii ani imunologii nic nenalezeno; v tomto smeru na klasickou medicinu jiz moc nespoleham. Stanovit diagnozu chronicky "vypad vlasu" /dermatolog/ si umim sama. Informace o rtuti me opravdu prekvapila, jelikoz by tak byl nalezen zdroj mych problemu, se ktrym by se pak dalo pracovat na jejich odstraneni. Za pripadne informace od odbornika ci do teto problematiky zasvecenych dekuji.
renata (Po, 21. 2. 2005 - 14:02)
Prosím vás o odpověď. Po přečtení vašeho článku, jsem se rozhodla, že se s mým problémem obrátím na Vás.
Je nějaké riziko, otravy rtutí, po rozbití teploměru, po přímém kožním ontaktu se rtutí,Děkuji za odpověď.
Šárka (So, 25. 3. 2006 - 22:03)
Pracuji jako zubní asistentka a zajímalo by mě,zda se rtut muze do tela dostat díky styku s ní
Šárka (So, 25. 3. 2006 - 22:03)
Pracuji jako zubní asistentka a zajímalo by mě,zda se rtut muze do tela dostat díky styku s ní
Karel Malík (Po, 1. 5. 2006 - 15:05)
V mých 16-ti létech jsem jako učeň musel rozebírat velké rtuťové usměrňovače a vybírat z nich litry rtuťi. Zde jsem se ve svých 55-ti létech dozvěděl, že jsem měl a mám řadu příznaků možných z otravy a uložení rtuti v mém těle. Lze nějak zjistit, že příčinou těchto příznaků je právě rtuť? Mohu se obrátit na své lékaře s žádostí o zjištění rtuti v organismu?
Honza (Po, 1. 5. 2006 - 17:05)
Karle,
rtut se dá zjistit z prvkové analýzy vlasů.Stejně další toxiny jako je hliník, olovo, kadmium a arsen.také test na homocystein zřejmě Ti ukáže hladinu okolo 18-20 mikromolu na litr krve. Je nutná detoxikace, která se může provádět různým způsobem s různou efektivitou. Je to také obbvykle i otázka peněženky. Míváme o tom přednášky v Klubech zdraví s doktory. Chceš-li více tak se ozvi
janbocek"mail.tele2.cz
Honza (Po, 1. 5. 2006 - 17:05)
Šárko,
určitě máš možnost si nechat udělat test na homocystein Hcy. To může něco napovědět.Mnoha lidem jsme nechali dělat také prvkovou analýzu vlasů.to v těch případech, kdy nechtěli přijmout myšlenku, že hladina toxinů je v jejich organizmu veliká.Stejně jako nedostatek hořčíků, tak i množství rtuti z krve a moče se nedají zjistit.Dobrý biochemický test ukaže hladinu toxinů a hodnoty prvků a spočítá také poměry jednotlivých prvků. Pak očista a hlavně mineralizace organizmu je snažší, protože je to na papíře.
Návštěvník (Pá, 30. 6. 2006 - 08:06)
Rtut se podlevseho nachazi i v ockovaci latce Triviac a jinych zivych vakcinach na leceni zaskrtu,spalnicek a podle vseho to vede k autismu. V CR je to zamlcovano. Rada vyspelych statu od podavani techto vakcin ustoupila. Jen v CR chybi vule a hlavne penize,ktere ale absurdne musi byt pote na vynalozeny na autisticka centra,specialisty,asistenty,doktory atd.)
LENKA J. (Čt, 17. 8. 2006 - 17:08)
6 let jsem pracovala jako zubní asistentka,tudiž denně ve styku s rtutí.výplně jsme vyráběli bez přístroje-ručně bez rukavic.Pokud jsem zaprostovala,slyšela jsem pouze-dej si panáka,to dostasne rtuť z těla.Mám otce,který má 15 let parkinsona a vím o děd.dispozicích k této chorobě,kterou může rtuť podpořit.Chtěla bych vědět,kde se mohu dát vyšetřit a případně,jak dostat rtuť z těla.Jsem ze Dvora Králové.Lenka
Radek (Čt, 17. 8. 2006 - 19:08)
Rtut se so dela taky muze dostat z jidla, napr. z ryb. Pokud jde o priznaky, tak ty si myslime ze mame, kdykoliv cteme neco o nemocech.
Tomáš (Po, 21. 8. 2006 - 18:08)
http://zdravi.doktorka.cz/jak-dostat-rtut-tela/
lenka (Pá, 15. 9. 2006 - 22:09)
Zrovna jsme zjitila, že se mi rozbil teploměr a rtut zmizela(zřejmě vypařila),teploměr byl v krabici s léky.Koukala jsem se na internet a nemohu najít žádnou odpoved na mojí otázku a to: Je dávka rtuti v teploměru člověku škodlivá (zřejmě jsem ji vdechovala)???? A mám léky, které byly v blízkosti rozbitého teploměru odevzdat do lékárny a nepoužívat??? Děkuji za odpoved.
house (Ne, 17. 9. 2006 - 17:09)
Lenko, než ti odpovím na tvé otázky, zeptám se zda si jseš na 100% jistá, že se všechna rtuť se již vypařila - obsah rtuti z teploměru se může odpařovat i 2 roky. Není možné, že je ještě někde zakutálená v krabici nebo na podlaze pod krabicí - velmi malé lesklé kuličky velké třeba i jen několik desetin milimetru. house
Eva (Po, 8. 1. 2007 - 13:01)
Dobry den, potrebovala bych poradit. Pred nekolika dny jsem rozbila teplomer a rtut jsem z koberce vysala vysavacem. Obavam se ale, jestli jsem ji zlikvidovala dostatecne nebo zda se mi ted v pokoji vyparuji nebezpecne vypary. Da se jeste neco delat? Poradi nekdo? Diky
Marcela (Čt, 5. 4. 2007 - 15:04)
Dobrý den!Podle příspěvků jsem postřehla,že nejsem jediná,které se rozbil teploměr.Tedy rozbila ho moje 5 letá dcera a zatajila mi to.Přišla jsem na to náhodou.Bylo to i na koberci,tak jsem ho raději zlikvidovala.Opatrně.Viditelné kuličky jsem nabírala na lžičku a vše pak vyhodila,dodře zebalené.Mám strach,jelikož mám malé děti a sama jsem se jedné kuličky dotkla.Hned jsem si ruku omyla.Poraďte mi prosím.děkuji za odpověď
ita (Pá, 6. 4. 2007 - 13:04)
Myslim, ze sa az tak strachovat nemusite. V detstve sme dost rozbili teplomerov a nikdy sa nic nestalo. Urobili ste predsa najnutnejsie opatrenia. Horsie je ak niekto ma zvysenu ortut v sebe a pritom si to vytvoril sam. Svojim zivotom, myslenim, chovanim, nazormi vytvara clovek jed.
vašek (Čt, 19. 4. 2007 - 13:04)
jsem úplně nenormální rozkousl jsem teploměr a něco z něho asi také spolknul nevím co se mi může stát
Janina (Pá, 8. 2. 2008 - 21:02)
To by mně taky zajímalo. Jako malá jsem rozbila rtuťový teploměr a přišlo mi jako zábava honit utíkající kuličky po koberci. Sahnout se mi na ně ale nepodařilo, tak nevím, zda je možné s tím ve skutečnosti mít nějaký kontakt??? Leda že by rtuť byla těkavá a bylo to tím pádem i ve vzduchu??? Neznám její vlastnosti a ani jsem to nikdy nezjišťovala. Pravda ovšem je, že krátce potom jsem dostala zánět jater a slinivky, byla to síla, a pak už se to se mnou táhlo, celý život jsem zdechlá a ty příznaky by se na mně taky hodily. Jenže na druhou stranu, na koho se dnes nehodí???
Jitka (So, 23. 2. 2008 - 23:02)
Před několika málo lety syn rozbil v pokoji rtuťový teploměr, tenkrát jsme posbírali kuličky rtuti, které jsme viděli,nevěděli jsme o nebezpečí z výparů, to jsem se dočetla až teď, tenkrát jsem jen věděla,že je jedovatá pokud ji někdo spolkne.Co s tím teď po letech? Může nám to nějak ublížit? A může to na dětech zanechat případné následky? Zatím jsem nezaregistrovala žádné vážné onemocnění, ale po přečtení článků mám strach. Díky za odpověď.
Magda (Ne, 12. 10. 2008 - 22:10)
Můj syn olízl kapičku rtuti,je ohrožen?
Štěpán (Po, 22. 12. 2008 - 17:12)
Milá Magdo,
požití rturi jako tekutiny je v porovnání s inhalací méně jedovaté. V trávicím traktu dochází k absorbci ca 20% pojmutého kovu. Případná pozdější chronická onemocnění je možné dávat do souvislosti s olíznutou kapičkou. Nejen rtuť, ale i další těžké kovy mění biochemické prostředí uvnitř organismu - bakterie a viry mají snažší možnost se rozmnožovat. Hlavním příznakem je nedostatek kyslíku a živin v buňkách. Výborným přírodním detoxikačním prostředkem jsou řasy Chlorella Pyrenoidosa nebo Vulgaris, vhodný druh a adekvátní dávka by měla být vytestována. Pokud se kov dostal chemickou cestou do nervového systému (metyl rtuti - v plynném stavu je to až 90% absorbce) provádí se detoxikace v kombinaci s tinkturou koriandru setého nebo divokého česneku. Důležitý je i přísun nenasycených mastných kyselin Omega 3.
Diagnostiká metoda Dr. Dietricha Klinghardta je pravděpodobně nejúčinnější a je aplikovatelná i u malých dětí. Pokud chvíli vydrží ležet, aby bylo možné provést test. Hodně štěstí.
Chemik (Po, 22. 12. 2008 - 19:12)
Štěpáne, nevím z jakého zdroje čerpáte svoje chytrosti, ale tvrdit že těžké kovy podporují rozmnožování bakterií a virů je nehorázný nesmysl. Těžké kovy se používají k POTLAČENÍ růstu těchto mikroorganismů (např. měď k impregnaci dřeva na krovy, soli rtuti v minulosti na ochranu železničních pražců atd., stříbro pro desinfekci vody). Z jedné kapky rtuti se nestane vůbec nic.
Štěpán (Čt, 25. 12. 2008 - 21:12)
Vážený pane Chemiku,
děkuji za konstruktivní připomínku. Primární účinky těžkých kovů jsou mi známy. Jen doufám, že tyto vlastnosti rtuti a dalších těžkých kovů nejsou již v moderní medicíně aplikovány.
Synovi paní Magdy se s největší pravděpodobností nic nestane. Omlouvám se pokud jsem způsobil jakékoliv znejištění!
Prameny pro informace uvedené výše jsou z knihy Dr. Joachima Muttera "Amalgam - Rissiko für die Menschheit"
a přednášky Dr. Dietrich Klinghardta ze které je následující ukázka:

V případě rtuti je terapeutické dilema naprosto jasné: rtuť může být použita při léčbě infekčních onemocněních, způsobuje však sama - podobně jako chemoterapie - jiný druh nemoci, která může pacienta usmrtit. To samé platí pro většinu kovů: menší dávky mohou krátkodobě dosáhnout určitého terapeutického, život udržujícího efektu, ale mohou zároveň vyvolat nové vlastní onemocnění. Většina kovů se vyznačuje velmi omezenými léčebnými možnostmi, přičemž jejich neurotoxický, v některých případech karcinogenní účinek, převýší jeho léčebné účinky.

Toxické kovy mohou být fungicidy, baktericidy, ale i virocidy, avšak mnoho vetřelců má tu vlastnost, přizpůsobit se postupem času prostředí vytvořenému toxickými kovy. Nejen tento proces uvádí vědce v úžas, ale i schopnost buněk vyšších organismů, jako je tomu např. u buněk lidského organismu, se přizpůsobit.

Situace tedy vypadá dlouhodobě jinak: buňky lidského těla jsou poškozovány toxickými kovy, do nichž zároveň vnikají mikroorganismy, kterým toto prostředí prospívá. Ludwigovy, Vollovy a výzkumy mnoha jiných německých vědců, dále pak výzkumy Omurovy a mé vlastní v USA ukázaly, že mikroorganismy okupují převážně taková místa v těle, která se vyznačují nejvyšší koncentrací toxických kovů. Buňky imunitního systému jsou v těchto oblastech oslabené a mikroorganismy se dále nerušeně rozmnožují. Zuby, čelisti, Peyerovy plaky - lymfatická tkáň ve střevní stěně, vazivu a autonomní ganglie jsou obvyklá místa, kde se kovy ukládají - kde se mikroorganismy úspěšně rozmnožují. Kromě toho se tato místa vyznačují zúžením cév, a jsou proto nedostatečně zásobena krví, živinami a kyslíkem, což dále prospívá růstu anaerobních zárodků, plísní a virů.
Zdroj: Dietrich Klinghardt, MD, Ph.D., Seattle, Washington, USA - Z "Hier & Jetzt" č. 2/2000 časopis Institutu neurobiologie podle Dr. Klinghardta

Další informace naleznete také na webu www.ink.ag
krista (Po, 2. 2. 2009 - 21:02)
dobry večer asi pred pul hodinou rozbila ma dcera teploměr ma teprve rok a pul a první co mě napadlo tak jsem vysala a pak vytrela a tedka vetram ale sacek jsem dala ven na chodbu a teploměr do sačku a taky jsem ho dala ven na chodbu mam strach aby se me dceři neo nestalo vzala jsem ten teploměr do ruk musela jsem jednat rychle at se toho nedotkne ma dcera ale poradně jsem si umyla ruce myslíte že to stačí mam z to celkem strach díky za radu
Marek (Po, 2. 2. 2009 - 21:02)
je mozne, ze se nejaka rtut do organismus dostala, proto bych doporucil uzivani chlorelly, ktera rtut odstranuje z tela. u takhle maleho ditete ve forme prasku, jenz se muze pridavat do jidel- http://www.001shop.cz/CHLORELLA-POWDER
Návštěvník (Út, 3. 2. 2009 - 12:02)
Děkujeme dealerovi Markovi za reklamu na jeho zboží.
kammka (Út, 10. 2. 2009 - 16:02)
dnes ráno jsem nechala dceru 16měs napospas obrázkovým knížkám a ještě jsem se natáhla, asi chřipka nebo co. pak jsem našla rozbitou rychloěžku, vypadala jako by jí malá ukousla špičku. jsem zdravotní sestra, teploměrů jsem už pár rozbila, tak jsem hned hledala kuličky.našla jsem je až odpoledne při vysávání, byly zašlapané do koberce a zapadané v beraní kožešině...uf, ulevilo se mi, akorát těch střípků jsem našla trochu málo :-( Kristo, buď v klidu, v práci každou chvíli nějaký pacient nebo sestra rozbijí "teplouš", kdyby to bylo tak nebezpečné, asi by se už vůbec nepoužívaly, ne??
Marie (Pá, 27. 2. 2009 - 21:02)
PROSIM pomoc, pred hodinou jsem zjistila ze mam u postele na koberci kapicky rtuti z rozbiteho teplomeru. Hned jsem tedy kapicky uklidila, misto pak posipala alespon rozdrcenymi zinkovymi tabletami,proste prvni co bylo po ruce,vyluxovala a ted jssem na koberec nalila penu na cisteni. Problem je , ze vubec nevim kdy jsem teplomer rozbila, je mozne ze tam takhle lezel snad dve noci, zapadly mmezi luzkem a nocnim stolkem. Je tedy velke riziko ze jsem to takto vdechovala pres dva dny, jak moc jsem si mohla zanest organismus a co proti tomu delat?
Chemik (So, 28. 2. 2009 - 12:02)
Pro Marii: Rtuť se musí posypat KOVOVÝM práškovým zinkem, rozdrcené tablety s obsahem sloučenin zinku jsou na nic. Množství rtuti z jednoho teploměru je naprosto zanedbatelné, protože rtuť se vypařuje pomalu a trvá to několik let. Pokud v místnosti větráte, není žádný důvod k obavám.
tittu (Čt, 16. 4. 2009 - 13:04)
Prosím pomozte, včera jsem v posteli rozbila teploměr ( rtuťový ), zbytek nerozbitého teploměru i s Hg jsem vzala do ochranného plastové krytu, který jsem k teploměru dostala, a teploměr jsem hodila do uzavřené nádoby a dala na balkon ( později to vezmu do sběrny nebezpečného odpadu)- v posteli jsem žádné kuličky nenašla, raději jsem ji znovu povlékla a pro jistotu vyluxovala (sáček z vysavače jsem ihned vyhodila), ale dnes na poličce jsem našla právě v tom ochranném krytu pár kuliček, myslíte že je mám i v posteli??? Co mám ještě dělat???
Návštěvník (Ne, 14. 6. 2009 - 23:06)
Dobrý den,
zajímalo by mě, zda někdo v Čechách používá metody Dr. Klinghardta? Děkuji za pomoc!
Honza (So, 21. 8. 2010 - 17:08)
Dobrý den
Rtuť v těle pravděpodobně souvisí také se schizofrenií. Jak už napsal Štepán, rtuť způsobuje nedostatek kyslíku v těle hlavně ve střevech a to vede k přemnožení aneorobních bakterií jako Clostridium jež produkuje nervový jed. To má za následek propuknutí vážných nemocí jako je schizofrenie.
Honzo, (Po, 23. 8. 2010 - 08:08)
kam na ty rozumy chodíš? Není to nádodou ze Švejka, který tvrdil ve vlaku holohlavému pánovi, že padání vlasů je způsobeno duševním pohnutím v šestinedělí?
Jarmilka (Pá, 27. 8. 2010 - 00:08)
Nejvíce rtuti se nám do těla dostane praděpodobně z amalganových plomb.Veškeré těšké kovy se dají odstranit celostní detoxikací,kterou Vám terapeuté rádi přeměří a doporučí kapky,které Vám težké kovy z těla vyloučí.Přečtěte si na www.bodycentrum.cz Brno, nejste sami.
Petr (Pá, 27. 8. 2010 - 08:08)
Nejbohatším zdrojem rtuti jsou mořské ryby.
Rtutť (St, 10. 11. 2010 - 15:11)
jsem úplně nenormální...Podle tohoto článku se Vám nemůže stát nic:
http://domaci.eurozpravy.cz/2781-klasicky-teplomer-zakazali-lekari-to-nechapou/
Mirek (Po, 10. 1. 2011 - 08:01)
Šárko,
určitě máš...Doma se mi rozbil teploměr a nejsem si jistý, že jsem posbíral všechnu rtuť. Také mám některé z příznaků co byli v předchozích článcích, proto by mě zajímalo, jestli se dá zjistit výskyt rtuti v těle jinak než tesem homocystein Hcy.A co to vůbec tento test je.
Honza (So, 22. 1. 2011 - 17:01)
Ne tohle ze Švejka není.
http://www.noamalgam.com/hairtestbook_schizophrenia.htm
Bochu (Út, 7. 2. 2012 - 08:02)
Velmi by me zajimal clanek o...Z vakcín.
Lída (Po, 12. 3. 2012 - 23:03)
Dobrý den, včera se mi stalo, že jsem vyprala teploměr s prádlem v pračce. Bohužel teploměr to nevydržel a prasknul. Z pračky jsem pak vytáhla pouze prádlo plné střepů. Kuličky rtuťi nikde, ani ve filtru. Znovu jsem spustila pračku na prázdno a opět zkontrolovala filtr a bohužel nic jsem nenašla. Je možné, že by byla rtuť rozbitá na malé kuličky při ždímání a odnesena proudem vody pryč z pračky? Je pračka kontaminovaná? Mohu v ní znovu prát? Jsem vystrašená - mám dvě malé děti - miminka. Děkuji moc za odpověď.
Petr (Út, 13. 3. 2012 - 07:03)
Daleko větší riziko než rtuť představují případné skleněné střepy v prádle.
Evik (Ne, 27. 5. 2012 - 21:05)
Dobrý den
Evik (Ne, 27. 5. 2012 - 21:05)
Dobry den, chtela jsem se zeptat...podarilo se mi rozbyt teplomer nad rozzhavenou plochou a asi jsem se trochu nadychala par nez jsem to uklidila...momentalne mam problem s palicima pruduskama, je mozne ze jsem se rtuti z teplomeru mohla priotravit?
the97andu (Čt, 9. 1. 2014 - 17:01)
Dobrý den,
dnes se mi podařilo rozbít teploměr a rtuťové kuličky se zakutálely až daleko pod skříň, kterou se nedá hýbat ... hned jsem kuličky, na které jsem dosáhla posbírala pomocí kartáčku a izolepy a zlikvidovala, začala větrat a umyla si ruce ... problém je, že mám malé dítě, které rádo leze po zemi a malého psa, vím že výpary se v dobře větraných místnostech drží při zemi, rtuť se vypařuje až dva roky a vím, že všechny kuličky jsem rozhodně posbírat nemohla (sice jich bylo dost, ale řekla bych, že některé se dostaly hodně do hloubky koberce ...) je něco, co můžu ještě udělat, abych ochránila dceru, psa i sebe?
Děkuji
Reklama